Fröccs

Még egy ok, hogy ne mondjuk le az étcsokoládéról!

Január 09. 07:12
Az Indiana Egyetem tudósai szerint a magnézium kifejezetten hasznos, ha a hasnyálmirigyrák megelőzéséről van szó, és sikeresen csökkenthetik a kockázati tényezőket a megfelelő élelmiszerek - írja az Origo.hu
 
Magas magnéziumtartalmú élelmiszer az étcsokoládé is, így nem kell róla lemondani. Az alábbi felsorolásból is jól látszik, hogy előkelő helyen szerepel a listában.
 
Az alábbi élelmiszerek 100 grammja tartalmaz:
  • Tökmag 592 mg
  • Kesudió 292 mg
  • Mandula 270 mg
  • 70%-os étcsokoládé 228 mg
  • Földimogyoró 168 mg
  • Spenót (forrázva) 87 mg
  • Makréla 76 mg
  • Szójabab 65 mg
  • Avokádó 44 mg
  • Banán 27 mg magnéziumot
 
A magnézium sokoldalú ásványi anyag, elengedhetetlen a megfelelő izom- és idegműködéshez, a fehérjeszintézishez, a vércukor és vérnyomás szabályozásához. 

Kijön belőlünk az ősember, amikor össze-vissza eszünk

Január 08. 20:01
Az ősemberre még komoly veszélyt jelentett, hogy télen halálra fagyhat, ezért az evolúció úgy alakított bennünket, hogy ösztönösen kezdjünk el zsírt felhalmozni a hidegebb idő előtt - írja az Index.
 
Arra bezzeg már nem készített fel, hogy természetes gátlást alakítson ki bennünk a zabálás ellen. :(
 
Mivel a mai élelmiszerekben rengeteg a cukor és az aroma, a késztetés, hogy együk meg őket, sokkal erősebb, mint az evolúciós mechanizmus, ami visszatartana ettől – idézi az Exeteri Egyetem tanulmányának vezető szerzőjét, dr. Andrew Higginsont a lap.

Körmöt, fület és fejhúst viszünk Kínába

Január 08. 17:06
A kínai piac éppen azokat a termékeket keresi, amelyek az európai piacon csak korlátozottan eladhatóak, ezért körmöt, fület, fej- és császárhúst szállít ezentúl Kínába a Pick Szeged és a Pápai Hús.
 
Megkezdheti a hústermékek kínai exportját a Pick Szeged Zrt. és a Pápai Hús Kft., miután 2015. december 31-én a Kínai Népköztársaság Minőségellenőrzési és Karanténozási Hivatalának honlapján is közzétették a két vállalat jogosultságát, közölte a Földművelésügyi Minisztérium.
 
A Kínai Népköztársaság Tanúsítási és Akkreditációs Hivatala már tavaly ősszel megadta az engedélyt a két cég számára, a szállítások tényleges megkezdéséhez azonban szükséges volt a jogosultságok mostani közzététele. A két vállalkozás együttesen öt üzeme exportálhat Kínába fagyasztott sertéshúst. Az engedély a sertés minden emberi fogyasztásra alkalmas részére vonatkozik a gyomor és a belek kivételével.
 
A tárca közleménye szerint a hazai sertéshús-ágazatban Kína a negyedik legjelentősebb felvásárló. 2015 szeptemberéig több mint 10 ezer tonna terméket exportáltak a magyar előállítók, és a mostani döntéssel ez a mennyiség még tovább emelkedhet.
(MTI)

Fehérbe öltözött a Villányi borvidék

Január 08. 15:56
A Villányi borvidékre sok hó lehullott az elmúlt napokban, amely csodálatos látványt nyújt. Íme a Máriagyűdi Bazilika télen:

Kóstolj párban borokat!

Január 08. 13:58
Ha párban kóstolsz borokat, akkor érdekesebb és tanulságosabb eredményre jutsz, mint ha önmagában elemetel egy tételt - véli saját tapasztalatai alapján a Borrajongo.blog.hu. A cikk szerzője duókat állított össze hazai borokból, amelyek valamilyen kapcsolatban állnak egymással. Például az azonos évjárat mellett a szőlőfajta, vagy a borvidék, esetleg a dűlő is megegyezik. 
 
