Fröccs

Beleőrültek a ginbe a londoniak

Június 27. 09:17
A londoni ginőrületről gyűjtött össze 10 érdekes tényt a Múlt-kor.hu. Az összeállításból kiderül, hogy a londoni munkásrétegeket a 18. század első felében rabul ejtő ginőrület következtében virágzott a prostitúció, gyakoribbá váltak a bűnesetek, nőtt a halálozási arány és csökkent a születésszám. Bár az ital neve a holland jenever (boróka) szóból ered, sokan tévesen Genffel kötötték össze, ezért az egyik beceneve Madam Genf lett. Az olcsó, rossz minőségű gin villámgyorsan fejbe szállt. "Egy pennyért berúgsz, kettőért már hullarészeg vagy" - szólt a korabeli hirdetés. Az angolok és a walesiek egy főre eső éves ginfogyasztása 1700-tól 1751-ig nyolcszorosára, 8-9 pintre, vagyis mintegy egy gallonra nőtt.
 
A további érdekességekért kattints ide!

Megjelent a 2015-ös balatoni gasztronómiai útikalauz

Június 27. 07:02
Melyik a legjobb Balaton-környéki halsütő? Hol lehet finomat enni a Káli-medencében? Mely cukrászdákat nem szabad kihagyni a tökéletes nyaralás során? Többek között ezekre a kérdésekre ad választ a Magyar Konyha által kiadott gasztronómiai útikalauz. A könyvecske 270, nemcsak ínyenceknek ajánlott helyet tartalmaz - írja a Válasz.hu

Ugyanazt a fagyit esszük 30 éve

Június 26. 20:37
Évi öt liter jégkrémet fogyaszt el átlagosan egy magyar ember, és nagyjából 2,5 liter gombócos fagyit. Ezzel 3,4 százalékkal eszünk több ilyen édességet, mint tavaly és az ország kétharmada eszik ilyesmit - írja a Világgazdaságra hivatkozva az Index.
 
Nagyjából csak nyáron esszük a jégkrémet és a fagyit is, utóbbit fogyasztását viszont nehezebb megbecsülni. Az ország különböző pontjain ugyanis nagyon erős lehet az áreltérés, a csak Budapest különböző részein 130-250 forint között ugrál egy gombóc sima fagyi ára.
 
Amúgy még mindig a vanília-csoki-eper kombó a sláger.

Szomorú a sorsa birkáknak Karcagon

Június 26. 17:52
Karcagon régi hagyomány, hogy június végén Birkafőző Fesztivált szerveznek, amikor főzőverseny is várja a vendégeket. Idén a díszvendég település Badacsonytördemic lesz, tehát a birkaételek mellé badacsonyi bort is lehet fogyasztani.

Most hétvégén lesz a Kávé, Bor és Pálinka Fesztivál Pakson

Június 26. 15:22
A paksi és a tolnai gasztro-, valamint borkultúra népszerűsítését tűzte ki célul a szombati Kávé, Bor és Pálinka Fesztivál - mondta el a M1-en Kovács Kristóf főszervező.
 
Hozzátette: az immáron harmadik alkalommal megszervezett fesztivál helyszíne a mintegy száz pincével körülvett paksi Sárgödör tér lesz, ahol június 27-én helyi termelők, művészek és koncertek várják az érdeklődőket.
 
A különböző gasztroélmények - például a házi alapanyagokból készülő „háziburger” - mellett a szervezők komoly hangsúlyt fektetnek a tolnai borvidék megismertetésére is.
 
A főszervező elmondása szerint a rendezvényen számos környékbéli őstermelő fog részt venni, szép számban lehet majd helyi kecskesajtokat kóstolni, de a kínálatban helyet kapnak olasz sajtkülönlegességek is.
 
A délután 17 órakor kezdődő paksi rendezvény fő zenei fellépője az Ocho Macho lesz.
(MTI)

10 európai borvidék, vonattal

Június 26. 13:49
Az Eurail Blog 10 olyan európai borvidéket, köztük egy magyarot is ajánl, amelyeket nem csak lehet, hanem érdemes is vonattal felkeresni. Csak egy jó térkép, és a regionális vonatok ismerete szükséges az utazás megszervezéséhez - írják. 

A 10 ajánlott borvidék, és van köztük egy magyar is!
 
