Ezt az 5 dolgot kerüld el, ha boroznál
Június 06. 20:11
Mindnyájan követünk el hibákat, nincs ez másként a borokkal kapcsolatban sem. Ugyanis hiába tűnik könnyűnek a folyamat: megvesszük, kinyitjuk és megisszuk a bort, mégis csúszhat hiba a gépezetebe. Most végigvesszük azt az öt leggyakoribb malőrt, amit elkerülve a borozás élménye kifogástalan lesz!
- Rosszul tartjuk a poharat - igyekezzünk mindig a pohár talpát vagy szárát, nem pedig a kelyhet fogni, így elkerülhetjük a kellően hideg bor felmelegedését, amitől megváltozhatnak az illatok és ízek is. Arról nem is beszélve, hogy így könnyebben tudjuk poharunkban megforgatni a bort.
- Nem megfelelő hőmérsékletű bort kóstolunk - ez főként fehérborok esetében okozhat kellemetlenségeket. Persze jól néz ki a teljesen jéghidegre hűtött palack, ám így teljesen bezárva maradnak az értékes aromák és ízanyagok. Vörösbor esetében ha (túl meleg) szobahőmérsékleten szolgáljuk fel, a gyümölcsös jegyek helyett az alkohol fog dominálni poharunkban, a bor pedig lapossá és petyhüdtté válik.
- Túl sokáig szellőztetjük - persze hallunk híreket, 2, 8 vagy még több órán át tartó dekantálásról, de igazából ami fél óra alatt ki tud bontakozni, az ki is fog. Éppen ezért (persze különleges, hosszan érlelt tételek esetét kivéve) majdnem minden bornál az átlagosan fél órás szellőztetés bőven elég. Ha mindenképp több órát szánnánk erre, akkor inkább próbáljuk ki, hogy félóránként töltünk egy-egy pohárral, hogy lássuk hogyan fejlődik a bor.
- Rosszul tárolják - amikor az üzletekben közvetlen, éles fény világítja meg a palackokat, az bizony nem jó. Hüvös és fénymentes helyen kell lenniük ahhoz, hogy sokáig épek maradjanak.
- Túlgondoljuk a bort - a nap végén egy pohár bor arról szól, hogy csak egyszerűen élvezzük azt és a társaságot, amiben elfogyasztjuk. Nem kell a bor teljes történetét levezetni, vagy egy vakkóstolónak felfogni a laza esti borozást, ahol kóstolási jegyzeteket kell készítenünk.