Fotó: Gellér Anna
Márton Birtok és Oroszlános Borhotel
Koroknay Gábor, a Márton Pincészet főborásza egy napnyugtáig tartó túra keretében megmutatta nekünk Tállya összes dűlőjét, majd egy finom borvacsora következett a pince boraival - sőt, az éjszakát is az Oroszlános Vendégházban töltöttük, kipihenve a nap fáradalmait.
Tokaj-Hétszőlő Szőlőbirtok
A Hétszőlő pincészet az első jelentős saját területtel rendelkező borászat Tokajban, ahol teljesen átálltak a bio szőlőművelésre. Beszélgettünk erről, megnéztük a sárgamuskotály szüretet, és bejártuk a szépen felújított és kibővített Rákóczi pincét is.
Fotó: Gellér Anna
Pajzos-Megyer Pincészet
A Pajzos Pincészetről kiderült, hogy a borvidék legnagyobb saját szőlőskerttel rendelkező pincéje. Mi most Laurent Comas birtokigazgató és Naár Ferenc főborász vezetésével a csodálatos panorámával rendelkező Pajzos dűlőben jártunk, ami nem csak remek aszúkat, de kiváló száraz borokat is képes adni a borbarátoknak.
Sajgó Pincészet
A Sajgó Pincészetnél ottjártunkkor hatalmas volt a nyüzsgés: javában készültek a szüretre, a földmunkát szervezték egy új telepítés miatt és palackozás is zajlott náluk. Sajgó Gábor ezzel együtt nagyon szívélyesen fogadott minket: mesélt arról, hogyan fér meg a hagyományosabb szemléletű és „újhullámos” bor a palettájukon, és kóstoltuk a 93-as aszúeszenciáját is.
Fotó: Gellér Anna
Harsányi Pincészet
Sárospatakon a Harsányi pincénél a borász, Hős-Nagy Henrik kalauzolásával megtekintettük a Megyer dűlőt, megkóstoltuk a szőlőszemeket és leteszteltük a pince teljes szortimentjét, amely már az ő keze munkáját dicséri.
Hímesudvar Pincészet
A tokaji Hímesudvar a borvidék egyetlen olyan pincéje, amelyik egész évben minden nap nyitva tart. Minket is nagy vendégszeretettel, kiváló borokkal és finom sajtokkal fogadtak, majd felmásztunk a szőlőültetvények tetejére.
Espák Pincészet
Sárospataktól 3 km-re található Hercegkúton, de nem a híres Gombos-hegyi pincesoron, hanem vele szemben, a Kőporoson igyekszik maradandót alkotni a sváb Espák család. Sok különlegességgel találkoztunk náluk, legyen szó különleges élesztővel erjesztettt hárslevelűről vagy 2 éve féltve őrzött natúreszenciáról.
Fotó: Gellér Anna
Zsirai Pincészet
Mádon a Zsirai pincénél betekinthettünk a palackozó gépsor működésébe, megnéztük a pince új, palackos tárolásnak és kóstolóhelyiségnek otthont adó épületét, és persze kaptunk a poharunkba a Középhegy és a Betsek dűlők hárslevelűjéből és furmintjából is.
Árpád-hegy Pince
Varkoly Ádám Gál Tibor emlékdíjas borász egy fantasztikus energiákkal és ötletekkel megáldott fiatal tehetség. Rövid látogatásunk alatt bejártuk a Mádot körülölelő dűlőket, láttuk a naplementét, és a szerencsi „mulatóban” megkóstoltuk az osztrák spätlese stílusban készült kései szüretelésű hárslevelűjét is.
Fotó: Gellér Anna
Basilicus Szőlőbirtok
Tarcalon Kanczler András végigkalauzolt bennünket a Lónyai és Mestervölgy dűlőkben, elzavartuk a szőlőből a seregélyeket, megnéztük az új telepítéseket, majd a Basilicus Pincészet építészeti szempontból is impozáns épületét - és persze borokat is kóstoltunk.
Csubák Testvérek
Túránk utolsó állomása Hercegkúton volt a világörökség részét képező Gombos-hegyi pincesoron, ahol a Csubák Testvérek családi pincészetet tekintettük meg a tulajdonosok kalauzolásával és persze innét sem távoztunk a borok megízlelése nélkül.