A Sörcsapoló-világbajnokságon kilenclépéses rituálét követnek a versenyzők, ahol az idei évben Horváth Eszter képviseli hazánkat. Az
Origo.hu lépésről lépésre leírja az arany színű ital pohárba töltésének művészetét:
„1. A pohár tisztítása: a poharat mosószeres vízben por- és zsírmentesre tisztítják, majd zárásként a mosogatómedencében lévő hármas kefén kell áthúzogatni.
2. A pohár előkészítése: a már tisztára mosott poharat újból vissza kell hűteni a hideg vizes mosogatómedencében, mert ha meleg pohárba csapolunk, akkor a csapolt sör felhabosodik.
3. A cseppsör elengedése: a csapolótorony kifolyó végében lévő úgynevezett cseppsör már oxidálódott, megváltozott ízű, csökkent értékű sör, ezért az nem kerülhet a vendéghez. A sörcsapból ki kell engedni azt a néhány cseppet, ami az előző csapolás után maradt benne.
4. Csapolás egy húzásra: A poharat 45 fokos szögben kell a csap alá helyezni, hogy a sör nyugodtan folyhasson a pohár falán. Eközben ügyelni kell arra, hogy a csap nem érintheti sem a poharat, sem pedig a kialakuló habot, ennek a távolságnak 3-5 cm kell lennie.
5. Habképzés: amikor a pohár már kezd megtelni, a poharat függőleges helyzetbe kell helyezni, hogy intenzívebb hab képződjön.
6. Amint a pohár megtelt: a sörcsapot elzárva a poharat a csepegtetőtálcára kell helyezni úgy, hogy az utolsó cseppek ne kerüljenek a megcsapolt pohárba.
7. A csapolás befejezése: amikor megfelelő sörhab képződött, a pohár tetején tornyosuló habot egy 45 fokos szögben tartott habkéssel le kell vágni. A fennmaradó habnak kb. kétujjnyi vastagnak kell lennie.
8. Öblítés: a poharat a mosogatómedencébe merítjük, a pohár külső falán lefolyt sörhabot leöblítjük, ügyelve arra, hogy a pohárba ne kerüljön víz.
9. Szervírozás: a pohár talpát megtörölve kell a cseppfogó gallért ráhelyezni, majd a talpánál fogva kell a vendég asztalára, a söralátétre helyezni, úgy, hogy a pohár logója mindvégig a vendég felé nézzen.”
Horváth Eszterről, tapasztalatairól és a versenyről az
Origo oldalán megjelent cikkben olvashatnak.