Két közismert egri pince, két egri csillag 2013-ból.
 
Gál Tibor Egri Csillag 2013
A Síkhegy- és Áfrika-dűlők agyagos, riolitos talaján termett hét fehér szőlőfajta házasítása, tartályban erjesztve és érlelve, almasavbontással.

Friss gyümölcsös illat, fehér húsúak, citrusok, kis virágosság is feltűnik. Karcsú, intenzív ízű, jó savakkal, tisztességes hosszal. Neutrális fehér húsú gyümölcsösség, citrusok, zöldfűszerek, kis édes fűszeresség a végén. Másnapra tompultak az ízek, lankadt a lendület, kicsit csökkent az élvezeti érték. Jól kezdett, de a nyitás másnapjára produkált formahanyatlás miatt kapott egy kis levonást. 4p+ (1790 Ft - Bortársaság, kifutott)
 
St. Andrea Napbor Egri Csillag 2013
Olaszrizling, hárslevelű, sauvignon blanc, leányka, chardonnay, rajnai rizling, és pinot blanc házasítása, részben tartályos, részben fahordós tétel. Az új St. Andrea palackba lett letöltve.

Aromatikáját tekintve kicsit tompa és meglehetősen neutrális hatást kelt: citrusok, fehér húsú gyümölcsök, alma, fűszerek, pici fa. Közepes testű, arányos szerkezetű, a hordót nem éreztem soknak, savakból, élénkségből viszont többre számítottam az évjárat miatt. Az előző Napborokhoz képest kevésbé tetszett, és a korábbi évjáratokkal ellentétben, nem javult másnapra sem. Tudja fene, talán a palackom nem volt tökéletes (legalábbis van egy ilyen érzésem), de ez így most: 4p (2390 Ft - Bortársaság)
 
Kékfrankosok a dél-balatoni régió egyik kiemelkedő területéről, a Jánoshegyről.
 
Kislaki Bormanufaktúra Jánoshegy Kékfrankos 2011
A több szüreti időpontban szedett termés spontán, nyílt kádban erjedt, majd 11 hónapig érlelődött 300-1000 literes használt hordókban.
Jól definiált meggyes illattal indít, enyhe fűszerességgel körítve, majd málna, kis szeder és feketecseresznye, pici földesség és egyre több édes fűszer zárkózik fel. Másnapra toast-os, kávés jegyek is beúsznak a képbe. A korty sima, puha, kellemes savakkal, nagyon finom szemcséjű tanninnal, a test közepes, az alkohol moderált. Ízében is az érett meggy az első vezető ízjegy, erdei gyümölcsökkel, fűszerekkel, pici kávéval és csokoládéval megbolondítva. Jó volt inni. 5p+ (2790 Ft  - Pinceáron)
 
Konyári Jánoshegyi Kékfrankos 2011
Fakádban erjedt beoltva, majd 2-3 éves 500 literes hordókban érlelődött 11 hónapig.

Első szippantásra édes fűszeresség érezhető illatában, majd füstölt sonka és só veszi át az uralmat, később érett meggy és erdei gyümölcs is megjelenik, sajnos enyhe csatornaszag kíséretében. Másnap viszont már gazdag fűszeresség árad a pohárból: vanília, szegfűszeg, fahéj, bors, érett erdei gyümölcsökkel. Szájban a savak és a tannin együtt határozott tartást adnak a sűrű kortynak, utóbbi talán leheletnyit soknak és tapadósnak tűnt olykor. Rágható beltartalom, szép fűszeresség, meggy, erdei gyümölcsök, finom pörkölési aromák, kis újvilági beütés. Egy fokkal komolyabb, érettebb anyag, mint a Kislaki. 6p (3950 Ft - Bortársaság)
 
A teljes cikket, ahol 10+1 borpár szerepel itt tudod megtekinteni!

Az USA kormánya megmondja mit együnk

Január 08. 11:55
Az USA kormányzata, pontosabban a helyi egészségügyi és emberi erőforrások minisztériuma szerint az egészséges életmódhoz mindenképpen szükségünk lesz a cukor-, só-, és telített zsírsav-bevitelünk csökkentésére.
 
