Fröccs

Bomba tipp fogyáshoz! Fülelj és hallgass!

Március 25. 06:40
Rengeteget olvashatunk arról nap mint nap, hogy melyek azok a tuti trükkök, amelyek biztosan beválnak a fogyókúra során.  A legújabb tanulmány egy egészen érdekes megközelítésből vizsgálja a fogyást, a recept pedig így szól: tekerjük le a hangerőt a környezetünkben, legyen az televízió vagy füllhallgató, és hallgassuk a saját majszolásunkat - írja a News.health.com. 
 
A tézisben többek között fény derül arra, hogy a zaj egy olyan tényező, amit hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni táplálkozás közben. A kísérlet lebonyolításában  a Brigham Young Egyetem és a Colorádói Állami Egyetem marketingesei vettek részt. A vizsgálat során két csoportra bontották az alanyokat. Az egyik csoport tagjai hangos zenét hallgattak és perecet rágcsálták, amíg a másik csoport halk zenét hallgatott nassolás közben. A konklúzió végül az lett, hogy a hangos zenét hallgatók csoportja nem észlelte a rágás hangját, így átlagosan több percig ettek, mint azok, akik a halk zene hallatán, felfigyeltek saját rágcsálásukra. 
 
Mi a tanulság? Füleljünk többet és ropogtassunk kevesebbet! 

Csak óvatosan a nutellával!

Március 24. 20:13
Max Kruse, a német Wolfsburg focistáját fogyókúrára fogták, és még pályára sem léphet. 
 
Max Kruse nem csak kimaradt a német válogatottból, de még bírságot is fizetett, amiért túl sok Nutellát evett. Illetve a Nutella nyilván csak a kiindulási pontja volt a történetnek. A szövetségi kapitány számára valószínűleg nagyobb súllyal esett latba Kruse pókerszenvedélye és az a tény, hogy a csatár konfliktusba keveredett egy újságíróval, elvette a nő mobiltelefonját, mert szerinte az engedélye nélkül fényképezte le egy berlini mulatóban - írja az Origo.hu.

Csopaki olaszrizling szerepel a három Michelin csillagos étterem borlapján

Március 24. 18:07
A három Michellin csillagos, belga Hof van Cleve borlapján egy ismerős névra bukkanhatunk, hiszen a csopaki Szent Donát Birtok 2013-as Meszes Olaszrizling tétele is szerepel az étterem itallapján.
 
Gratulálunk!
 

Ma örömmel értesültünk róla, hogy a világ egyik legjobb étterme, a 3 Michelin csillagos (G&M 19,5/20) belga Hof van...

Közzétette: Szent Donát Birtok – 2016. március 23.

Árvay János: Tavasz van végre

Március 24. 15:57
Annyit olvastam a Facebookon a kucsmagombáról, hogy kedvet kaptam egy kis gombászáshoz. Azt írták, hogy nyárfásokban, ligetes helyeken szokott nőni. Vasárnap délután kimentem a határba, közben azon gondolkodtam, hogy megtöltsem-e, vagy tejszínesen készítsem. Számtalan helyen kerestem, de egy darab gombát sem láttam.(...) Kucsmagomba hiányában kénytelen voltam a fagyasztóból elővenni a vésztartalék vargánya gombát, és abból készült rizottó rozé kacsamellel.(...)
 
A szőlőben jól haladunk a metszéssel. A felén már túl vagyunk. De kell is igyekeznünk, mert hamarosan fakadni fognak a szőlőrügyek.
 
A kis kertünkben a legkorábbi piros tulipánjaink már pár napja kibontották szirmaikat. Nem beszélve a fehér és a kék ibolyabokrokról. Nem látom, hogy a  rózsaszín cirmos ibolya virágozna. Lehet, hogy ők később ébrednek? Vagy lehet, hogy a húsvétra várnak, hogy akkor szép színes virágszőnyeggel köszöntsék az ünnepet?
 
Marcival még nem megyünk locsolkodni ez éven, majd jövőre. Mivel már szinte mindent eszik, lehet hogy megkóstolhatja a kalácsot és a főtt sonkát.
 
