Húsz nemzet séfjei érkeztek Budapestre, hogy részt vegyenek a világ legrangosabb szakácsversenyeként számon tartott Bocuse d'Or európai döntőjén. Magyarországot Széll Tamás, a 2013-as világdöntő 10. helyezettje képviseli, mi pedig itt követjük az eseményeket.
Megvan a végeredmény. Óriási siker, győzött a Magyar Csapat! Gratulálunk Széll Tamásnak és az egész csapatnak!
Második helyen Norvégia végzett, míg a dobogó harmadik fokára Svédország állhat fel.
Szerda, 18:35
A legjobb hústál: Franciaország
A legjobb haltál: Izland
Szerda, 18:29
Elkezdődött az eredményhirdetés.
A legjobb commis díjat a Svédország nyerte!
Szerda, 16:30
Véget ért a verseny! Minden csapat kitakarította a konyhát, már csak az eredményhirdetés van hátra. 18 órakor kiderül, hogy mely szakácsok képviselhetik európát a 2017 januárjában megrendezett Bocuse d'Or világdöntőn.
Szerda, 15:46
A svédeké az utolsó hústál az idei döntőben.
Közben Regis Marcon azt nyilatkozta, hogy ilyen gyorsan még nem látott országot felemelkedni a Bocuse d'Or történetében, mint Magyarország
Szerda, 14:51
Tálalták a magyar haltányért! Ezek a komponensei: Enyhén sózott kecsege és langoustine, savanyított medvehagyma maggal és barna vajjal, ropogós fésűkagyló tepertővel, savanyú uborka aromás fűszernövényekkel, sárga retek mustármaggal, virágos tortácska karfiollal és kaviárral, majonézes osztriga lé, kagylólé magyar habzóborral, krémes tavaszi zöldségek.
Szerda, 14:42
Mindjárt jön a magyar haltál! :)
Szerda, 14:21
A hollnadok egy fa keretbe kifeszített szarvasbőr alakú műanyag alátéten tálalták a hústálat...
Szerda, 13:48
Miközben a zsűri már a halételeket kóstolja, az MTI beszámol róla, hogy népes és lelkes a magyar szurkolói csapat.
Bíró Lajos séf, a Magyar Bocuse d'Or Akadémia korábbi elnöke elmondta, hogy a versenyzők elbeszéléséből kiderült: kecsegével nem igazán dolgoztak még. Az ilyen versenyeken általában nyelvhal, rombuszhal vagy hasonló fajták szoktak alapanyagként feltűnni, a kecsege másfajta hús - hangsúlyozta, hozzátéve: „most megmutatjuk azt is, hogy milyen a magyar vad, erre a két alapanyagra igazán büszkék lehetünk”.
Bíró Lajos értékelése szerint kiváló az idei verseny színvonala, noha olyan tálat, mint amilyet a 2012-es brüsszeli kontinensdöntőben a svéd versenyző készített, most még nem lehetett látni. Nagyon jó volt a hala a norvég és az izlandi versenyzőnek, de egyiküknél a hús már egy kicsit elcsúszott. A nagy esélyesek idén is a norvég, a svéd, a dán és a francia induló, de jó a finn csapat is, és van egy erős középmezőny; az észtek idén gyengébbnek tűnnek. Széll Tamás jól dolgozik - szólt a csapatok munkájáról.
Pohner Ádám séf a Bocuse d'Or 2015-ös világdöntőjén commis-ként segítette a 13. helyen végzett Molnár Gábort, idén pedig már önállóan is elindult a Bocuse d'Or nemzeti selejtezőjén. A mostani kontinensdöntőn a hústálak tálalásában vesz részt. Beszámolója szerint a hústálak minősége kedden némileg vegyesnek tűnt, de voltak jó munkák: a legerősebbek talán a finn és a norvég csapat voltak.
A fiatal séf úgy vélte, a magyar alapanyagok nem jelentenek számottevő előnyt Széll Tamás számára, hiszen a többi csapat is ezekkel készül már három hónapja, így volt idejük jól megismerniük a dunai kecsegét és a magyar gímszarvast.
