Fröccs

Csúcsra ért a neszmélyi pincészet

Szeptember 13. 11:05
A Hilltop borászat neve nem hangzik imseretlenül a borfogyasztók körében. A neszmélyi pincészet nagy változáson ment keresztül az utóbbi évekbe:

„A Hilltop mindig jó volt a friss borok súlycsoportjában, ám immár nem egyszerűen jó, hanem nagy borok is készülnek a pincészetben. A Kamocsay-borcsalád, amely egyenlő a prémium borok részhalmazával, egyesíti a frissességet a mélységgel, némelyik tétele (a szédületes olaszrizling például) világszínvonalú, egyedi karakterű, nagy bor (amit a sűrű idei honi és nemzetközi éremeső is bizonyít).
 
Másfél évtizede csócsálgatok Hilltop borokat a klasszik cserszegitől a biankán át a muzeális traminiig vagy az irsaiig, mindig tiszta és profi és jóárasított innivalók voltak, melyeket a közértekben is le lehet emelni az egyre jobb borpolcokról. A borok az idők folyamán egyre teltebbek lettek, mintegy párhuzamosan azzal, ahogy az alapanyag felvásárlásáról áttértek a saját ültetvényekre. Az alaplapot ma a hétköznapi borok, a Hilltop kategória képezi, a fedlap vagy a piramis csúcsa a Kamocsay-borcsalád, az etikett mindkét kategóriában ízléses és egységes. Valahogy az egész Hilltop általában ilyen egységes, s bár az elmúlt válságos években volt némi hullámvölgy, mára borológiailag a csúcsra ért a pincészet.” - írja Aborceger.hu.

Itt egy zweigelt a szomszédból

Szeptember 13. 07:44
A zweigelt szőlőfajta hazánkban kevsébé népszerű, mint a szomszédos Ausztria egyes részein. Wagram régión belül a Leth pincészet egyik kiugró tétele az előbb említett szőlőfajta. A Borravaló.hu most tesztelte a 2013-as évjáratú Leth Blauer Zweigelt Klassik borát.
 
Közepesnél halványabb bíbor szín. Precíz, tiszta illat tele konyhai fűszerekkel, főleg borssal. A kortyban ugyanez, valamint a buja, lédús vörös gyümölcsök mellett bujkál egy grapefruitos vonal, ami a vastagságot és enyhén édes textúrát remekül ellenpontozza. Az egyensúly stabil és remek, a lecsengés kissé dzsúszos, hosszan megmarad.

Idén sem maradhat el a Bordalfesztivál

Szeptember 12. 14:19
Szeptember 25-27. között Villányban és Pécsen a férfi énekeseké és a boré lesz a főszerep, ugyanis tizenkilencedik alkalommal rendezik meg az Európai Bordalfesztivált. A Pécsi Napokhoz kapcsolódó eseményen a svédországi Sandviken Male Choir, az olaszországi Coro Citta di Osiero, az ausztriai Sangerrunde Kritzendorf, a horvátországi Klapa Kastav, valamint a Kodály Zoltán Férfikar és a Bartók Béla Férfikar vesz részt - írja az Origo.hu.
 
A bordalfesztivál meghívott vendége Tokody Ilona Kossuth-díjas szoprán és ifj. Sánta Ferenc Kossuth-díjas hegedűművész, Bognár Szabolcs bariton, Muskát András tenor, rajtuk kívül a Pannon Filharmonikusokat, a Zengő Együttest és a Pécsi Ércbányász Koncert-fúvószenekart is hallhatja a közönség.
 
A megnyitót szeptember 25-én, pénteken tartják a villánykövesdi Batthyány Pincében. Az idei eseményhez kapcsolódóan szeptember 26-én délután fél öttől a pécsi Kodály Központban rendezik az 5. Villányi Prémium Bormustrát, ahol villányi borászok huszonkét, kiemelkedő minőségű cabernet franc borát mutatják be.
 

Hasznos tippek a Főzdefesztre

Szeptember 12. 10:50
Szeptember második hétvégéjén rendezik meg a Főzdefesztet, amelyre a Vinoport.hu oldalon megjelent hasznos tippekből gyűtöttünk ki párat. 
 
Szégyentelen önpromócióban első helyre rakjuk az egyik kedvenc kocsmánkkal, a Neked csak Dezsővel közösen a MONYO BREWING Co.-ban főzött Dezső vérét.
 