A hölgyeknek és lányoknak sok locsolót, az uraknak és fiúknak sok hímestojást kívánunk!
 
Árvay János borász naplója
 

Így kell finom sonkát venni a hétvégére

Március 24. 14:09
Húsvét előtt elárasztják az üzleteket, piacokat a húsvéti sonkák, de vajon honnan tudjuk, hogy amit megveszünk tényleg ízletes lesz. Nem biztos, hogy csak az ár a meghatározó. Nézzük, mire kell figyelni a sonka vásárlásánál!
 
  • A sonka pácolással és szárítással vagy füstöléssel előállított húskészítmény. 
  • Idehaza a sertésből készült a legnépszerűbb, de marhából, vadból és baromfiból is készíthető sonka.
  • A nyers sonkán fel kell tüntetni, milyen állat mely testtájából és milyen elkészítési móddal- darabolt, kötözött stb. – állították elő. 
  • A gyorspácolt termékeknél, ha a fóliacsomagolt árut nyomkodjuk össze, tökéletesen látni az injektálótűk pöttyszerű lyukacskáit. Ugyanerre figyelmeztet a fóliazacskóban összegyűlő húsból kivált lé. 
  • A hagyományos sonkának a címkéjén két összetevő szerepel: a konyhasó és a nátrium-nitrát. A gyorspácolt termékben viszont: sűrítőanyagok, dextróz, stabilizátorok, antioxidánsok, ízfokozók, aromák, keményítő, színezékek és tartósítószer is.
  • A hagyományos parasztsonkák kilója 3 ezer forintnál kezdődik.
Még több információ és tipp az Origo.hu oldalán!
 

Javult a húsvéthoz kötődő termékek minősége

Március 24. 11:42
Húsvéti hatósági ellenőrzést tartanak az élelmiszerpiacon. Az eddigi eredmények alapján a tavalyi évhez képest emelkedett a higiéniai hiányosságok és a termékek nyomon-követhetősége miatti figyelmeztetés és bírság, viszont az eddigi tapasztalatok alapján javult a vizsgált termékek minősége. 
 
A húsvéti termékekre koncentráló élelmiszerbiztonsági ellenőrzés zajlik  az ország teljes területén hetek óta, az ellenőrök járják a boltokat, piacokat, előállító helyeket, és vizsgálják az állatszállító járműveket is - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára március 23-án.
 
Zsigó Róbert közleményében jelezte: elsősorban az ünnepekhez kötődő termékeket vizsgálják, például a sonkát, a tojást, az édességeket, de nem maradnak ki a vizsgált áruk köréből a szezonális zöldségek és az alkoholos italok sem.
 
Az ellenőrzés első, március 1-je és 17-e között tartó időszakában 2600 ellenőrzést végeztek a szakemberek. Ezek több mint 50 százalékára a hiper- és szupermarketekben, szaküzletekben, vásárokon, piacokon, logisztikai központokban, kisebb részben az élelmiszer-előállítóknál került sor. 
 
A szakemberek eddig több mint 12 000 hazai és külföldi tételt ellenőriztek, amelynek 2,7 százalékát -  182,5 tonnányi és 15 millió forint értékű élelmiszert - kellett kivonni a forgalomból. Leginkább a fogyaszthatósági, illetve minőség-megőrzési idő lejárta miatt vontak ki termékeket. 
 
A hatósági állatorvosok 315 állatszállítmányt, több mint 120 000 állat szállításának körülményeit vizsgálták meg: két alkalommal a gépjármű engedélyével, míg 3 esetben a szállító képesítési bizonyítványával volt gond - tartalmazza a tájékoztatás.
(Forrás: MTI)

Tovább emelkedik a Balaton vízszintje

Március 24. 09:52
Február 5-én nyitották meg a Sió-zsilipet, de ennek ellenére tovább nőtt a Balaton vízszintje. 
 
Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője a Veol.hu-nak elmondta, ma még nem tudják megmondani, mikor zárják el a zsilipet. Ez nagyban függ a hidrológiai helyzettől, a további csapadékmennyiségtől, de a terveik szerint 120 centiméternél teszik vissza a tó dugóját.
 
