A klímaváltozás tönkre teszi a parafa dugókat is?

Borászportál
2015. augusztus 04., 21:36


Úgy tűnik, nem csak a mediterrán borvidékek szőlői miatt aggódhatunk a klímaváltozás miatt. A Lisszaboni Egyetem szakértői szerint a felmelegedés a parafa dugók minőségét is negatívan befolyásolja.
A klímaváltozás tönkre teszi a parafa dugókat is?
A parafa dugókat a paratölgyek kérgéből készítik, ilyen fák pedig kizárólag Délnyugat-Európában és Északnyugat-Afrikában élnek. A kutatók megfigyelései szerint egyre több fán csupán a korábbinál vékonyabb kéreg nő, amelyből rosszabb minőségű dugó készíthető. A tudósok úgy vélik, hogy az emelkedő hőmérséklet, a megnövekedett ultraibolya sugárzás mind-mind negatív hatással van a paratölgyekre.

Számos olyan tényező van, amelyek az éghajlat és a táj változásaiért felelnek. Egyre hosszabbak a száraz évszakok, amelyekhez a fák úgy alkalmazkodnak, hogy megváltozik a kérgük vastagsága – mondta Rita Teixeira a Lisszaboni Egyetem munkatársa a LiveScience.com-nak.

A parafa kérge voltaképpen a fák külső védőrétegeként működik, a dugók készítéséhez pedig legalább 27 milliméter vastagságú kéregre van szükség, azonban egyes fákon újabban gyakori, hogy ennél jóval vékonyabb a hasznosítható rész.

A Lisszaboni Egyetem kutatói kiváló, és alacsonyabb minőségű parafát előállító növények génjeit elemezték. Megfigyeléseik szerint azoknak a fáknak a kérgében, amelyekből jobb minőségű dugó készíthető, nagy számban találhatóak meg ún. „hősokkfehérjék”, amelyek segítenek a kéreg növekedésében extrém körülmények – így szárazság, vagy szokatlan hőség esetén – is.
 
A klímaváltozás tönkre teszi a parafa dugókat is?
Fotó: Hideawayinspain.co.uk

A kevésbé magas minőségű kérget növesztő fák kevesebb ilyen fehérjét tartalmaznak, viszont nagy mennyiségben állítanak elő különböző fenolos vegyületeket. Rita Teixeira és munkatársainak mérései szerint az alacsonyabb minőségű parafákban kétszer annyi az ilyen fenolos vegyületeknek a száma, mint a jobbakban, ami arra enged következtetni, hogy előbbiek így alkalmazkodnak, hogy megvédjék magukat a korábbinál magasabb sugárzástól.

A kutatók azt is felfedezték, hogy a vékonyabb kérget növesztő fák hasznosítható részében rengeteg ún. lentikuláris csatorna található, amelyek a kéreg szellőzését biztosítják. Azonban ezek a „szellőző lyukak” később a palackba is több oxigént engednek be a kelleténél, bizonyos esetekben negatívan befolyásolva a bor minőségét.

Köztudott, hogy az utóbbi évtizedekben a parafa dugóknak számos olcsóbb, ám kétség kívül kevésbé elegáns alternatívája jelent meg a piacon. A borászok nagy része továbbra is a klasszikus palack lezáró eszközre esküszik, de komoly viták zajlanak a parafa, a szintetikus parafa, a csavarzár és az üvegdugók hívei között.

Teixeira szerint a jövőben járható út lehet, hogy a tudósok genetikai vizsgálatokkal választják ki a legjobb parafa tölgyeket, és csak azokból állítanak elő, immár kivétel nélkül tökéletes minőségű dugókat.
Winelovers borok az olvasás mellé