Akik a teljesen agyament dolgokat keresik a Főzdefeszten:
 
  • k.á.f.é. IPA – …erről még mi sem tudunk semmit, de a név beszédes.
  • Élesztő Egymilliárd Megawatt – gyömbéres dupla IPA visszatér! Több mint egy éve nem kapható, bírtuk.
  • Hedon Infúzió – gose, azaz sós-korianderes búza
  • Horizont Japán Búza – a legérdekesebb magyar búzasör
  • Hübris Pu’er és Chorongi – kézműves a négyzeten; a minőségi tea, illetve az újvonalas kávé találkozása a sörrel (ha mindkettőre nincs idő, legalább az egyik kötelező)
  • Kecskeméti Sörmesterek Szalonka – grodziskie, azaz füstös búza
  • Monyó Fukushima Heavy Water – japán ale
  • Rothbeer Gingermeister – gyömbéres ale
  • Hopfanatic Tsunami – újra van a magyar Tokyo*
     
Még több tanács a Vinoport.hu oldalon, illetve a Fenékig blogon
 

Végre itt a jó évjárat Villányban is!

Szeptember 11. 19:34
Nagyon jó minőségű, átlagos mennyiségű szőlő termett idén a villányi borvidéken, ahol már javában tart a portugieser szürete. Nagy Gergely, a Villányi Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára kedden az MTI érdeklődésére azt hangsúlyozta: „egyelőre minden adott ahhoz, hogy a 2015-ös egy jó évjárat legyen”.

A szüret augusztus első hetében megkezdődött a korai érésű illatos fehérszőlőkkel és az első rozéborok alapját adó kékszőlővel, a medoc noirral, a gazdák jelenleg a portugiesert szedik - tette hozzá.
 
Nagy Gergely kitért rá, hogy a vegetációs időszakban a tavalyinál sokkal kevesebb növényvédelemre volt szükség, a kedvező időjárásnak is köszönhetően a fürtök szépek, egészségesek lettek, a termés mennyisége eléri a 70 mázsát hektáronként, amely már majdnem átlag feletti.
 
„A termelők nem túl meleg és nem túl csapadékos őszben bíznak, mert akkor a későn érő fajtáknál sem kell rothadástól tartani” - jegyezte meg.
 
A hegyközségi titkár a fogyasztói igényekről elmondta: az elmúlt években divatba jöttek az elsődleges fajtajelleget hordozó gyümölcsös, könnyed borok, e tendencia ugyanakkor nem szorítja háttérbe a testesebb, tölgyfahordóban érlelt vörösborokat, azoknak most is erős a piacuk.
 
Remélhetőleg ez hosszú távon is így marad, hiszen a villányi borászok meg tudnak felelni ezeknek a trendeknek, és kedvező, ha egy borvidék képes minél szélesebb termékpalettát mutatni - közölte.
 
A 2015-ös évjárat első villányi fehérborait és rozéit már minden bizonnyal meg lehet kóstolni az október elején rendezett Villányi Vörösbor Fesztiválon.
 
A mintegy 2500 hektár területű villányi borvidéken mintegy másfél ezren foglalkoznak szőlőtermesztéssel, pincéikből 80 százalékban vörös-, 20 százalékban fehérborok kerülnek a fogyasztók asztalára.
(MTI)

Rengeteg emésztéssegítő fogy majd hétvégén Nógrád megyében

Szeptember 11. 16:49
Haluskafesztivált és sztrapacskafőző-versenyt rendeznek szombaton a Nógrád megyei Vanyarcon; most első alkalommal haluskajáratot indítanak Budapestről a rendezvényre.
 
Nedeliczki Teréz, a Nógrád-Hevesi Szlovákok Egyesületének vezetője elmondta: mivel a tömegközlekedés elég körülményes a településre, az Ötvenhatosok teréről induló úgynevezett haluskajárattal szeretnék segíteni azokat, akik nem tudnak vagy nem akarnak saját kocsival menni a fesztiválra.
 
A főzőversenyre elsősorban Nógrád és Heves megye területéről jelentkeztek a csoportok, hiszen "úgy illik", hogy ők jól főzzék a tót atyafiak és jó palócok kedvelt eledelét, a reszelt krumpliból, lisztből, sóból és tojásból készülő haluskát vagy sztrapacskát - mondta.
 
