Holdvölgy: idén is megkapták a "Legjobb Pincelátogatás" díját!
Március 17. 13:43
Két éven belül már másodszor is övék a Vince Awards „Legjobb Pincelátogatás” díja. A rangos díj a Holdvölgy pincerendszer látványvilága és hangulata mellett elismeri a borászat munkatársai által vezetett egyedi és élménydús borkóstoló séta magas színvonalát is.
A Magyarország legjobb pincelátogatásának választott Holdvölgy pinceséta előzetes bejelentkezéssel egész évben várja a látogatókat. A Holdvölgynél − Mád legkiterjedtebb, csaknem 2 km hosszú pincerendszerében − képzeletbeli időutazáson vehetnek részt a vendégek, miközben végigkóstolják a borkínálatot. Az egyórás séta alatt jókora szakaszokat lehet bejárni a legrégebbi, öt-hatszáz éves pinceágakban éppúgy, mint a következő századokban hozzáépített járatokban.
Tudtad?
A Tokaji Március nagykóstolón személyesen is találkozhatsz a Holdvölgy Pincészettel. Gincsai Tamás, a HOLDVÖLGY főborásza mesterkurzust tart, ahol hat különleges mádi évjáratot tartalmazó hatputtonyos tokaji aszú vertikális válogatását kóstolhatjátok végig. A kollekció három tétele is részesült rangos hazai és külföldi elismerésekben. A Culture néven forgalmazott HOLDVÖLGY tokaji aszúk közül a 2006-os és 2007-es évjárat csúcsbor minősítést kapott a Pannon Bormustrán, a 2011-es év aszúbora pedig aranyéremmel, valamint édes bor kategóriában Regionális Trófeával tért haza az 2015. évi Decanter World Wine Awards-ról. Érdekesség emellett, hogy a HOLDVÖLGY vertikális aszúkollekciója kiemelten magas áron, 4.000 eurórért kelt el 2016 júliusában Monte Carlóban egy luxustárgy-árverésen.
A Holdvölgy munkatársai által vezetett kalandos föld alatti sétán térképes kincskeresés kalauzolja el a borrajongókat a pincében, hordók között elrejtett, kóstolásra kikészített palackokhoz. A legutóbbi átalakítás a pincében 2011 márciusától kezdődően nem kevesebb, mint 23 hónapig tartott. A legmodernebb technológiával, egyedi építészeti megoldásokkal sikerült elérni azt, hogy a Holdvölgy borászat és borszaküzlet ultramodern üvegépülete szervesen belesimuljon a tájba, és közvetlenül kapcsolódjon a föld alatt rejlő ódon pincerendszerhez.
Érdekesség, hogy a mádi Holdvölgy pincerendszer egyik elődje egykoron az 1903-ban megalapított Tokaj-Hegyaljai Bortermelők Szövetkezete tulajdonában volt. A szövetkezet első tagjai a legfelsőbb társadalmi osztályból kerültek ki, a 19 alapítag közül 12 arisztokrata volt (egy herceg, 6 gróf és 5 báró). Az Uribor néven ismertté vált szövetkezet Hegyalja egyik legnagyobb bortermelőjévé vált. Amikor az 1945-ös földosztások után a tagok szőlőbirtokait felszámolták, a különleges adottságú mádi pincerendszer részei az újonnan alakult állami bortermelő és borforgalmazó vállalathoz kerültek. Ennek az időszaknak az emlékeivel is találkozhatunk a pincesétán: egy kisebb, négyzetes alakú teremben zajlottak ugyanis az 1950-es években különböző magyar és szovjet delegációk hivatalos találkozói, amelyek során – ahogyan akkoriban mondták – a „két nép megbonthatatlan barátságát” jónéhány üveg tokaji aszú elfogyasztásával is erősítették.
A terem falába vájt félköríves mélyedések igazi kincseket rejtenek: 28 palack tokaji szamorodnit a 2008-as évjáratból, szimbolizálva Tokaj-Hegyalja 28 történelmi bortermelő települését.