Februárban 123 centiméter volt a Balaton vízszintje, de március közepén már a 131 centit is elérte. A vízügyi szóvivő hozzátette, arra mindenképpen tekintettel lesznek, hogy a turisztikai szezonra megfelelő mennyiségű és minőségű víz maradjon a Balatonban.
 
 

Ezért érdemes minden nap zabot enni

Március 24. 06:02
A kásán túl még számtalan finomság készíthető a zabból, gondoljunk csak a zabkekszekre, amelynek számtalan variációja van, vagy a zablepényre. De miért is érdemes minden nap fogyasztani?
 
- mert szabályozza a koleszterinszintet
- mert csökkenti a magas vérnyomás kialakulását
- mert kitűnő fehérjeforrás
- mert hosszan biztosítja a jollakottságérzetet, ami segít a fogyókúra során
- mert csökkenti egyes daganatos betegségek kialakulásának a veszélyét
- mert nyugodtabban alszol tőle
- mert a bőrproblémák ellen is hatásos
 
(Forrás: Origo.hu)

Kevesebb hús, több gyümölcs = hosszabb élet

Március 23. 20:55
Kevesebb hús, több gyümölcs és zöldség fogyasztásával emberek millióinak idő előtti halálát lehetne megelőzni évente a század közepéig, jelentősen csökkenne a felmelegedésben szerepet játszó károsanyag-kibocsátás, és évente több milliárd dollárral csökkennének az egészségügyi és a klímaváltozás okozta károk enyhítését célzó kiadások - állítják a kutatók.
 
Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közölt tanulmány elsőként mérte fel, hogy milyen egészségi és környezeti hatásai lennének, ha az egész világ áttérne egy sokkal inkább növényi alapú étrendre.
 
Az Oxfordi Egyetem élelmiszergyártást és -fogyasztást vizsgáló programjának munkatársaként dolgozó Marco Springmann, a kutatás vezetője szerint a kiegyensúlyozatlan étrend világszerte súlyos egészségi problémákat okoz és a világ táplálkozási rendszere felelős az üvegházhatású gázok kibocsátásának több mint negyedéért.
 
Az intézmény kutatói megnézték, milyen hatásai lennének a század közepéig annak, ha az emberiség különböző étrendekre állna át. A szakemberek négyféle étrendet vizsgáltak: a jelenleg szokásosat; egy olyat, amely a globális irányelvekkel összhangban a gyümölcs- és zöldségfogyasztás növelését, a vörös húsok, a cukor, valamint a bevitt kalóriák csökkentését írja elő; a vegetáriánus- és a vegán étrendet.
 
Az eredmények azt mutatják, hogy a globális irányelvek szerinti étrend követésével évente 5,1 millió, a mindenfajta állati eredetű terméket nélkülöző vegán étrenddel 8,1 millió ember idő előtti halála válna megelőzhetővé 2050-ig. A globális irányelvek szerinti étrenddel 29, a vegetáriánussal 63, míg a vegánnal 70 százalékkal csökkenne az élelmezéssel összefüggő károsanyag-kibocsátás.
 
Ha a világ a fenti étrendekre átállna, évente 700-1000 milliárd dollárt lehetne megtakarítani az egészségügyben, míg a csökkenő üvegházhatásúgáz-kibocsátás gazdasági haszna az 570 milliárd dollárt is elérhetné.
 
A tanulmány készítői a regionális különbségeket figyelembe véve nézték meg, hogy az egyes területeken mely változtatások lennének a leghatékonyabbak.
 
A vöröshús-fogyasztás visszaszorításának Kelet-Ázsiában, Nyugat- és Latin-Amerikában lenne a legnagyobb hatása, míg a fokozott gyümölcs- és zöldségfogyasztás Dél-Ázsiában és Fekete-Afrikában csökkentené leginkább a halálesetek számát.
 
Az átállás megvalósításához 25 százalékkal kellene növelni a globális gyümölcs- és zöldség-, illetve 56 százalékkal csökkenteni a vöröshúsfogyasztást. Az embereknek továbbá 15 százalékkal kevesebb kalóriát kellene bevinniük.
(MTI)