A versenyzők között lesz két szlovák csapat is Besztercebányáról, ők rendszeres résztvevői a programnak - tette hozzá. Idén is lesz haluskaevő-verseny, amelyre tavaly tizenketten jelentkeztek, többek között Salgótarjánból, Debrecenből, Budapestről.
 
A Nógrád megyei szlovák nemzetiségi településen tizenkettedik alkalommal rendezik meg a haluskafesztivált. A szervezésben idén részt vesz a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete Vanyarci Régióközpontja és a helyi szlovák nemzetiségi önkormányzat is.
(MTI)

Kóstolj tradicionális pezsgőt formabontó magnum palackból!

Szeptember 11. 13:02
A 24. Budavári Borfesztiválon a Kreinbacher Birtok bemutatta a nagyközönség számára a magnum palackos tradicionális pezsgőit. Az új Brut Classic 2011 Magnum és Extra Dry Magnum limitált mennyiségben, formabontó design csomagolásban találhatod meg a somlói pincészet standjánál.
 
Változatlan filozófia, meglepően más eredmény

A Kreinbacher Birtok minden pezsgője, így a most debütáló magnumok is a furmint szőlőfajtára építenek és a champagne-i módszert követve, palackban erjesztve és érlelve készülnek. 

Champagne-ból érkezett Somlóra az az alaptézis is, amely szerint a magnum, azaz 1,5 literes palack az ideális méret, ha különleges Méthode Traditonnelle pezsgőt szeretnének készíteni. A palackos erjesztés és érlelés minőséget befolyásoló kulcstényezői ugyanis a magnum palackban még inkább kibontakozhatnak – ezt igazolják a somlói csapat első tapasztalatai is. Az alapbor, a házasítás ugyanaz, az eredmény mégis egy frissebb, gazdagabb pezsgő finomabb habzással, amelynek egyetlen magyarázata a méretkülönbség.
 
Milyen hatással van a magnum palack a tradicionális pezsgők fejlődésére, minőségére? 
  • A finom aromák kialakulásában a bor második erjedésének meghatározó szerepe van. A magnum esetében a palack nyaka (így a dugó és pezsgő közötti tér) azonos méretű, míg az űrtartalom a duplája, tehát ugyanannyi pezsgőre fele annyi levegő jut. A kevesebb oxigén hatással van a második erjedésre – jelentősen, nagyságrendileg tíz nappal lelassítja ezt a kulcsfontosságú szakaszt. Ennek következménye, hogy újabb molekulák, aminosavak keletkeznek, ezzel újabb aromák születnek meg a pezsgőben.
  • Az oxigén és pezsgő kedvező aránya a seprőn tartás, érlelés során is érvényesül. Ennek köszönhető, hogy a magnumba töltött pezsgők fejlődése lassabb, így a hosszabb érlelési idő után is őrzik frissességüket és tovább eltarthatóak. A méretes palackban a már leülepedett seprő nagyobb felületen érintkezhet a pezsgővel, így segíti az érlelési jegyek kialakulását is. 
Formabontó csomagolás, sorszámozott palackok

A két limitált tételben készült pezsgő palackjai sorszámozottak, az Extra Dry Magnum és Brut Classic 2011 Magnum egyedi fejlesztesű kartont kapott. A vízszintes-függőleges rendjének megbontása három dimenzióban – a címke síkjából kilépve – még látványosabb; a doboz oldalra dől, miközben a palackot stabilan, egyenesen tartja. 

Az izgalmas térhatást tovább hangsúlyozza, hogy a kartonon visszatér a brandre jellemző diagonális motívum, középpontjában a stilizált huszárvágással. Az exkluzív doboz tervezése és fejlesztése több hónapon át tartott, a DS Smith csomagolástervezői, a Kreinbacher Birtok és Unger Zsolt, Surányi Miklós designerek közreműködésével.
 
Magnum, a nagyvonalú

A borértők és gyűjtők kedvence egyszerre friss és gazdag karakterével a gasztronómiában is népszerű lehet, a magnum palack mégis ajándékként a legkeresettebb. Impresszív megjelenésével illik a különleges alkalmakhoz, pohárköszöntőnél egy nagyobb társaság koccintásához is elég.