Legalábbis a Magyar Konyha, Balaton 2016 című gasztronómiai útikalauza szerint, amelynek szerkesztői ezúttal két részre osztották a Balatont és külön ajánlanak 10-10 pincészetet a déli valamint az északi partról.
Senki sem nevezheti ma már a magyar bor alvó óriásának a Balatont. Csipkerózsika-álmából már régen felébresztették a Léglik, Jásdik, Figulák és Konyárik - olvasható az útikalauz borral foglalkozó oldalain.
A kiadvány felhívja a figyelet arra is, hogy az idei nyár slágere a régió első közösségi bormárkája, a BalatonBor lehet.
Az északi oldal vulkanikus talaja persze sokkal gazdagabb annál, hogy egyetlen fajtába sűrítsük - írják. Nézzük, kiket ajánlanak ők a balatoni kikapcsolódáshoz!
Jásdi Pince, Csopak
Villa Sandahl, Badacsony
Figula Pincészet, Balatonfüred
Bakó Ambrus Borászata, Badacsonytomaj
Villa Tolnay, Gyulakeszi
Gilvesy Pincészet, Hegymagas
Folly Arborétum és Borászat, Badacsonytomaj
Homola Pincészet, Paloznak
Szászi Birtok, Hegymagas
Skizo Badacsony, Badacsonytördemic
Délen sem nehéz jól csengő nevű borászatokat felsorolni. Légli, Ikon, Garamvári, Bujdosó... Ki hiszi már el hogy a Balatonboglári borvidék sokáig mindennek a szinonimája volt, csak épp a minosegi borkészítésé nem? - teszik fel a kérdést a kiadvány szerkesztői.
A gasztrokalauz kitér arra is, hogy a bor és az étkezés minősége kéz a kézben jár. A Balaton a feltámadó magyar pezsgőkultúra központja is - írják, hiszen Balatonlellén van a Garamvári Szőlőbirtok, és hivatalosan Somló is a Balatoni borrégióhoz tartozik.