A német egység kialakulásának huszonötödik évfordulója alkalmából a geisenheimi borászati egyetem elkészítette a Német Egység Borát. A tételbe mindegyik német borvidékről került alapanyag. A Német Egység Bora fehér és vörös változatban is palackba került, és mindösszesen 3500 üveg készült.
A geisenheimi borászati egyetem hallgatói projektje keretében elkészült házasítás az Einheitswein, vagyis egységnyi/egységes bor, nevet kapta. A különleges tételt az egyetem marketing- és mikronökonómia-professzora, a volt liberális parlamenti képviselő Prof. Dr. Erik Schweickert mutatott be a sajtónak a napokban a német egység október 3-i ünnepe alkalmából - írja a Mandiner.hu.
A borba borászati szövetkezetektől, családi pincészetekről, bio- és biodinamikus borászatoktól, VDP-borászatoktól tudtak hordós és tartályos erjesztésű alapanyagot szerezni, így a német borszakma tényleg minden szereplője, stílusa és alapanyaga képviseli magát a palackban. Az alapanyag túlnyomó része ráadásul az egyetem hallgatóinak családi birtokairól származik - mondta el Erik Schweickert.
A Jásdi Pince október 3-án már szinte befejezte a 2015-ös szüretet, már csak a vörös Ranoldernek való alapanyag van kint, "érhet még a vénasszonyok nyarában" - írja Jásdi István. A csopaki borász beszámolt az idei évi termésről a Jásdi Borterasz facebook oldalán.
Szüreti jelentés
Még zajlott a Füredi Borhetek a Tagore sétányon, mi már hozzáláttunk a ház alatti Sáfránkertben a cserszegi szedésének. Ez a terület télen fagyos, tavasszal vizes, nyáron pedig megül benne a meleg, hamar túlérik a cserszegi. Akkor pedig elveszíti az illatait. Szóval leszedtük.
Minden évben így kezdődik a szüret. Evvel a pár mázsa szőlővel bejáratjuk a gépeket, jobb ha idejében kiderülnek a hibák, amelyek elkerülték a szervizesek figyelmét. Amikor majd a napi 150-170 mázsa rizlinget, szedjük és préseljük az éjszakában, ezekre nem lesz idő.
Ettől kezdve naponta jártunk ki a szőlőbe mintát szedni, vizsgálgattuk hogyan alakul a mustfok és élnek-e még a savak?
Nem volt egyszerű. Egyenetlenül értek a szőlők a kánikulai napokon, pedig hagytuk árnyékolni a lombot, nem leveleztünk és nem csonkáztunk szeptemberig. Az Augusztus közepén két nap alatt leesett 70mm eső jót tett ugyan az ültetvényeknek, a bogyók gyorsan híztak, de ahhoz, hogy a gyorsan felvizesedett fürtök beérjenek, a zsendülésen éppen csak túl jutott olaszrizlingnek még idő és napsütés kellett. A megérkezett sivatagi szél aztán segített ezen a gondon is.
Augusztus utolsó napjaiban – még mindig menetrend szerint – érettnek nyilvánítottuk a Nagykúton a chardonnay-t és a Lőczedombon a szürkebarátot. Összeszedtük a szüretelőket. (...)
Szeptember közepén apránként aztán elkezdtük szedni a rizlinget is. Tízegynéhány helyen, sokszor kis területen van olaszrizlingünk. Amiről úgy gondoltuk megérett, azt leszedtük.
Nyolc-tíz napunkba tellett mire a Csopaki Rizling és a Lőczedombi meg a Siralomvágó alapanyaga is bekerült. 18,5-20,5 közötti mustfokok, 6-7,5 ezrelékes savak. Ezekkel azért meg voltunk békélve. A szőlő egészséges volt és csak kis foltokban jelent meg a botritis, de a mi szüretelőink pontosan tudják, hogy ezeket nem szedhetik a ládába. Naponta héttől ötig szedtük, csak a Mari által főzött, Borteraszon elköltött ebédek, meg a gyors vacsora szakították meg a szedést és a feldolgozást. (...)
A rizlinggel együtt leszedtük a furmintot is a ház előtt. Idén már biztosan elkészülhet a Ranolder Fehér is. Nagy megnyugvás mert a 13-asból hamar ki fogunk fogyni. 14-ben pedig ez sem készülhetett el. Harmonikus és elegáns lesz a furmint acéltartályos része, fajsúlyosabb ami hordóban erjed és érlelődik. (...)
Szóval ennyi volt a 2015-ös szüretünk. Illetve nem mellékesen a saját szőlőn kívül még feldolgoztuk a régi partnereink által behozott gyönyörű kékfrankost és merlot-t, amiből lazac-színű, illatos rozé készül, és a szép érett olaszrizlinget, amiből a másfeles palackokat töltjük. Mert nyár jövőre is lesz!
24 éves kutatást követően a szakértők megállapították, hogy néhány meghatározott zöldség és gyümölcs fogyasztásával az emberek kevesebbet nyomtak a mérlegen - írja az Élelmiszer.hu. A kutatók 30-as és 40-es éveikben járó amerikai nőket és férfiakat vizsgáltak.