A mintegy 500 oldalas jelentés tartalmát az Index foglalta össze igen röviden:
 
  • Felejtsük el az édességeket
  • Megint lehet tojást enni
  • Ha hús, akkor hal, csirke, pulyka
  • Inkább sok gyümölcs és zöldség
  • Lehet piálni, csak módjával
  • 10% zsírig még nincs baj
  • Ne sózzunk agyon semmit

Keresik az idei magyar gasztrohőst

Január 08. 09:02
2016. március 23-ig lehet szavazni a Man of the Year jelöltjeire. A Playboy harmadik alkalommal hirdette meg a szavazást, ahol a gasztrovilág képvieslői is helyet kaptak.
 
A magazin célja, hogy olyan példaképeket állítson a közönség elé, akik szakmájukban kiemelkedő teljesítményt nyújtanak és sikereikkel másokra is motiválóan hatnak. A kategóriák között szerepel a gasztrohősök, ahol az öt jelölt bármelyikére szavazhatsz.
 
Az idei jelöltek: Zsidai Roy, Lőrincz György, Gerendai Károly, Kovács Kristóf és Bíró Lajos.
 
Itt tudsz szavazni!

Egy tonhal, amely 34 millió forintot ért

Január 08. 06:22
Január 5-én, kedden hagyományos újévi tonhalárverést tartottak a tokiói Cukidzsi piacon, ahol egy 200 kilós kékúszójú tonhal 14 millió jenért (34 millió forint) kelt el. A legszebb és legdrágább példányt idén is a Kiyomura szusiétteremlánc vásárolta meg, amelynek elnöke, Kimura Kijosi megilletődve búcsúzott az elöregedett, 80 éves halpiactól és annak legendás tonhalaukcióitól. A világ legnagyobb és leghíresebb halpiaca, a tokiói Cukidzsi piac ősszel új, jobb infrastruktúrájú helyre költözik.
 
A Cukidzsi hajnali tonhalaukciói hazai és külföldi turisták ezreit vonzzák, a legnagyobb érdeklődést azonban az év első, szezonindító árverése övezi, amelyen a legmagasabb árat 2013-ban érték el: egy kiéleződött licitverseny következményeként a Kiyomura kénytelen volt 154,4 millió jent, mai árfolyamon 377 millió forintot fizetni egy 222 kilogrammos tonhalért.
 
A csillagászati összeg a magas árakhoz szokott japánokat is felháborította, és 2014-ben már elviselhető szintre mérséklődtek, tavaly pedig valósággal "összeomlottak" az árak: 2015 első árverésén már csak 4,51 millió jent (11 millió forint) kellett fizetni a legdrágább példányért, egy 180,4 kilós tonhalért, amelyet az északi partok mentén, Aomori térségében fogtak ki a tengerből.
 
A világon kifogott kékúszójú tonhal 80 százalékát Japánban fogyasztják el főleg nyersen, szusi és szasimi formájában. Egy darab szusiért, amely a hal legízletesebb, legzsírosabb hasi részéből készül, 3000 jent (7334) forintot is elkérnek a legjobb tokiói szusivendéglőkben.
 
A legendás tokiói halpiac novemberben új helyre, a japán főváros déli részén fekvő Tojoszu negyedbe költözik, ahol a Tokiói-öböl egy feltöltött területén alakítottak ki korszerűen felszerelt, 40 hektáros piacot a halak és az egyéb tengeri gyümölcsök árusai számára.
 
Ezen a helyen valaha egy városi gázszolgáltató működtetett gyárat, ezért a területet előbb meg kellett tisztítani a lerakódott rákkeltő vegyi anyagoktól, benzoltól és cianidtól, ami több év késedelmet okozott a projekt megvalósulásában. A veszélyes vegyi anyagok esetleges maradványaitól félve sok kereskedő szívesebben maradt volna a régi halpiacon.
Forrás: MTI
 

Brutálisan néz ki a behavazott Somló-hegy

Január 07. 18:54
Amikor legutóbb a Somló-hegyen jártunk, épp akkora köd volt, hogy alig találtuk meg a nyolcasról bevezető utak valamelyikét. Most egészen másképp néz ki a táj, és előnyére vált az időjárásváltozás:
 
Brutálisan néz ki a behavazott Somló-hegy
(Via)