Fröccs

Édes vörösbor? Komolyan?

November 22. 19:55
Úgy tűnik: november végi szüretből származó töppedt és botritiszes szőlőből készített természetes édes vörösbort még 2005-ben a villányi Polgár Pince, a Metropolnál pedig most kóstolták.
 
A bor erőteljesen gránát színt mutat, a palackérlelés jegyei a dominánsak, portóis, sherry-s, füge, szilvalekvár, túlérett áfonya, kékszőlőlekvár jellemzi. Emellett az édesfűszerek, mézes-dohányos jegyek, kakaós, karamelles, sütis aromák uralják.
 
Szájban telt és krémes, mégis feszes. Annak ellenére, hogy van benne cukor rendesen, mégsem tűnik gejlnek. A savak pedig kellően tartják még a bort, emellett a tannin is jót tesz a struktúrának.
 
Sütikhez alap.

Feltennéd a falra a kedvenc boraidat?

November 22. 16:54
Rendkívül mutatós ez a bortartó. Kár, hogy állítva vannak benne a palackok... De tény, hogy jól mutatna a szobában.
 

ez az a helyzet, amikor a megrendelésnél MÁR el kell gondolkozni, hogy milyen borokat tegyünk a tartóba.

Szerző: kalaPP raklapmanufaktúra2015. november 20.

Valóban tévhitben éltek eddig a borászok?

November 22. 13:53
A szőlőmag színe elsődleges fontosságú a szüret időpontjának meghatározásában, ugyanúgy, mint annak íze és szeparációja a szőlő húsától. Azonban nemrég egy új tanulmány látott napvilágot: A Washington State University kutatása alapján a szőlőmag színének semmi köze a borok tannintartalmához.Az egyetem kutatója állítja, a szőlészeknek és a borászoknak inkább a gyümölcs színe és íze alapján kellene dönteniük arról, hogy mikor szüretelnek - írja a Vinoport.hu.
 
Azt elsimerték a kutatók, hogy a barna maggal rendelkező szőlőszemekben már kevesebb a tannin, mint a még zöld magú szemekben, de a WSU rávilágított: ennek nem sok köze van ahhoz, hogy aztán mennyi tannin lesz a borban. A vizsgálatot követően csak azt az állítást tudták igazolni, hogy a maceráció időtartama komolyan befolyásolja a bor tannintartalmát.
 
Arról nem szólt a kutatás, hogy a borászok valóban csak a kevesebb tannintartalom miatt szüretelték le barna maggal a szőlőt?

A világ legjobb erdei szállodája hazánkban van

November 22. 12:51
A noszvaji Oxigén Hotel & Zen Spa-t választották a világ legszebb erdei szállodájának a World Luxury Hotel Awards-on. Farkas Tamás, az Oxigén Hotel & Zen Spa ügyvezetője az MTI-nek adott nyilatkozatában elmondta, hogy az elnyert díj globális elismerés, mert azt a közönségszavazatok alapján ítélik oda. Az elismerés nemcsak a szállodának, hanem Noszvajnak, a falut körülölelő Bükknek, az itteni környezetnek és élővilágnak is szól.
 
Nyitrai Zsolt (Fidesz) Noszvaj országgyűlési képviselője, miniszteri biztos felidézte: évről évre jobban teljesít a turizmus Magyarországon, a vendégszám 30, a vendégéjszakák száma 25 százalékkal nőtt 2010 óta. A 2007 és 2013 közötti uniós pénzügyi ciklusban 1122 turisztikai projekt valósult meg, az itt befektetett 314 milliárd forint pedig mintegy 500 milliárd forintos fejlesztést tett lehetővé.
 
Az egri térségben megvalósult beruházások közül kiemelte az egri belváros rehabilitációját, a vár fejlesztését. „Magyarország, Budapest, illetve Eger és térsége nemzetközi szinten is divatba jött” - mondta.
 
A világ legjobb erdei szállodája hazánkban van
A noszvaji Oxigén Hotel & Zen Spa (Forrás: Turizmusonline.hu)
 
(Forrás: MTI)

Hasznos tudnivalók a rózsaborsról

November 22. 10:06
A rózsabors nem csíp, inkább édes, mint pikáns. A borsfa termése, amelyet szárítanak, majd sólébe áztatják a csonthéjú terméseket. Így használjuk fel a főzés során. A 4-5 milliméteres golyócskák illóolaj tartalma akár az öt százalékot is elérheti, karaktere széttörve mutatkozik meg igazán, bár aromája még ilyenkor sem tör ki, díszítő funkciója erősebb, mint ízalakító hatása. A rózsaborsot leginkább halak mellé ajánlják, de egy kacsa vagy csirkesültet is fel tud dobni - ajánlja az Origo.hu.

UNESCO címet kapott egy hazai geopark

November 22. 07:34
2006-ban a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága létrehozta a Bakony-Balaton Geoparkot, amely a napokban kapta meg az „UNESCO Globális Geopark” címet - írja a Turizmusonline.hu.

Az „UNESCO Globális Geopark” védjegy fontos eleme az új Nemzetközi Földtudományi és Geopark Programnak, amit 2015. november 17-én fogadott el az UNESCO. A Globális Geopark Hálózatnak 120 tagja van, köztük a magyar Bakony-Balaton Geoparkot és a magyar–szlovák határon átnyúló Novohrad–Nógrád Geoparkot.
 
A Bakony-Balaton Geopark területe a Balaton-felvidék és a Bakony térségében található. Magába foglalja a Balaton-felvidéki Nemzeti Park nagy részét, a Magas-bakonyi és a Somló Tájvédelmi Körzetet, több természetvédelmi területet, továbbá Fonyód és Balatonboglár térségét.

A nagy vörösboroké a főszerep ma délután Budapesten

November 21. 12:43
Kezdődik ugyanis a Bordó Blend Nagy Bordói Kóstoló a Corinthia Budapestben, ahol több mint 60 kiállító 150-nél is több féle borát kóstolhatják meg a vendégek.
 
A program a bordeaux-i fajtákra, és azok házasításaira koncentrál, így a cabernet sauvignon és a merlot van a középpontban, melletük pedig kiemelt szerepet kap a cabernet franc, hiszen ez a fajta hazánkban nagy jelentőséggel bír: egyedi karakterével, fűszerességével fajtaborként is magára irányítja a figyelmet.
 
A sétáló kóstoló mellett 3 mesterkurzus is várja a látogatókat. Az elsőn arra kereik a választ, hogy mennyire adható vissza az újvilági stílus egy francia- vagy olaszországi pincészetben, a másodikon Malatinszky Csabával készíthetnek bordói házasítást a résztvevők, a harmadikon pedig az egri borászok lesznek jelen, legjobb boraikkal.
 
Minden más infó megtalálható itt.