A népes hazai szurkolócsapat buzdítása biztosan hatalmas támogatást jelent Széll Tamásnak, noha a versenyzők ilyenkor természetesen igyekeznek minden boxon kívüli ingert kizárni - mondta el Pohner Ádám.
Sturla Birgirsson zsűritag elismerően szólt a magyar szurkolók rendkívül lelkes és hangos buzdításáról, a keddi csapatok közül pedig Izlandot, Norvégiát, Törökországot és Ausztriát emelte ki.
Az izlandi séf szerint az északi országok versenysikereihez (az eddigi tizenöt Bocuse d'Or világdöntőből hetet norvég, svéd vagy dán szakács nyert) hozzájárulhat, hogy „családi alapon” megosztják egymással tapasztalataikat, információikat, figyelik és segítik egymást.
A gasztronómia fontos ügy az északi nemzeteknél, hiszen jól tudják, az hozzájárulhat egy ország gazdasági sikerességéhez is. „Ha egy turista azon gondolkodik, melyik országot keresse fel, biztosan megnézi, hol talál jó éttermeket; ahol nem lehet jót enni, oda senki nem utazik szívesen” - mutatott rá Sturla Birgirsson.
Szerda, 13:15
Hamarosan érkezik a zsűri és a haltálak...
Szerda, 12:03
Noha Magyarország első alkalommal látja vendégül a világ legrangosabb szakácsversenye, a Bocuse d'Or kontinensdöntőjét, sem a szervezők munkájára, sem a verseny hangulatára nem lehet panasz - mondta tegnap Jérome Bocuse.
Paul Bocuse fia emlékeztetett rá, hogy a Bocuse d'Or jövőre ünnepli alapításának harmincadik évfordulóját. "Édesapám, Paul Bocuse a kezdetekkor olyan eseményt képzelt el, amelynek során nem professzorok, nem szakírók, hanem csakis séfek mérik össze a tudásukat. A világ minden tájáról szerette volna összegyűjteni a legjobb szakácsokat egy színpadra" - idézte fel.
Harminc esztendővel az indulás után ez a családias érzés még mindig él a versenyen, noha a Bocuse d'Or azóta más dimenziókba lépett, és a mostani jelöltek már olyan dolgokat valósítanak meg, amelyeket harminc évvel ezelőtt még senki sem tudott elképzelni sem - tekintett vissza.
Jérome Bocuse elmondása szerint ma már rengeteg szakácsverseny létezik, és ezeket nehéz összehasonlítani.
A Bocuse d'Or rendkívül intenzív megmérettetés, a jelöltek éveket szánnak a felkészülésre, és az is fontos, hogy a versenyzők az első pillanattól az utolsóig közönség előtt készítik el a fogásaikat, így ez a verseny valódi show is. Itt semmi sem felvételről megy, élőben lehet szorítani a csapatokért és átélni a verseny izgalmát - hangsúlyozta.
A gasztronómia fejlődéséről szólva elmondta, hogy trendek jönnek és mennek, a legfontosabb azonban továbbra is az, hogy a végeredmény magas színvonalú legyen, a Bocuse d'Oron valójában erről szól minden. Az alapok ugyanazok: hiába néz ki gyönyörűen egy tál, ha az ízesítés nem sikerül jól, nem fog nyerni - mondta Jérome Bocuse.
Bocuse d'Or Hungary (@bocusedorhungary) által közzétett videó,
Szerda, 11:06
Széll Tamásék nagyon higgadtan dolgoznak, mindennel jól haladnak, tartják a tervet. Közben Wolf András, a New York étterem séfje elmondta, hogy a kecsegével kimondottan nehéz dolgozni.
Szerda, 9:52
A magyar csapat is megkezdte a versenyt. Széll Tamás a szarvast készíti elő, míg commis-ja, Szabó Kevin a kecsegének lát neki. Hajrá!
