Kánikulában mellőzd a zsíros ételt és az alkoholos italt!

Borászportál
2012. június 27., 09:27


Életmód - Kánikulában muszáj változtatni az étrendünkön, ha jól akarjuk érezni magunkat a bőrünkben. Kevesebb kalóriára, könnyen emészthető ételekre van szüksége szervezetünknek az extrém melegben.
Kánikulában mellőzd a zsíros ételt és az alkoholos italt!
 
Az elmúlt napokhoz hasonló, izzasztó időjárás megterheli az emberi szervezetet, amelynek ilyenkor 10-15 százalékkal kevesebb energiára van szüksége. Azt azonban ne higgyük, hogy elég annyi, hogy öt helyett háromkanálnyi pörköltszaftot merünk a tésztára, vagy cukros, szénsavas, sötétbarna üdítő helyett gyümölcslével öblítjük le az ebédet.
Ilyenkor nemcsak kevesebb kalóriát kell a szervezetbe juttatni, hanem le kell mondani a nehezen emészthető, kalóriában gazdag ételekről és a cukros és szénsavas üdítőkről is. Ilyenkor figyeljünk oda, mit választunk a munkahelyi kantinban, de még jobban járunk, ha magunk készítette ételeket viszünk.
 
 
Mit egyek a munkahelyen?
Ha alapjáraton nem is szeretünk reggelizni, kánikula idején érdemes inkább a kora délelőtti vagy a kora esti órákra hagyni a nagyobb, de akkor sem megterhelő étkezést – javasolja a Kiskegyed.hu tanácsadója. Reggelire a friss idénygyümölcsökkel (barackkal, málnával, ribizlivel, meggyel vagy cseresznyével) feltuningolt natúr joghurtot ajánlunk, amelyet keverjünk el egy evőkanál korpával vagy zabpehellyel. Ez a kiadós reggeli tartalmaz annyi energiát, hogy délig biztosan nem leszünk éhesek.
Vannak olyanok, akik nyáron ösztönösen a magas víztartalmú gyümölcsöket, zöldségeket, könnyű ételeket kívánják. Ezek az élelmiszerek tele vannak a folyadék mellett ásványi anyagokkal is – fogyasszunk belőlük minél többet. Nyáron a legjobb munkahelyi koszt egy kiadós saláta (cukortartalmú dresszing nélkül!). Ezt gyorsan össze lehet dobni otthon. A hűtőben másnapra összeérnek az ízek és még finomabb lesz a saláta íze.
Ebédre még otthon, előző este készíthetünk hideg uborkalevest néhány uborkából, natúr joghurtból, zöldséglevesből, amelyet kaporral és fokhagymával ízesíthetünk. A savanyított tejtermékek, a joghurttal, kefírrel, sovány sajttal készült ételek, joghurtitalok is üdítőek lehetnek ilyenkor a két fő étkezés között. Csoki vagy egyéb rágcsálnivaló helyett inkább ezeket válasszuk, ha nassolni szeretnénk.
Kánikula idején a szervezet azon van, hogy tartsa a normál testhőmérsékletet és ne engedje felhevülni a testet – ezért is izzadunk. Mivel ilyenkor sok folyadék (és ezzel együtt ásványi só) távozik a szervezetből, fontos, hogy hidratáljunk. Különösen oda kell figyelni az idős emberekre és a gyerekekre, mert ők sokkal könnyebben kiszáradnak. Az idős emberek már nem érzik úgy a szomjúságot, ezért történik meg sokszor, hogy elfelejtenek inni és kiszáradnak.
Kánikulában mellőzd a zsíros ételt és az alkoholos italt!
A só- és folyadékpótlás elengedhetetlen a hőségben
Mit és mennyit igyunk ilyenkor?
Nap közben körülbelül két és fél, három liter folyadékot ajánlanak a szakemberek – írja a női portál. A legjobb, ha ennek nagy százaléka víz, de csillapíthatjuk a szomjunkat emellett gyógynövény- és gyümölcsteákkal. Ezeket ízesíthetjük szomjoltás gyanánt néhány csepp citromlével, de a cukrot inkább hanyagoljuk. Aki nem teázik ilyenkor szívesen, mert a télre és a hidegre asszociál tőle, annak a száz százalékos, hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcs-vagy zöldségleveket ajánljuk. Ezek viszont minden esetben hígítsuk vízzel.
