Amint leírjuk, hogy a sörkultúra a borkultúrához nem ér fel, rögtön helyesbítenünk kell – ez valóban így van: a Kárpát-medencében. Ám ahogy kézműves borászaink, kézműves sörészeink... azaz sörfőzőmestereink is vannak, akik éjt nappallá téve szorgoskodnak azon, hogy ez megváltozzék.
Nemrégiben Lezsák Sándor a parlamentbe szólalt fel a hazai sörfőzdék mellett! Az interpellációra adott válasz is biztató volt, a kormány részéről támogatást ígértek, de legalábbis elismerték: mindenkinek az az érdeke, hogy a kis főzdék fennmaradjanak.
Aki itt a sörvilág perifériáján is komolyabban érdeklődik a sörkultúra iránt, már rátalálhatott a Folyékony kenyér nevű blogra, melyet fanatikus sörrajongók írnak-szerkesztenek, nagy szakértelemmel. Emellett a kis hazai főzdéket is igyekeznek felkutatni, és kóstoló keretében is bemutatni az érdeklődőknek. Eddigi legnagyobb ilyen vállalkozásukra május 13-14-én kerül sor, az első Főzdefesztre a Mikszáth Kálmán téren fog sor kerülni. Reméljük a hazai sörösök hagyományt teremtenek majd!
A sörügyileg nálunk szerencsésebb országokban: Németországban, Ausztriában, Belgiumban, Hollandiában, Nagy-Britanniában ez a barna sörök szezonja! Gondolom nem véletlenül, hiszen télen inkább iszik az ember egy testesebb, magasabb alkoholtartalmú barnát. No, persze, ám a középkorban más szempontok alakították ki ezt a hagyományt – ebből is látható: nem csak a bor-, de a sörkultúra is évszázadok óta létezik. Arról volt ugyanis szó, hogy a trappista szerzetesek böjtjét az ital nem törte meg, ezért egy tápláló italra, mondhatni folyékony kenyérre volt szükségük, Nosza, el is készítették.
Bizonyára sokan gondolkoztak már azon: miért baksör a baksör? Mi az, hogy baksör? Nagymarosy tanár úr – akiről még annyit elmondanék, hogy eredeti foglalkozását tekintve geológus (és zenész) – nem legendákkal (azok is vannak), inkább egy hitelesnek tűnő magyarázattal szolgált: a Bock (magyarul bak, mint kecskebak) elnevezés egy középkori német kisváros, Einbeck nevéből származhat. A szerencsés konstelláció az volt, hogy a XV. században, a német tisztasági törvény megszületésekor (ugye, a sörkultúrának is vannak hagyományai) az alsó-szászországi falucska sörfőzőmestere Münchenbe került. A münchenieknek annyira megtetszhetett amit főz, hogy a harmadik korsó után már nem einbecki sört kértek, hanem ein Bock-ot, ami jelentett is valamit a számukra. Vagyis az
etimológiai magyarázat lehet a nyerő a baksör nevének születésére.
Ezen a ponton talán már nem árt tisztázni, hogy a baksör nem barna sör. Lehet szőke is.. azaz világos. Érdekes, hogy mind a bor, mind a sör női asszociációkba kerget... Ha vörös, akkor az ugye nem csak bor lehet. Ha fehér az már bor, a világos az meg sör – de kis túlzással mindkettő szőke... Ha barna... ha fekete... – vagyis csak a sörökkel válik teljessé a világ. A borok nem elegendők hozzá.
A baksör tehát nem a színétől bak, hanem az elkészítés módjától. Ugyanis ez – ki hitte volna – akár a boroknál: a söröknél is nagyon sokféle lehet. Az igaz ugyan, hogy a legtöbb Bock az barnasör, nyilván ezért azonosítják a kettőt. Holott például egy búzasör is lehet barna... a szín nem árul el mindent. Szőke, vörös, vagy fekete, barna – nem tudni mi rejtőzik mögöttük.
Alapvetően két fajta sör van, az elkészítési módból adódóan: alsó-, és felső erjesztésű. Előbbi a lager, utóbbi az ale, mely elsősorban az Egyesült Királyságban és Belgiumban honos. Mi, magyarok általában csak az előbbivel találkozunk, nekünk az A sör. Az ale-ről [éjl] röviden elmondható, hogy kevésbé komplex ital mint a lager, ám jobban tartja a habját!
Érdekesség, hogy az einbecker Ur-Bock, vagyis az eredeti baksör egy ale volt, a bak ma má azonban mindig lager. Számtalan változata van: helles, traditionell (dunkel), doppel, eis. Ízben ezek a keserűtől az édes, a gyümölcsöstől a malátás íz felé egy egész skálán megjelenhetnek. Az Eisbock (vesd össze jégbor) és a Doppelbock malátásabb ízvilágú, a helles Bock és a Doppelbock gyümölcsösebb.
Egyszuszra ennyit, a sörről, akár a borról kötetnyi szakirodalom szó. Ajánlom Michael Jackson könyvét, melynek címe: A bor. Ja, nem! A sör. De tényleg Michael Jackson. De nem az. Egy másik.