Fröccs

Egy mediterrán syrah Villányból

Február 15. 16:09
A syrah nem a legelterjedtebb szőlőfajta a hazánkban, de egy-két szép tétellel találkozhatunk a kóstolók során. A Művelt Alkoholista most a villányi Bock József 2012-es Syrah borát ajánlja a fajta rajongóinak.
 
A villányiság óvilági oldalán marad. Egészen áttetsző, természetes, friss, finoman extrahált, vannak árnyalatai, a korty közepe tetszetősen édes, gyümölcsösen lédús, a tannin nem porszívózza ki a szánkat. A hordó és az alkohol is integráltnak mondható, bár nem alacsony (alk: 14,5%), a savak élnek, a lecsengés nem fűt, nem perzsel. A fajta is jól felismerhető, noha ez nyilván inkább a mediterrán iskolához tartozik.
 
A teljes bejegyzést A Művelt Alkoholista oldalán olvashatod el!

Milyen a jó kovász?

Február 15. 13:54
A kenyeret el lehet készíteni élesztő és kovász segítségével is, bár gyakrabban találkozunk az első megoldással gyártott termékkel. A fő különbség a két eset között az, hogy mi az élesztő forrása: nem mindegy, hogy készen vesszük vagy magunk szaporítjuk el a gombákat.
 
De milyen egy jó kovász? Csíki Sándor a Food and Wine gasztroblogon részletesen elmagyarázza:
 
A kenyértészta kelesztését végző sajátos kovász-mikroflóra kialakulásához és elszaporodásához tápanyagok (cukrok), víz és megfelelő körülmények (hőmérséklet, etc.) szükségesek. A lisztek milyensége itt is fontos. A rozsliszt több cukrot tartalmaz, mint a búzaliszt, ezért, a belőle készülő tészta is gyorsabban lesz savanyú. A teljes kiőrlésű lisztek több keményítőbontó és fehérjebontó enzimet tartalmaznak, ami jobb tápanyagfeltárást és ezzel, az előzőhöz hasonlóan, gyorsabb pH csökkenést is jelent. A kovász készítésének nélkülözhetetlen eleme a víz. A kovász készítésénél azonos súlyú víz, liszt aránnyal érdemes kalkulálni. A legtöbb kovászt 20-25°C hőmérsékleten, minden nap újabb adag liszttel és klórmentes vízzel táplálva neveljük, azonban akadnak ettől lényegesen eltérő hőmérsékletek is, melyekkel a mikroflóra összetételére hathatunk.
 
A teljes cikket a Foodandwine.hu oldalon tudod elolvasni!

Ennek a kütyünek a segítségével tíz nappal előbb értesülnek a szőlősgazdák a bajról

Február 15. 11:58
Már korábban beszámoltunk arról, hogy a drónok szerepe hogyan növekszik a szőlészetben, hiszen ennek a kis technológiai berendezésnek köszönhetően a legfrissebb információt kapják a gazdák a növény és a talaj állapotáról egyaránt.
 
2015 őszén egy infravörös-közeli (NIR) érzékelővel ellátott e Bee Ag drónnal kísérleteztek Srí Lankán. A vizsgálatot a Nemzetközi Vízgazdálkodási Intézet (IWMI) végezte. Ezzel a felszereléssel a drón idejekorán figyelmeztetheti a gazdákat a földjükön leselkedő veszélyekre. „Az infravörös-közeli érzékelő a 0,75-1,4 mikrométeres hullámhosszra érzékeny, így azt is látja, amit az ember nem. A NIR révén tíz nappal hamarabb lehet észrevenni, ha egy növényben valamiféle rendellenesség bujkál” – mondja Salman Siddiquinek a Nemzetközi Vízügyi Intézet távérzékelési és adat egységének vezetője.
 
Ha egy növényt bármiféle stressz ér – legyen szó víz vagy tápanyaghiányról – vagy esetleg megtámadta valami kórokozó, csökken a fotoszintézis intenzitása, ami persze a klorofill mennyiségét is befolyásolja. A NIR a klorofill enyhe mennyiségvesztését is érzékeli, míg az emberi szem már csak akkor észleli, amikor a fentiek bármelyike már súlyosan veszélyezteti a növényt - írja a Syngenta.hu

Kihirdették az Év Sommelierje 2016 verseny győztesét

Február 15. 10:19
Február 12-13 között rendezték meg Az Év Sommelier-je 2016-os versenyt, amelynek győztese Angelman László. A bajnok az egy Michelin-csillagos Onyx Étterem pohárnoka, aki ezzel a címmel elnyerte a jogot, hogy részt vehessen a Contest of the Best Sommelier of the Word 2016 nemzetközi versenyen. A megmérettetés Argentínában lesz 2016. áprilisában.
 