Szerda, 9:41
A magyar csapat stopperei már be vannak készítve:
Szerda, 9:32
Jól van, rendesen buzdítják a magyar csapatot! :)
Szerda, 9:23
Nagyjából egy órája zajlik már a Bocuse d'Or kontinensdöntőjének második napja.
Ma kilenc másik ország versenyzői mellett a Széll Tamás vezette magyar csapat is elkészíti versenyfogásait. Széll Tamásék a 8-as boxban dolgoznak majd, ahol 5 óra 35 perc áll rendelkezésükre, hogy megalkossák a hal- és vadtálat.
A másik kilenc konyhában ma Hollandia, Olaszország, Oroszország, Svájc, Horvátország, Franciaország, Belgium, Dánia és Svédország csapata főz.
Ma este derül ki, hogy a 20 csapat közül melyik tizenegy jut ki a zsűri döntése alapján Lyonba, a 2017-es világdöntőre, amelyen az amerikai, az európai és az ázsiai kontinentális döntő legjobbjaival együtt összesen 24 ország séfje vesz majd részt.
Kedd, 17:00
Az első napnak vége, de a versenyzők csak a második nap végén tudják meg hogyan teljesítettek, és kik képviselhetik Európát a világdöntőn. Holnap 8:30-kor indul újra a verseny órája.
Kedd, 16:23
Kedd, 15:37
A török csapat hústála az utolsó, épp tálalják, és ha megvannak vele, a verseny mai fordulójának lassan vége lesz.
Kedd, 14:26
Jönnek már a hústálak is!
Kedd, 14:01
Ez pedig itt az osztrák csapat halétele:
Kedd, 13:48
Az izlandi csapat haltárnyérja már a zsűri asztalán!
Kedd: 13:09
A gasztronómiai világ Forma-1 versenyének nevezte a Bocuse d'Ort a szakácsverseny idén Budapesten megrendezett kontinensdöntőjének keddi napján a szervező GL Events gasztronómiai igazgatója, Florent Suplisson.
Az igazgató emlékeztetett: tíz ország csapata kezdte meg precizitást, tervezést és speciális technikákat igénylő különleges versenytálainak elkészítését kedd délelőtt, a Bocuse d'Or Európa-döntőjének első napján.
A séfek és segítőik munkáját tizenöt kamera és három kivetítő kíséri, melyeken egyszerre 12 kép közvetíthető. A versenyt a szervezők szerint több mint húszezren kísérik figyelemmel a helyszínen és a számítógépek előtt.
Florent Suplisson elmondása szerint a Bocuse d'Or az "ötletek laboratóriuma", a világverseny a technológiai újítások, új alapanyagok, konyhai technikák legfontosabb forrása a gasztronómiai világ számára.
Mint elárulta, a budapesti kontinensdöntőre személyesen is ellátogat a Bocuse d'Or ázsiai és latin-amerikai bajnoka, de rajtuk kívül is számtalan séf és szakember követi élőben a versenyt személyesen vagy az interneten keresztül.
(MTI)
Kedd, 13:03
Kedd, 12:15
Kedd, 11:46
Miközben a szakácsok már kecsegét filéznek, meg ilyenek, 30 külföldi újságíró sajtótanulmányút keretében ismerkedik a magyar ízekkel és a verseny során felszolgált borokkal a Taste Hungary zónában.
Kedd, 11:26
Fontos, hogy a konyhában olyan tisztaság legyen, mint egy műtőben. A rendetlenségért ugyanis pontokat vonnak le. Ez itt az izlandi konyha.
Kedd, 11:16
Hogyha a szurkolást nézzük, akkor eddig a spanyolok és az angolok verhetetlenek...
Kedd, 10:56
Kedd, 10:50
Na, de mi a helyzet a borokkal? Az, hogy idén két pincészet jelenik meg boraival, a Grand Tokaj és a villányi Sauska. A Grand Tokaj a versenyterület VIP területének hivatalos borszponzoraként van jelen, de boraik a Bocuse d’Or kísérőrendezvényein – a welcome fogadáson, a Diner des Grands Chefs és a gálavacsorán - is megtalálhatók majd.
