A Pannon Bormíves Céh a szekszárdi Eszterbauer Borászatnál október 19-én tartott őszi közgyűlésének résztvevői titkos szavazással döntöttek az új családi borászatok képviselőinek felvételéről. A neveket azonban csak a novemberi pannonhalmi ünnepi közgyűlésen, tagavatón és borszentelésen hozzák nyilvánosságra.
„Négy éve nem volt tagfelvétel az értékteremtő családi borászatokat tömörítő Pannon Bormíves Céhnél, épp ideje, hogy frissítsünk” – emlékeztetett a szavazást megelőzően Jekl Béla, a jelenleg 34 tagot számláló Céh elnöke. A tagság részint azzal a szándékkal döntött az újak felvételéről, hogy olyan aktív, fiatal szakemberek is bekerüljenek a csapatba, akik újabb ötletekkel, friss energiákkal élénkítik az 1999-ben alapított szervezet életét, amelynek megalapítása többek között olyan borászlegendákhoz fűződik, mint Szepsy István, Tiffán Ede, Heimann Zoltán, Szeremley Huba vagy Gere Attila.
Légli Ottó, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke a tagságnak beszámolt a nemrégiben megalkotott magyarországi szőlő-bor ágazat stratégiájáról is, amihez a Céh korábbi elnöke, Jásdi István szövegezett preambulumot. Ebben a Céh tagjai szóvá tették, hogy „sokszor lehetetlenül alacsonyak a szőlőárak”; „eszetlen bürokráciában fuldokló, gazdálkodásukban ellehetetlenülő kisbirtokok, országosan csökkenő szőlőterületek” vannak, és „szervezetlen a termelés és a piac”, miáltal „az ágazat minden szeletében megújulásra szorul”.
A Céh négy új tagját négy borvidékről – Eger, Szekszárd, Tokaj és Villány – jelölték a résztvevők, de a konkrét személyek nevét csak a Pannon Bormíves Céh november 18-ai ünnepi közgyűlésén hozzák nyilvánosságra a Pannonhalmi Bencés Apátságban, ahol a hagyományos Szent Márton-napi Újboráldást ezúttal az új tagok ünnepélyes felvétele kíséri. Néhány héttel később pedig nyilvánosságra hozzák, kinek adományozzák idén a zalai borászról, Bussay Lászlóról elnevezett emlékdíjat.
A Pannon Bormíves Céh tavaszi és őszi közgyűléseinek mindig más családi pincészet ad otthont, így az október 19-ei találkozó arra is alkalmat kínált, hogy a résztvevők és a vendégként meghívott szakújságírók megismerkedjenek a 25 hektáron gazdálkodó Eszterbauer Borászat legújabb fejlesztéseivel. A kadarkájáról, vörös házasításairól és a tulajdonos Eszterbauer János felmenői ihlette címkéiről híres szekszárdi pincészet ugyanis az utóbbi években 660 négyzetméteres borfeldolgozó épülettel, 2014-ben új, boltozatos látványpincével, idén nyáron pedig egy 60 fős kóstolóteremmel bővült, amit profi melegkonyhai háttér is kiegészít.