  • Porto és a Douro völgy
  • Bordeaux
  • Piedmont
  • Champagne
  • Mosel
  • Rioja
  • Tokaj-Hegyalja
  • Toszkána
  • Moravia
  • Rhone-völgye

Ide kerül a jó minőségű magyar alma tíz százaléka

Június 26. 11:28
A növekvő ciderpiac hatása a magyar almatermelésben is érezhető. A világ vezető cider márkája egy átlagos év magyarországi almatermésének 10 százalékát, mintegy 9000 tonna almalé-koncentrátumot vásárol hazánkban.

Bár a sörhöz, borhoz és más alkoholos italokhoz képes kisebb mértékben, de a cider típusú italok és gyümölcsborok az egyik legdinamikusabban fejlődő italkategória világszerte. Jelenleg 21,5 millió hektolitert gyártanak, és a következő öt évben mintegy 6 százalékos növekedésre számíthatunk - írja az Origo.hu.
 
A legdinamikusabban fejlődő piacok közé tartozik Anglia, Dél-Afrika, Ausztrália és az Egyesült Államok, de idehaza is több mint húsz márka versenyez a hazai fogyasztók bizalmáért. A világ legnagyobb cider márkája a Strongbow, ami 25 országban kapható, a globális cider piac 14,5 százalékát birtokolja. Üzleti modelljükben a hazai almatermesztők is kiemelt szerepet kapnak: az idei évtől a cidergyártás Belgiumból és az Egyesült Királyságból a szlovákiai Ógyallára (Hurbanovo) került át – a közép-európai piacokra szánt cider készítéséhez Magyarországon készült almalé koncentrátumot használnak.
 
„A ciderpiac Magyarországon is rendkívül dinamikusan növekszik.” – mondta Pálfalvi Márta, a cég vállalati kapcsolatok és kommunikációs igazgatója az Origonak. „A magyar alma minősége kiemelkedő a régiónkban, ezért továbbra is kiemelt célunk, hogy minél nagyobb arányban használjunk mind a hazai mind az egyéb közép-európai piacokra készülő cider előállításánál. A vállalat hosszú távon is arra törekszik, hogy regionális szinten a csoport számára továbbra is az elsődleges beszerzési piacok között legyen számon tartva Magyarország.”

A Kékszalag bora a Malatinszky Signature 2013

Június 26. 10:01
A 47. Kékszalag Árkád Nagydíj a Malatinszky Kúria Signature 2013-at választotta hivatalos borának. A harminchektáros villányi borászat szorosan kötődik a Balatonhoz, hiszen a háború előtt a Malatinszky-család Badacsonyban építette ki birtokát.
 
A Malatinszky Kúria vezető borásza, az egykor sommellier-ként tevékenykedő, sőt Magyarországon ezt a szakmát meghonosító Malatinszky Csaba 1997-ben lépett a borászkodás útjára. Azóta sajátos és egyben összetéveszthetetlen stílusjegyekkel bíró borai meghódították a borközönséget, és nem csupán a villányi borvidéken, de külföldön is nagy sikert aratnak. 
 
A Kékszalag a Balaton legkiemelkedőbb vitorlás eseménye, Európa legnagyobb tókerülő versenye. A táv mintegy 155 kilométer, amelyet 48 órán belül kell megtenni a mintegy hatszáz hajóból álló mezőnynek. A versenyen együtt rajtolnak a hagyományos, egytestű hajók és a két- vagy háromtestű high-tech vitorlások, a profi csapatok és a családi vitorlázók. A Balaton jellemzően komoly próbára teszi valamennyiüket, s a Kékszalag teljesítése önmagában is komoly sportteljesítmény. Az idei 47. Kékszalag ÁRKÁD Nagydíj rajtja 2015. július 2-án, csütörtökön 9.00 órakor lesz Balatonfüreden. Az eredményhirdetésre a balatonfüredi Gyógy téren, július 4-én 18.00 órától kerül sor.
 
A Kékszalag Borát, a Signature 2013 elnevezésű vörösbort, amely a francia borvidék meghatározó három világfajtájának - cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot - házasítása, a verseny ideje alatt, július 2-tól 4-ig a balatonfüredi mólón felállított Malatinszky-standnál is megismerhetik, illetve megvásárolhatják a látogatók, akik számára természetesen más Malatinszky-borok kóstolására is lehetőség nyílik.