Először is: bármit elkezdenénk enni, a vendégeket nyugodtan kínáljuk meg egy pohár pezsgővel. Ha az ételek előtt még marad a pohárban, a következő fogások szinte bármelyikéhez elkortyolhatjuk.
- Érlelt parasztsonka rozéval
Az ünnepi asztal főszereplője sok családban a húsvéti sonka. A hozzá illő bor kiválasztása azonban nem egyszerű, mivel egyrészt vöröshúsról van szó, így elsőre azt gondolhatnánk, hogy vörösbor passzol hozzá, ugyanakkor gyakran hidegen, friss zöldségekkel vagy salátával fogyasztjuk, ami pedig egy jól behűtött fehérborért kiált. Ideális választás lehet egy gyümölcsös rozé vagy egy kadarka, amely a sonka füstösségét ellenpontozza, és kiemeli annak gazdag, sós ízét.
- Könnyed zöldek üdítő fehérekkel
A húsvét a tavasz ébredését is jelzi, és az ünnepi asztalra szinte biztosan kerül valamilyen friss zöldsaláta, mely uborkával, retekkel, rukkola levelekkel és csírákkal frissé és élettelivé varázsolja a húsos fogásokat. Egy könnyed fehérbor, mint például egy sauvignon blanc kiválóan illik ezekhez a már látványukban is üdítő ételekhez.
- Kaszinótojás olaszrizlinggel vagy pezsgővel
A kaszinótojás, egyéb majonézes tojásételek, vagy a krémes, joghurtos öntettel készült burgonyasaláta szintén alapfogásnak számít húsvétkor. Az olaszrizling a savasságával tökéletesen kiegészíti a krémes fogásokat, míg egy friss pezsgő eleganciájával és szénsavával még inkább felpezsdíti az ízélményt.
- Töltött káposzta juhfarkkal
A töltött káposzta a húsvéti menü egy igazi klasszikusa, de a borválasztás nem mindig egyszerű, mivel a káposzta savassága könnyen „elnyelheti” a borokat. Ilyenkor célszerű egy feszes, nagyobb testű fehérbort választani, például egy juhfarkot, amely savmennyiségben és savszerkezetben is nagyszerűen illeszkedik az étel ízvilágához.
A füstölt húsok, füstölt csülök szintén gyakori húsvéti étel, hiszen ezek a gazdag étkezések szerves részét képezik, és a tavaszi bőséget jelképezik. Hasonlóan a sonkához, ezeknél a húsoknál is a füstös íz lesz a meghatározó, egy siller bor gyümölcsössége és egyedülálló karakterisztikája azonban minden bizonnyal felveszi ezzel a versenyt.
- Töltött bárány pinot noir-ral
A bárány jellegzetes ízéhez olyan vörösbort keressünk, amely két szempontnak felel meg egyszerre: egyrészt képes érdemben helyt állni a hús intenzív ízeivel szemben, másrészt csersavtartalma nem nyomja el a zsenge hús karakterét. A pinot noir mintha csak erre született volna! Ha a zöldfűszerek dominálnak a töltelékben, egy feszes savakkal rendelkező fehérbor sem rontja el a páros harmóniáját.
Ha húsos ételekhez választunk bort, nem annyira a hús színe, hanem inkább annak rostszerkezete és a fűszerezése a döntő tényező. A barnamártással tálalt sült őzgerinchez a vörösbor választása abszolút indokolt. A vad húsok, így az őz íze erőteljes, és ehhez kell a tanninok nyújtotta komplexitás. A bor savassága továbbá segít ellensúlyozni a mártás zsírosságát, a gyümölcsös és fűszeres jegyei pedig harmonizálnak a barnamártás gazdag, umami jellegével.
A húsvéti kalács és a mandulás kuglóf a tavaszi ünnepi édességek királyai, ezek egy Tokaji Aszúval remek párost alkotnak. Még egy alacsonyabb maradékcukor-tartalommal rendelkező édes bor is szóba jöhet,egy szamorodni vagy egy késői szüretelésű olaszrizling.