Két világhírű borvidék kimagasló boraival nyűgözik le a borrajongókat

(X)
2024. december 02., 08:19


Zombory István és Zombory Tamás 24 éve vesz részt a Tokaji borvidék életében. Pincészetük választékában a száraz fajtatiszta tételektől a házasításokon át az aszúig és eszenciáig minden megtalálható. Argentin pincészetük jóvoltából még malbec-et is kóstolhatunk náluk, ha Tokajban járunk! 
Két világhírű borvidék kimagasló boraival nyűgözik le a borrajongókat
Hogyan kezdődött a Zombory Pincészet története?
 
A történetünk a Mecsekben kezdődött: Mária Terézia osztrák császárné a törökök kiűzésében való bátor részvételért a családunknak 1741-ben szőlőföldeket és nemességet is adományozott A Tokaji borvidékhez tartozó Sárospatak és Mezőzombor településhez is volt közünk, így minden bizonnyal a borhoz is. Bár mi már Argentínában születtünk és nőttünk fel, a rendszerváltás után mind többször jöttünk haza, és Tokaj szinte azonnal rabul ejtett minket. Rátkán és Mádon 2002-ben vásároltuk meg az első szőlőinket, jelenleg néhány kiválasztott hektárnyi saját területet művelünk, amit kiegészítünk a helyi termelőktől felvásárolt első osztályú alapanyaggal.
 
Melyek a legfontosabb alapelvek, amelyek meghatározzák a borkészítést?
 
A törekvésünk az, hogy a lehető legmagasabb minőséget nyújtsuk, ezt a szakma és a borfogyasztó közösség is elismeri. A Zombory Pince borai évről évre szépen szerepelnek a legrangosabb hazai és nemzetközi versenyeken. A 2014-es 6 puttonyos aszúnk a Decanter World Wine Awards és a Citadelle du Vin borversenyen elért aranyérem mellett a Winelovers 100 – a 100 legjobb magyar bor 2018 kiadványának értékelése alapján a harmadik legjobb magyar bor lett.
 
Nálunk csak a legkiválóbb években és kizárólag 6 puttonyos aszú készül a furmintnak és a hárslevelűnek a felhasználásával. Ezeket az előírtnál jóval tovább érleljük: annyi évig, ahány puttonyos. Ebből 3-4 év szokott lenni hordós érlelés, a maradék időben palackban pihen a pincénkben, mielőtt piacra kerülne. A hosszú érleléssel igyekszünk megtartani az aszú klasszikus karakterét, de úgy, hogy a gyümölcsösség, a citrusos frissesség is megmaradjon. Meggyőződésünk, hogy a világ legértékesebb édes boránál nem az számít, hogy hány gramm cukrot tartalmaz. A titok a sav és a cukor egyensúlyában keresendő. Szerintünk ez teszi a Zombory Pince tokaji aszúit egyedivé.
 
Milyen borstílusok meghatározóak a pincénél?
 
Az üledékesebb, zeolitos Istenhegy, valamint a szomszédos Padi-, és Középhegy vas-oxidban gazdag, agyagos talaja komplexitást, mélységet ad a borainknak, amit kezdetben Árvay János borász készített, ma pedig már Dorogi István keze alól kerülnek ki az újabb és újabb csodák. Szortimentünkben a száraz fajtatiszta tételektől a házasításokon át az aszúig és a csak a legkülönlegesebb években elkészített eszenciáig minden megtalálható. A száraz furmintok a friss, gyümölcsös vonalat képviselik, az unokáink után elnevezett Alphia és Julia cuvée-nk a borvidék klasszikus hármasának (furmint-hárslevelű-sárgamuskotály) tökéletes harmóniáját testesíti meg. Az egyes tételek házasításakor a komplexitás és az egyensúly elérése a fő szempont. 
 
Két világhírű borvidék kimagasló boraival nyűgözik le a borrajongókat
 
Milyen ajánlatokkal várják a vendégeket Tokajban?
 
Az utóbbi években Tokajban és környékén kiemelt turisztikai fejlesztések indultak el, komoly törekvések vannak a belvárosának megújítására. 2022-ben – kimondottan vendéglátás céljából – mi is borpincét nyitottunk a tokaji Szerelmi pincesoron. Vendégeinket végigvisszük a Kopasz-hegybe mélyen nyúló pincén, mielőtt leültetjük őket a maximum 20 fő egyidejű fogadására alkalmas kóstolóhelyiségben. Az sem ritka, hogy a látogatókat az öt nyelven beszélő családtagjaink vezetik körbe, és gyakran a borok mellé kínált falatokat is mi magunk főzzük. Érdemes minket felkeresni, már csak azért is, mert a Zombory Pincénél a tokaji boraink mellett mindig előkerül egy-két palack argentin malbec is.
 
Két világhírű borvidék kimagasló boraival nyűgözik le a borrajongókat
 
A malbec két arca
A tokaji tapasztalatoknak, sikereknek is köszönhetően Zombory István 2007-ben két barátjával Argentínában létrehozta a TREZ borászatot. Boraikban az európai borkészítő hagyományokat és technikákat ötvözik az újvilág vállalkozó szellemével. Ehhez segítségükre vannak a leghíresebb argentin borvidéknek, Mendozának az Andok által keretezett, 1000 méter magasan fekvő ültetvényei. Itt évi 330 napot süt a nap, miközben az esték hidegek, ez rendkívül ideális körülmény a szőlő számára. A borkészítés Roberto de la Mota, Argentína egyik legmagasabban jegyzett szakemberének nevéhez fűződik. Kizárólag Argentína legjelentősebb szőlőjével, a malbeckel foglalkoznak, minden évben kétféle bort készítenek belőle. A Vivante a fajta könnyedebb, piros bogyós arcát mutatja be, míg a 80 százalékban francia tölgyfa hordókban hosszabban érlelt Rezervában a strukturált, feketebogyós, kompótos karaktere érvényesül, ezt egészítik ki az amerikai hordókból származó kakaós-csokoládés ízek. Ennek már a legelső évjáratára 92 pontot adott Robert Parker borkritikus. Nyugat-Európa és Észak-Amerika mellett Budapest legelegánsabb belvárosi éttermeiben és borszaküzleteiben is találkozhatnak ezekkel a borokkal az érdeklődők és természetesen a Zombory Pincénél is elérhetőek.
 


 
Winelovers borok az olvasás mellé