Mit ne igyunk?
Lehet, hogy nekünk jól esik már a jégkockák látványa is, a szervezet azonban nem rajong a túlságosan lehűtött italokért. Ezeket ezért csak kis mennyiségben, apró kortyokban vegyük magunkhoz. A jéghideg italok arra késztetik a szervezetet, hogy felmelegítse a lehűlt szerveket, így meleget fog termelni.
Vannak, akik szerint a tejnél jobb szomjoltó nem létezik. Nyáron azért a tejfogyasztást sem árt mérsékelni, különösen, ha annak magas a zsírtartalma.
Alkoholt, kávét, energiaitalt, cukros üdítőket csak este fogyasszunk, amikor a hőmérséklet már nem olyan magas. Ezek nagy része dehidratálja a szervezetet.
Hogyan igyunk sokat?
Sokan vannak, akiknek gondot okoz, hogy elegendő folyadékot juttassanak a szervezetükbe. Nekik a következőket tanácsolja a Kiskegyed tanácsadója:
- Ébredés után érdemes azonnal két pohár vízzel indítani a napot. Ezzel pótoljuk az éjszaka elveszített nedvességet, és beindítjuk az anyagcserét.
- Az íróasztalon álljon mindig egy pohár vagy egy üveg víz. Tűzzük ki célul, hogy a pohár nem állhat soha üresen, így ha megittuk a benne lévő vizet, azonnal újra kell tölteni.
- Ugyanezzel a pohárral játszhatjuk azt is, hogy melléteszünk egy post-it tömböt, és strigulázzuk, hány pohárral ittunk meg aznap. Számoljuk ki, hány strigulának kell lennie a nap végén, hogy meglegyen a másfél-két liter víz. (A többi folyadékot valószínűleg nem a munkahelyen isszuk.)
Végül egy recept
Kánikula leves
Hozzávalók:
- 40 dkg mélyhűtött kelbimbó
- 0,5 dl étolaj
- 1 közepes vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 középnagy vagy 3 kisebb sárgarépa
- 1 középnagy fehérrépa
- 3 evőkanál liszt
- 1 evőkanál pirospaprika
- 1,5 liter víz
- 2 húsleveskocka
- 2 teáskanál sűrített paradicsom
- 1 kisebb zöldpaprika
- egy kis csokor aprított petrezselyem
- 2x1 teáskanál kakukkfű
- pici cukor
- pici só
- 2 dl főzőtejszín
Elkészítés:
Az apróra vágott vöröshagymát fél deci olajon megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a felaprított fokhagymagerezdeket, a karikára vágott répákat, mindezt 2-3 percig együtt pirítjuk. Hozzáöntünk fél deci vizet, majd a lisztet rászórva folyamatos keverés mellett fél percig tovább pirítjuk – vigyázzunk, le ne égjen.
A tűzről lehúzva megszórjuk pirospaprikával, átforgatjuk, majd felöntjük 1,5 liter vízzel. Jöhet a paradicsompüré, a karikára vágott, magjaitól megfosztott zöldpaprika, a petruska, 1 teáskanál morzsolt kakukkfű, pici cukor, pici só. Egy alapos keverést követően, fedő alatt, takaréklángon főzni kezdjük.
Ha a répafélék félpuhára főttek, a fazékba gurítjuk a kelbimbót, beleszórjuk a kakukkfűadag másik felét, és a fedőt visszatéve készre főzzük a levest. Ám még mielőtt kényelmesen hátradőlnénk a hokedlin (ne tegyük, mert nincs támlája):), keverjünk a sorára váró tejszínhez néhány kanálnyi fövő levest (hőkiegyenlítés), majd folyamatos kavarás mellett öntsük ezt a kutyulékot a fazékba. Rottyantsunk rajta egyet-kettőt, aztán zárjuk el a tüzet alatta – ugyanis elkészült.
Winelovers borok az olvasás mellé