Gratulálunk a nyertesnek! A díjátadóról készült videót itt tekintheted meg:
 

1600 liter pálinkát foglaltak le a pénzügyőrök

Február 15. 09:26
5 millió forint értékű pálinkát foglaltak le Győr-Moson-Sopron megyében a pénzügyőrök. A jövedéki ellenőrzéskor 1600 liter igazolatlan származású pálinkát találtak egy szeszfőzdében - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) február 13-án az MTI-vel.
 
A közlemény szerint a megközelítőleg 5 millió forint értékű szeszt Győr-Moson-Sopron megye egyik településén, egy szeszfőzde mögötti raktárban találták.
 
A bérfőzést végző üzem vezetője többféle származási igazolvánnyal akarta igazolni a jövedéki termékek származását, ám egyik sem felelt meg a valóságnak. A pénzügyőrök az 1600 liter adózatlan pálinkát lefoglalták. A kiszabott bírságok összege meghaladja a 15 millió forintot.
(MTI)

Elhunyt Bialetti, a kotyogós kávéfőző atyja

Február 14. 21:56
Renato Bialetti, a híres olasz Bialetti gyár egykori vezetője a napokban hunyt el, 93 évesen. Neki köszönhetjük a sokak által szeretett, kotyogós kávéfőző elterjedését szerte a világban. A kávéfőzőket édesapja, Alfonso Bialetti álmodta meg 1933-ban. A Bialetti gyár vezetését 1946-ban Renato vette át, akinek köszönhetően világszinten ismertté vált a Moka Express kávéfőző - írja a HVG.hu.
 
Elhunyt Bialetti, a kotyogós kávéfőző atyja

Ilyen egy stílusos vidéki disznóvágás

Február 14. 19:27
A Stílusos Vidéki Éttermiség tagjai összegyűltek, és egy disznóvágás keretében megvitatták az egyesület jövő évi stratégiáját, valamint közelebbről is megismerkedtek egymással. Persze a jó hangulat és a bor sem hiányozhatott. Íme egy kis ízelítő: 
 
A videó 18+! Figyelem a nyugalom megzavarására is alkalmas vidám jelenetek várhatók :)
 

Illegális rozé készítőket buktattak le

Február 14. 16:34
Úgy készítettek rozékat Franciaországban, hogy illegálisan keverték a fehér és vörös borokat. A hatóságok összesen 10 ezer euróra bírságolták a Dél-franciaországi borászatokat összefogó Vinovalie-t. Három dolgozót is megbüntettek 1000-5000 euró értékben, azzal az indokkal, hogy nagy szerepük volt az illegális tevékenységben - írja a Decanter.com. 
 
A Vinovalie Dél-Franciaország vezető borászatait foglalja magába, mintegy 470 borásszal, 3800 hektáron. Az eset tulajdonképpen rávilágít arra a kérdésre, hogy akkor, hogyan is kell helyesen, az Európai Unió jogszabályainak megfelelően eljárni rozé ügyben. 
 
A bíróság szerint, a Vinovalie rozé hamisítása, még 2012-re nyúlik vissza, amelyről nincsenek bizonyítékok és adatok, hogy a készítők, hogyan és mivel manipulálták a borokat. 

2009-ben az EU részéről már volt egy kezdeményezés, ami lehetőséget nyújtott a fehér és vörös borok elegyítésére, de a franciák erős tiltakozására a terveket elvetették. A rozé alapvetően kék szőlőből készül, de az eljárás során természetesen megengedett a fehér és kék szőlők kombinálása, az viszont tiltott, hogy két végtermékből, azaz két kész borból, egy harmadikat hozzanak létre.  

A Champagne-nak köszönhető az új francia rekord

Február 14. 12:58
A francia export túlszárnyalta korábbi rekordját a pezsgőnek köszönhetően. 2015-ben a francia borexportot 7,93 billió euróra becsülték. Ez azt jelenti, hogy 0,8 százalékkal volt magasabb a 2012-es csúcsteljesítményhez képest – derült ki a FEVS (French Federation of Wine and Spirits) statisztikáiból.

A növekedés elsősorban az export pénzbeli értékében figyelhető meg. Az export volumene 5 százalékkal növekedett, amíg a kivitel értéke 12,1 százalékkal haladta meg az előző évekét. 

Szakértők szerint, számos tényező a franciák kezére játszott: többek között az euró leértékelődése a dollárral szemben, valamint Kína „fellángolása” a francia borok iránt. A tavalyi évben az Egyesült Államok a francia bor első számú felvevő piaca volt, közel 25 százalékkal több pénzt fektettek francia borok vásárlásába. Németország szintén nagyon fontos piaca Franciaországnak, annak ellenére, hogy visszaesés figyelhető meg mind értékben, mind pedig mennyiségben.