A Strázsahegy nevű szőlőhegy Pest megyében, Monoron, a 4-es főút mellett fekszik. A fővárosból mindössze 20-25 perces autóúttal elérhető, de vonattal is csak fél óra. A várostól északra fekvő Strázsahegyen Közép-Európa egyik legnagyobb összefüggő pincefaluja található, amelyet egy borturisztikai tanösvény is bekapcsol a kulturális áramlatokba.
A Gödöllői-dombság utolsó kiemelkedése, a Strázsahegy mindössze 190 méter „magas”, mégis uralja a tájat. A szőlőhegyen az 1400-as években az egri káptalan kezdeményezésére indult meg a szőlőtelepítés. Az egykori szilfás területeken közel 1000 présház áll, melynek tájszerkezete abszolút unikum. Öt elkülöníthető pinceegyüttesre is bukkanhatunk a különleges atmoszférájú területen, köztük számos eredeti állapotában megőrzött, különleges építészeti értéket hordozó présházra. A Strázsahegyet egyelőre szűk réteg ismeri, de az évente sorra kerülő, tavaly először megrendezett Strázsahegyi Pincefesztivál is egyre bővíti a kört. Remélhetőleg egyre többen látogatják meg ezt az igazán egyedi kisugárzású tájat, melyet épített környezetével, funkcióival a magyar borkultúra egyik „Szent-hegyének” is tekinthetünk.
Kaltenecker Andrea tájépítész, Magyarország első borturisztikai tanösvényének „szülőanyja” így nyilatkozik alkotásáról: „A tanösvény alapötlete e sorok írójának, mint frissen végzett tájépítészmérnöknek a fejében fogant 2008-ban. A monori Strázsahegy tájrendezési tanulmánytervét készítette el, melyet a Tájvédelmi Kutatás és Oktatás Támogatásáért Közhasznú Alapítvány diplomadíjjal jutalmazott. Az elismerésen felbuzdulva tervismertetést szervezett a Strázsahegyen a helyi és környékbeli érintettek (városvezetők, borászok, kistérségi szakemberek, civil szervezetek, természetjáró egyesületek vezetői és – többek között – a helyi média) számára. Sok értékes gondolat és vélemény cserélt gazdát azon az estén, de az igazán komoly munka csak utána indult el. A tanösvény ötletének felkarolására kora ősszel épp kapóra jött az újonnan kiírt bormarketing pályázat. Kapcsolatainak köszönhetően a Monor Környéki Strázsa Borrend sikeresen pályázott a tanösvény kialakítására a Duna Borrégió Borút Egyesülettel és a Csongrádi Borvidék Hegyközségi Tanácsával közösen. Az örömhír november végén érkezett, majd megkezdődött a tervek részletes kidolgozása és a kivitelezés megszervezése. 2009 júniusától pedig már bárki hangulatos sétát tehet a strázsahegyi tanösvényen.”
A Monor Környéki Strázsa Borrend idén ünnepelte 10 éves fennállását, ennek első állomása volt január 30-án az immár 5. alkalommal megrendezett Lovagi lakoma és Borász bál. A különleges gasztronómiai élményeket a Monor környéki éttermek szolgáltatták, és helyi borok kísérték a fogásokat. A következő jelentős esemény a Strázsahegyi Kavaró-Sütő-Főző Fesztivál lesz, mely 2010. május 29-én kerül megrendezésre.
Az egyedi atmoszféra, mely a táj kisugárzásából, a barátságos emberek, és borok együtteséből származik, visszatérésre sarkallja az odalátogatókat. A monori Strázsahegyből borfesztivál szempontból lehet még egy második Etyek is, ebbe az irányba mutat a hangulatos pincefalu varázsa, és közelsége a fővároshoz. Természetesen sok elvégzendő munka van még a Strázsahegyen, hogy színvonalas, tömegeket vonzó borrendezvényeket tarthassanak.