Fröccs

Itt a szörpforradalom vége!

Június 28. 17:51
A házilag készített szörpök éttermi megjelenése az évekkel ezelőtt elindult magyar “gasztro-forradalom” egyik formai jegye volt. Egyfajta szimbólum és garancia is egyben. A frissen készített, ötletes szörpök kezdetben még a haladás jelképei voltak. “Szörp is van? Tényleg? Nagyszerű!” – bólogattunk elégedetten összenézve, és a beavatottak magabiztosságával tudtuk egyből, hogy a forradalom által megszentelt helyen vagyunk. Szörpöt inni akkoriban, egyfajta megkülönböztető, szabadkőműves-féle jelkép is volt egyben. Ez volt a szörpök első, tiszta és forradalmi időszaka - írja Csíki Sándor a Food & Wine-on.
 
Ám az első vonalba tartozó, komoly és elkötelezett szörpkészítőket hamarosan követték az epigonok. Ők ebből a világból már csak annyit láttak meg, hogy a szörp jelkép, és részesülni is akartak a jelkép spirituális és vendégvonzó erejéből. A frissesség, szezonalitás és harmónia eszméje egyre csak halványult, s bár vele együtt a szörpök minősége is romlott.
 
De a történetnek még koránt sincs vége! Így folytatódik.

Mik azok a funkcionális élelmiszerek?

Június 28. 15:26
A funkcionális élelmiszer - a European Commission Concerted Action on Functional Food Science meghatározása szerint - a megfelelő táplálkozás-élettani hatásokon felül más pozitív hatást is gyakorol a szervezetre: az egészséget növeli, a közérzetet javítja és/vagy csökkenti bizonyos betegségek kockázatát.
 
A meghatározás szerint kizárólag élelmiszerek tartozhatnak a kategóriába, tabletták és kapszulák nem. 

Előírás még, hogy a szóban forgó élelmiszer a hétköznapi táplálkozási szokások integráns részét alkossa, és hatása a megszokott napi mennyiség elfogyasztása mellett is megmutatkozzon.
 
Hogyha többet szeretnél tudni róluk, akkor irány a Webbeteg.hu!

Miért kell az első pohár után megállni a randin?

Június 28. 12:09
Nem kisebb kérdéssel kezd a Vital.hu cikke, amely az Alcohol and Alcoholism című szaklap írását ismerteti, ami egy kutatásról szól. A részletekkel itt most nem húzzuk az időt, a konklúzió viszont az, hogy „Úgy tűnik, hogy egy kis piálás után mindenki vonzóbbnak tűnik. Ha azonban túlzásba viszik a szeszfogyasztást, máris kevésbé lesznek vonzóak, mint józanul”. Ezt a kutatást vezető Marcus Munafò mondta, aki a Bristoli Egyetemen biológiai pszichológiát oktat.

Itt egy jó bor a tereferéhez!

Június 28. 10:10
A Podmaniczky Pincészet Tere-fere fantázianevű, 2013-as rajnai rizlingje egyszerre ízletes, frissítő és meghökkentő. Jól érezhették magukat a szőlőtőkék abban az évben a Kőrös-hegy nyugati dűlőjén, mert szép termést produkáltak: érett szőlőszemeket, melyekben a cukor mellett a savak is rendesen megmaradtak. Ragyogó szalmasárga bor készült belőlük, citrusos, barackos illattal, telt ízzel, ropogós savakkal. Az itóka alkoholfoka - fehérborról lévén szó -, akár magasnak is tűnhet (13,8), ám a komoly extrakt-tartalomnak köszönhetően mégsem lóg ki egyáltalán - írja a Borvidék Mánia blog.

Ez lenne a 10 legjobb hamburger a Balaton körül?

Június 28. 07:40
Vannak strandbüfék, akik szakítottak a mirelit hús - majonézes vonallal és vannak éttermek, akiket nem zavar, hogy beach foodról beszélünk, és komoly fogásként kezelik az étlapon a hamburgert. A We Love Balaton ezek között válogat, a A tíz kedvenc balatoni burgerünk című bejegyzésben.
 
Gondoltad volna, hogy Zánkán van egy király hambis??

Brutálisan drága a kocka alakú dinnye

Június 27. 21:52
Darabonként 10 ezer jenes (21 ezer 600 forintos) nagykereskedelmi áron megkezdődött az idei szezon első kockadinnyéinek leszállítása Japánban.
 
A négyszögletes műanyag edényben növesztett, 18 centiméteres kockadinnyéket éretlenül szedik le, ezért emberi fogyasztásra alkalmatlanok, kizárólag dekorációs célokat szolgálnak. Nagyáruházak és zöldség-gyümölcs kereskedések vásárolják mint népszerű díszítőeszközt. 
 
Brutálisan drága a kocka alakú dinnye
 
A kocka formájú dinnyék terjesztése 45 éve kezdődött Japánban, időközben népszerűvé váltak külföldön is, például Kanadából, Törökországból és Oroszországból érkeznek megrendelések. 
 
A Kyodo hírügynökség jelentése szerint július közepéig 400 négyszögletes görögdinnyét szállít le hat, Japán nyugati részén működő termelő, főleg tokiói és oszakai megrendelőknek.
 
(MTI)

Champagne, a nagy pezsgőházakon túl

Június 27. 15:16
Champagne termelőiről mára egyre többet hallani, és egyre többen érzik magukban a kísérletező kedvet és lelkesedést, hogy felkutassák ezeket a rejtett kincseket. Ám a termelői champagne-ok korántsem jelentenek olyan kiszámítható minőséget, mint a házak palackjai. A ProWeinon én is számtalan mélypontba, meghökkentő példába futottam bele, persze szép számmal voltak kellemes meglepetések is és elismerésre méltó, amikor olyan magasra teszik a lécet, mint a Club Trésors de Champagne tagjai - olvasható a Poppmood-on.
 
A borvidék kistermelőiről, akik saját, jól ismert parcelláikból faraghatnak előnyt, itt olvashatsz többet.

Beleőrültek a ginbe a londoniak

Június 27. 09:17
A londoni ginőrületről gyűjtött össze 10 érdekes tényt a Múlt-kor.hu. Az összeállításból kiderül, hogy a londoni munkásrétegeket a 18. század első felében rabul ejtő ginőrület következtében virágzott a prostitúció, gyakoribbá váltak a bűnesetek, nőtt a halálozási arány és csökkent a születésszám. Bár az ital neve a holland jenever (boróka) szóból ered, sokan tévesen Genffel kötötték össze, ezért az egyik beceneve Madam Genf lett. Az olcsó, rossz minőségű gin villámgyorsan fejbe szállt. "Egy pennyért berúgsz, kettőért már hullarészeg vagy" - szólt a korabeli hirdetés. Az angolok és a walesiek egy főre eső éves ginfogyasztása 1700-tól 1751-ig nyolcszorosára, 8-9 pintre, vagyis mintegy egy gallonra nőtt.
 
A további érdekességekért kattints ide!