A Bujdosó család ma már 85 hektáron gazdálkodik. A borkedvelők jól ismerik a címkéiket, hiszen – balatoni borászatként – a vitorlázás központi eleme a termékeik arculatának. Bujdosó Ferenccel így nem csak arról beszélgettünk, hogyan fejlődött a birtok, hanem természetesen a hajózás is szóba került.
Honnan indult a Bujdosó-történelem, mikor lépett be a szőlő a család életébe?
Édesapám a Balatonboglári Állami Gazdaság szőlő ágazat vezetője volt és 1500 hektár szőlő tartozott hozzá, édesanyám pedig miután a középiskolai tanulmányai után nem mehetett egyből egyetemre, Balatonboglárra került egy év gyakorlatra. Itt ismerték meg egymást a szüleim. A mostani Chatou de Visz kastélyban volt Apu szolgálati lakása, sokáig ott éltünk. Persze akkor még nem volt olyan fényűző, mint most. A szőlő a kezdetektől meghatározó a család életében, de az állami gazdaság mellett Apu kereste a lehetőséget az önálló birtok kialakítására.
Gondolom nem várt sokat édesapád, hogy megvalósítsa terveit.
Nem bizony… Először öten álltak össze, barátokkal és 5 hold szőlőt telepítettek. Aztán két év múlva jöttek a bajok, a helyi párttitkár nem engedett fejenként fél hold szőlőnél több tulajdont. Bonyolultabb lett a helyzet, de bennünket ez sem riasztott vissza, Apu más nevére vásárolt földeket, és így tudta tovább fejleszteni a gazdaságot. A Szent György-hegyen volt az első pincénk, fél hektár szőlővel, ma már 85 hektáron gazdálkodunk, bort pedig kizárólag saját szőlőből készítünk.
Köztudott, hogy fontos szerepet játszik a család életében a vitorlázás. Ki volt a „vírushordozó”?
Feripapa a '70-es években szerezte meg a vitorlás hajóvezetői engedélyét. Számtalanszor körbetúrázta a Balatont az akkori „belkeres” flotta valamelyik vitorlásával. A család aztán egy klasszikus balatoni 25-ös Jollét újított fel és használta a '90-es évek elejéig. Öcsémmel jelenleg a Pannónia 70-es cirkálóval versenyzünk. Négy gyermekem van, ők is megtanultak már vitorlázni, sőt egyik unokaöcsém igazolt verseny vitorlázó.
Van-e kedvenced a boraitok között, amit kiemelnél a többi közül?
Természetesen mind szeretem, de mindig akadnak aktuális kedvencek. Mostanában nagyon kedvelem a gyöngyözőket, különösen a fehér Frisecco-t, a Rajnai rizlinget pedig a legkiválóbb fajtának tartom.