Mikor beszélünk borhamisításról?
Nem bonyolítanám túl, erre mindnyájan – zsigerből – tudjuk a választ: ha a bor nem szőlőből készül. Aztán persze van olyan, amikor a bor szőlőből készül, metszés, szüret, prés, azaz valódi borászati munkafolyamatok vannak mögötte, csak éppen a címke megtréfál bennünket; a minőség nem éri el azt a szintet, amit a palackon hirdetnek. A magam részéről az előbbit élből elítélem. Az utóbbit is, de ott mégis jobb helyzetben vagyok, hiszen bort iszom. Még ha néha szart is. Bocs a kifejezésért,
azt a nemzetközi bíróság is kimondta, hogy le lehet írni ezt a szót, ha borról van szó.
(A cikk a hirdetés után folytatódik!)
Van azonban egy harmadik eset is. Ekkor a borhoz tiltott adalékanyagokat adnak, vagy az engedélyezett adalékanyagokból a megengedettnél többet használnak.
Vinartis Borászparadicsom
„Értéket teremtünk a borkészítésben...” – olvasható a Vinartis Kft. honlapján, ahol a 25 kg-os kiszerelésben kapható Cabernet-, Merlot-, Muskotály-, Rizling- és Sauvignon aromákat cirka 280.000 Ft-os bruttó áron megrendelhetjük.
Ezek az aromák a jelenlegi európai-, valamint magyar bortörvény értelmében tiltott adalékoknak minősülnek.
Folytatva a céginformációt: „A Vinartis története eltér a megszokottól, a cég alapítói és munkatársai elhivatottságukat és több évnyi munkájuk során szerzett tapasztalatukat ötvözték a cég megalapításakor. Partnereink ezáltal biztosak lehetnek abban, hogy csak és kizárólag jó minőségű és az évek során kipróbált termékeket találnak meg kínálatunkban. Beszállítóink a világ élvonalába tartozó nagy múltú gyártók, termékeiket a világ minden borászatában ismerik és használják.Társaságunk 15 olasz-francia-portugál-német gyár magyarországi képviseletét látja el hazánkban - így biztosítva a legjobb ár-érték arányú termékeket partnerei részére. Célunk a hobby, kis és közepes üzemméretű borászatok teljes körű kiszolgálása, valamint nagyüzemek ellátása az általunk nagy mennyiségben forgalmazott szűrő és kezelőanyagokkal. Bemutatótermünkben az érdeklődők megtekinthetik és azonnal meg is vásárolhatják termékeink nagy részét, a hobby borászokat és kistermelőket kollegáink szaktanácsokkal is ellátják a helyszínen. Termékeinket országszerte megtalálhatják viszonteladó partnereinknél is.”
Kiskapu
Szóval a Vinartis csak jó minőségű adalékanyagot forgalmaz. Akarom mondani természetes aromát. Olyat, amelyről azt feltételezi, hogy a borászoknak eszük ágába sem jutna ezen termékek borászati célra történő felhasználása. Mondom, ezt feltételezi. Máskülönben nem tüntetné fel, hogy a termék „A 106/1997 (XII.19.) FM. Rendelet (a bortörvény végrehajtási utasítása) 2.sz. melléklet 3/e. pontja szerint borászati felhasználása nem engedélyezett.”
A Vinartis ehelyett azt gondolja, hogy például üdítőitalok készítéséhez használják fel. Ó, igen. Ez sokkal valószínűbb. Nem tudom milyen a Cabernet aromát tartalmazó üdítő. Lehet, hogy a műanyag palackba szűrt szőlőlevekbe simán tesznek. Nem tudom. Nem vagyok élelmiszeripari technikus.
Egy bizonyos. A jelenleg hatályos jogi szabályozás értelmében efféle aromákat/adalékanyagokat árusítani szabad. Ameddig pedig szabad, addig lesz szar bor is. Vagy hamis. Ezt nem úgy kell érteni, kérem szépen, hogy én a szar bor, mint olyan megléte okán a Vinartist kívánnám felelősségre vonni. Ők csak vállalkoznak. Egyébként is, alacsony minőségű vagy hamis bor lesz, vagy lenne nélkülük is. De az, hogy van egy olyan termékük, ami vélhetőleg (hangsúlyozom vélhetőleg, vagy egye fene: kizárólag az én véleményem szerint) összefüggésbe hozható a borhamisítás nemes mesterségével, alkalmasint azt elő is mozdítja, akkor az nekem nagyon nem tetszik. Önök, ott hátul! Igen, igen, ott a T. Ház hátsó padsoraiban. Önök mit gondolnak?