Fröccs

A klímaváltozás már a söripart is befolyásolja

November 12. 11:00
Belgium híres főzdéje a Cantillon, már 1900 óta tradicionálisan készít sört, ám évről évre nehezebb ezt megvalósítaniuk a klímaváltozás miatt. A gyár vezetője, Jan-Pierre Van Roy azt nyilatkozta, hogy a nagy meleg miatt már hiába várnak az erjedésre - írja az Origo.hu.
 
A Brüsszel melletti Pajottenland régióra jellemző a lambic sör, amely sajátos ízével sok ínyenc kedvence: a spontán erjedésű különlegesség sem aromáival, sem gyártási módszerével nem hétköznapi. A Cantillon főzde nyilatkozata nem túl bíztatóak a sör jövőére nézve. „Éjjel is túl meleg van, a közel kilencven fokon kiengedett sörlének 18-20 fokra kéne hűlni, de a meleg éjszakák miatt ez nem történik meg – ehhez -3 és 8 Celsius közötti levegő lenen az optimális.” – mondta Jan-Pierre Van Roy.
 
A belga főzőmester szerint egyértelműen érezhető a klímaváltozás: „A nagyapám még október közepén kezdte az erjesztést, amit május végéig folytatott. 15 éve csinálom: csak november elején kezdünk és hamarabb is kell befejezni. Az idei ősz azonban minden eddiginél melegebb.”

„A biodinamikus borok egyéniségek”

November 12. 09:18
Ifjabb Franz Weninger az elsők között volt hazánkban, aki biodinamikus művelésmódra tért át. A Fertő-tó közelében gazdálkodó osztrák borásztól érdemes kérdezni a művelés témájával kapcsolatban. Közeledik a Mitiszol Fesztivál, már csak kettőt kell aludni és megkóstolhatod ezeket a borokat, amelyek teljesen mások a megszokottól. Miért mások? Ifjabb Franz Weninger válaszol:
 
A biodinamika az egyediséget erősítő folyamat, tehát a biodinamikus borok egyedibbek, ha úgy tetszik egyéniségek, amelyek magukon viselik a szőlész és a borász személyiségét is. Úgy érzem a saját boraim bizonyos értelemben hasonlítanak rám és élettel teliek.
 
Ifjabb Franz Weningerrel készült teljes interjút itt tudod elolvasni!

Hiperben is kapni jó mátrai fehéret

November 12. 06:51
A Kardos-Kiss Sándor Hegyvám Tramini 2014 a fajta üdébb arcát mutatja: ropogós, muskotály szőlős, gyömbéres aromák, szép savak, remek tartás. Varratmentes, gördülékeny és üdítő. Persze egyszerű, de nincs benne az a bántó műanyagíz, ami a hasonló reduktív tételeket gyakran jellemzi. Jó kis alapbor, ajánlott.
(Via)

A torokfájás ellenszere ott van a fűszeres polcon!

November 11. 19:49
A torokfájás ellenszere ott van a fűszeres polcon!
 
Elsősorban fűszernövényként ismert a zsálya, azonban azt a hagyományt, mely szerint a torokfájás egyik legjobb házi ellenszere, modern vizsgálati eredmények is alátámasztják. A gyógynövény elsősorban illóolajai révén fejti ki gyulladásgátló, baktériumölő és fertőtlenítő hatását - írja a Vital.hu.
 
Teakészítéshez szórjunk csészénként 1-2 kávéskanál szárított zsályalevelet forró vízbe, majd hagyjuk 10 percig állni. Ha lehűlt kissé, szűrjük le, és egy csészényi meleg teával öblögessük a torkunkat (gargalizálás). Mivel helyi hatású, a toroköblögetést egykét óránként meg kell ismételni ahhoz, hogy eredményes legyen a kezelés.

Messze van még az újkori magyar pezsgőgyártás felnőttkora, de...

November 11. 17:33
Legutóbb Tokaj egyik stabil pontja, a francia d’Aulan család tulajdonában lévő Dereszla lepett meg a 2011-es évjáratú pezsgőjével. A champagne-i eredetű d’Aulanok 1998-ig birtokolták a legendás Piper-Heidsieck házat, így képzelhetjük, hogy a Dereszla mércéjét sem lehetett a leghátsó pinceágból indítani - írja a Borrajongó.
 
A Dereszla pezsgő sztorijához és a Chateau Dereszla Tokaji Pezsgő 2011 leírásához ide kattints!

