Az olaszrizling desszertborként is bizonyított már
Augusztus 20. 13:05
Hazánkban az olaszrizlingről először a száraz bor jut mindenkinek az eszébe. Azonban a fajta tulajdonságainak köszönhetően a késői szüretelésre is alkalmas, így remek desszertborok készülhetnek belőle. Jó fagytűrő és későn érik, így a kontinentális klímán kitűnően érzi agát.
„Magyarországon elsősorban a badacsonyi borvidéken készülnek olaszrizlingből – jellemzően késői szüretelésű – desszertborok. Ezek közül a Varga Pince késői szüretelésű Aranymetszése lehet ismerős, de van Royal néven is késői olaszuk, sőt, ha az időjárás engedi, jégbort is készítenek. (...) Szintén a Badacsonyból érkezik a Szeremley Birtok késői szüretelésű olaszrizlingje – nagy fahordós érlelést kapott, ízében az aszalt gyümölcsös-mazsolás ízhatás és az édesség dominál” - írja a Vinoport.hu.
„Ausztriában komoly hagyománya van az olaszrizlingből (Welschriesling) készített desszertboroknak. A Weinviertel és a Neusiedler See (Fertő-tó, Burgenland) / régióban találjuk a legtöbb olaszrizling- telepítést; utóbbiból származnak a botritiszes-töppedt szemeket tartalmazó Beerenauslese (BA), Trockenbeerenauslese (TBA) és a fagyottan szüretelt szőlőből készülő Eiswein (jégbor) stílusú desszertborok, valamint a különleges Ruster Ausbruch. Az itteni desszertborok savtartalma szépen ellenpontozza az egzotikus gyümölcsökben bővelkedő mézes édességet” - tudhatjuk meg a Vinoport.hu oldalról.
„Az olaszrizling édesboros potenciálját és minőségét mutatja, hogy az osztrák Falstaff 2015/16-os borkalauza 100 pontot adott az apetloni Heinz Velich 2006-os Welschriesing Trockenbeerenauslese borának.” Vinoport.hu
A teljes cikket a Vinoport.hu oldalon olvashatod el!