A rendezvény mindkét napján a VIP Standra látogatók a két borászat bővebb kínálatával is megismerkedhetnek. A Grand Tokaj kiállítói részén a vendégek megkóstolhatják a borászat 2015-ös sárgamuskotályát és furmintját, a 2014-es Cuvée-jét, az igazán különleges ízélményékre vágyó vendégek pedig a 2013-as 5 puttonyos aszút is. Mindemellett a VIP Étterem kínálatában a Grand Tokaj 2013-as 6 puttonyos Szarvas Aszújával is találkozhatnak a borkedvelők, amely 100%-ban a borászat saját – a történelmi tarcali Szarvas-dűlő - területéről szüretelt, kizárólag I. osztályú aszúszemek felhasználásával készült.
A Sauska Pinceszet négy borral jelenik meg a VIP Standon, a 2012-es Kékfrankos mellet, mely jelen lesz a VIP étteremben is, kóstolható lesz a pincészet nemzetközi sikereket elért 2011-es cabernet franc bora, illetve két házasítás, a kékfrankos alapú Cuvee 11 2011, mely kóstolható lesz a VIP étteremben, és egy szintén nagy sikereket elért bordeauxi házasítás a Cuvee 7 Villany 2011.
A fentiek mellett a két napot Grand Tokaj 2015-ös évjáratú Kővágó Furmintja és a 2012-es Sauska Kadarka aromái teszik majd emlékezetessé.
Tehát a verseny európai fordulója itt van, Budapesten és húsz nemzet szakácsai próbálják lefőzni egymást - hogy ezzel a büntetni való tréfával kezdjük.
Magyarországot Széll Tamás, a 2013-as világdöntő 10. helyezettje képviseli, commis-ja (segítője) Szabó Kevin, a coach Vomberg Frigyes, a csapatkapitány pedig Szulló Szabina.
A verseny első napján sorrendben az izlandi, az osztrák, a norvég, a bolgár, a finn, a német, az észt, a spanyol, a brit és a török csapat, majd szerdán a holland, az olasz, az orosz, a svájci, a horvát, a francia, belga, a magyar, a dán és a svéd csapat készítheti el, majd mutathatja be a haltányért, majd a vadtálat. A haltányérhoz az alapanyagokat a versenyzők hétfőn a Sirha Budapest élelmiszeripari kiállítás piacterén, a Hungexpo vásárközpontban választották ki.
Az eredményhirdetést szerda este tartják. A nemzetek versenyzői közül tizenegyen juthatnak ki Lyonba, a 2017-es világdöntőre, amelyen az amerikai, az európai és az ázsiai kontinentális döntő legjobbjai, összesen 24 ország séfje vesz majd részt.
A program az alapanyagok vásárlásával kezdődött, hétfőn. A séfeknek segítőikkel egy hal- és egy vadételt kell megalkotniuk a rendelkezésükre álló 5 óra 35 perc alatt, dunai kecsegéből és annak ikrájából, illetve magyar gímszarvasból.
A versenyzőknek a halételhez csak a számukra biztosított piacról lehetett beszerezni az alapanyagot: zöldségeket, gyümölcsöket, salátaféléket, zöldfűszereket, csírákat. A kontinensdöntő pikantériáját az adja, hogy három meglepetésfűszerből mindkét napra kisorsolnak egyet-egyet: a kedden versenyző tíz csapatnak a tárkonyt kell majd felhasználnia.
A vadételhez minden hozzávalót a csapatok hoztak, de szigorú szabályok írják elő, hogy melyik alapanyag mennyire lehet előkészítve - mondta el Hamvas Zoltán, a verseny igazgatója. Hozzátette, hogy sosem fordult még elő a verseny történetében, hogy a rendező ország adhatta mindkét fő alapanyagot.