Libafesztivált rendeznek a Városligetben

November 11. 15:15
Libából készült finomságokkal, újborokkal várják a felnőtteket, libasimogatóval, játszóházzal a gyerekeket a negyedik alkalommal megrendezésre kerülő Márton Napi Libafesztiválon november 13-15. között a Vajdahunyad Várában.
 
Lesz töltött libanyak, sült libacomb, libamell, libamáj, libamáj pástétom, ludaskása és libatepertő. Mindehhez pedig egy csomó újbor, házi sör, és pálinka. Nem maradhatnak el az ilyenkor szokásos kézműves bemutatók és foglalkozások sem. Lesz parasztudvar libasimogatóval, mutatványosok, játszóház, ilyenek.
 
Pénteken, azaz november 13-án a kijelölt kiállítóknál 50%-os kedvezménnyel kóstolhatóak meg a libából készült ételek és a hozzájuk illő borok. 

Tokaji, villányi és balatoni borászatok mutatkoznak be Kínában

November 11. 13:48
Tizenegy hazai kiállító – köztük tokaji, villányi és balatoni vezető borászatok – képviseltetik magukat az MT Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság közösségi standján Kína vezető bor és szeszesital szakkiállításán, a ProWine-on. A csak szakmai látogatóknak szóló seregszemlén tavaly 38 országból 650 kiállító vett részt, a látogatók száma pedig megközelítette a 6500 főt.
 
Az Magyar Turizmus Zrt. számos módon népszerűsíti a magyar termékeket Kínában: közösségi bemutatót szervez tizenegy bor- és pezsgőkiállító részére, ezen kívül üzletember-találkozóval, szakmai előadással egybekötött vezetett borkóstolókat tart a Magyar Borkiválóságok gyűjteményből.
 
A rendezvény az idén a világhírű Institute of Masters of Wine mesterkurzusának is otthont ad. Párhuzamos eseményként, a szomszédos pavilonok adnak otthont az egyik legnépszerűbb kínai vendéglátóipari szakkiállításnak, az FHC-nak.
 
Kínában egyébként a borfogyasztás gyorsan nő, amit az import borok és az egyre számottevőbb helyi termelés egymással versenyezve próbál kielégíteni. A Kínába irányuló magyar agrárexporton belül is jelentős részt képviselnek a borok. A tokaji mellett más borvidékekről származó minőségi, különleges borok és pezsgők is piacon vannak már kisebb mennyiségben a távol-keleti országban.
(OBJEKTÍV Hírügynökség)

Még két jó bor ma estére!

November 11. 13:40
November 11-én, szerda este a DiVino Gozsduban újra együtt kóstolhatsz a Juniborászokkal, akik újboraikat viszik magukkal. Kóstolhatsz somlói juhfarkot, tokaji sárgamuskotályt, soltvadkerti rozét, móri királyleánykát és még sok mást. Több fiatal borászt is megkérdeztünk az idei évjáratról, erről itt olvashatsz. Illetve Gere Andi is elmondta, hogyan alakult náluk a 2015-ös év:
 
A metszési munkák már január közepére befejeződtek, az enyhe tél pedig elősegítette a korai rügyfakadást. Bár februárban kissé lehűlt az idő, márciustól júliusig fokozatosan és folyamatosan emelkedett a nappali hőmérséklet, ami mellett a havi csapadékátlag kiegyensúlyozott maradt. A gyümölcsök szépen fejlődtek, és augusztus 11-én, az átlagnál korábban megkezdődött a szüret. Minden leszedett alapanyag ép, és egészséges volt, a hordóba kerülő tételek minőségét pedig még az októberi esőzés sem befolyásolta. Az elmúlt évek egyik legszebb és legkiegyensúlyozottabb évjáratát tudhatjuk magunk mögött, mely mind mennyiségben és minőségben is kiemelkedőt eredményezett.
 
Gere Andi ma estére két bort visz magával a DiVino Gozsduba egy Frici Rosé gyöngyözőbort és egy portugiesert.

Ritkán mutatunk be recepteket, de ez a tökfőzelék nagyon ott van!

November 11. 12:00
Ritkán mutatunk be recepteket, de ez a tökfőzelék nagyon ott van!
 
Ebben a receptben a sima tökfőzelék leve helyett vaami olyan készül, amiben az alaplé mellett fehérbor és pálinka (!) is van. A feltét pedig egy nagyon vagány ránott feta, ami önmagában is említésre méltó! Es az imádni való friss kaporról és a tárkonyról akkor még nem is beszéltünk...
 
Itt találod a receptet.