Az étkezési keményítőt tartalmazó zöldségek, mint például a kukorica, a borsó és a krumpli a vizsgálati alanyok testsúlygyarapodását idézték elő. A felméréseknek a PLOS Medicine folyóiratban leközölt eredményei szerint a következő zöldségekkel és gyümölcsökkel szegényedtek a legnagyobb testtömeggel a résztvevők:
Az etyeki SzépvölgyönÁt pincészet szüreti beszámolója nagyon bíztató. Úgy tűnik végre egy jó évjáratot tudhatnak maguk mögött a borászatok. Így nyilatkozott 2015-ről a SzépvölgyönÁt a Mandinernek:
„A végeredményre úgy gondoljuk nem lehet panasz, sem a minőséget, sem a mennyiséget tekintve. Aki jó időben elkapta a szüretet, szép savú, jó cukrú, érett alapanyagot szedhetett. Minden esély megvan rá, hogy 2015-ből kiváló tételek szülessenek és kerülhessenek a polcokra. Mi nagyon nagy várakozásokkal tekintünk a 2015-ös évjáratra, most lehetőségünk lesz olyan borokat készíteni, melyeknél csak rajtunk múlik, mit tudunk kihozni az alapanyagból. Ha a borászati folyamatokban nem vétünk hibákat, tiszta, tartalmas és komplex borok születésére van lehetőség!„
„Idén először dolgozunk fel királyleánykát, nagyon kíváncsiak vagyunk, milyen bort tudunk ebből a fajtából készíteni! Van egy kísérletünk is, egy hordónyi szürkebarátot héjon hagytunk és úgy erjesztettük ki. Világos piros, inkább rozé felé hajló színt kaptunk, itt is nagy várakozással tekintünk afelé, hogy mit lehet ezzel az eljárással kinyerni a fajtából.”
Propolisz vagy más néven méhszurok. Görög neve annyit tesz, a városért, vagyis a méhek városa, a kaptár megvédésére szolgáló, sötétsárga, vörösbarnás színű ragadós, fertőtlenítő és szigetelő-anyag, amit a méhek a növények mézgás váladékaiból állítanak elő.
Flavonoid-tartalmának és cseranyagainak köszönhetően antioxidáns, gombaellenes, antibakteriális és antivirális hatású, felülmúlja a gyógyászatban használt legtöbb antibiotikumot - írja a Házipatika.hu.
Elfogyasztva emésztőrendszeri gyulladások, fekélyek, fertőzések ellenszereként, értágító és vérnyomáscsökkent szerként alkalmazzák. Náthára, légúti fertőzésekre ajánlott. Immunerősítő és daganatellenes hatást is tulajdonítanak neki. Külsőleg égési sérüléseknél, gennyes sebeknél, pattanásoknál, szájsebeknél, nehezen gyógyuló, hegesedő sérüléseknél kenőcs formában jól használható, enyhíti a viszketést.
Újabban illékony hatóanyagait a levegőben szétoszlatva várnak tőle gyógyhatást. Ilyenkor a bőrön, a légutakon és az orr nyálkahártyáját behálózó szaglóidegeken keresztül hat. Idegrendszerre kifejtett hatás szerint stresszoldó, depresszióellenes.
A hazai gasztroforradalom, a tudatos étkezéshez vezető út fontos állomásaként nyílik meg az ország első ecetmúzeuma, az Acetánia. A múzeum látogatói megismerhetik meg a borecetek gazdag történetét és izgalmas előállítási módját.
Az október 10-én megnyíló ecetmúzeumban megtalálhatóak az idén Design Management Díj oklevelével jutalmazott Borecet Művek bor-, balzsam-, és gyümölcsecetei. A Borecet Művek újszerűen mutatja be a legkedveltebb tokaji borokból készült boreceteket az egészséges életmód és a gasztronómia híveinek. Bor- és balzsameceteiket a legismertebb tokaji fajtákból, furmintból, muskotályból, illetve aszúszemből, a borok készítésére jellemző eljárással és tölgyfahordós érleléssel készítik.
Ma már 20 féle ecetet gyárt a Borecet Művek. A három – furmint, muskotály és aszú - alapeceten kívül három fűszeres – bodzás, kakukkfüves és tárkonyos – borecetet, valamint számos balzsam és gyümölcsecetet – többek között eper-rebarbarás, csipkés, málnás, homoktövises, körtés-levendulás – kínálnak.
A Bor című Gárdonyi mű egy falusi történet, méghozzá 3 felvonásos. Szerepel benne például Baracs Matyi, Imrének az öcscse. Aki figyelt, már sejtheti, hogy Baracs Imre is van benne, de ott van még Eszter, özvegyasszony, Baracsék szomszédja, Kátsa, Bige, Tepsi, akik a kisebbséget képviselik, és szerepet kap még egy csomó mindenki más is, főképpen asszonyok és gyermekek.
A művet először Budapesten, a Nemzeti Színházban játszották, 1901 március 29-én.
A somlói Tornai Pincészet prémium termékcsaládja jól szerepelt a Borrajongón. „Nagyon kellett ez már, az alap Tornaiak korrekt áron kínáltak egyszerű vacsoraborokat, a selection viszont már sok magyar borkedvelőnél a felső fájdalomküszöböt átlépi, mármint az árazás tekintetében. Na ezt a lukat most remekül sikerült betömni” - írja a blogbejegyzés szerzője.
A Tornai Pincészet 2013-as Prémium Juhfark tételéről a következő, meggyőző mondatok szerepeltek az oldalon: „A Juhfarknak számomra legszebb megjelenési formáját nyújtja, déligyümölcsök garmadája orrban és szájban is, ananász és mangó, ha valamit ki kellene emelnem, mindezt olyan perfekt savval megtámogatva, hogy az alapvetően túlérett, marékcukros stílus mellett is marad benne bőven dinamika.”