Fröccs

Megválasztották Somogy megye borát

Július 09. 12:15
Július 8-án, szerdán tizehetedik alaklommal került megrendezésre a Somogy Megyei Borverseny, ahol szakmai és a társadalmi zsűri kóstolta végig a „Somogy bora” címért induló tételeket. A versenynek a siófok-széplaki Piroska Csárda és Fogadó adott otthont. 2015-ben a díjat Légli Géza (Kislaki Bormanufaktúra) 2013-as János-hegyi Rajnai rizlingje kapta meg.
 
A szakmai zsűrit idén Molnár Olivér, az Országos Borászati Intézet nyugalmazott igazgató-helyettese, Gádor Dénes, a Dél-Balatoni Borút Egyesület elnöke és Kolláth András borászati szakértő alkotta. Kilenc, többségében dél-balatoni borvidéki pincészet huszonegy bora (tizenhárom fehér, nyolc vörös) versengett a díjakért - írja a Sonline.hu.

A Somogyi Hírlap bora Légli Ottó 2013-as Chardonnay-je lett, a Dél-Balatoni Borút Egyesületé a rádi Ikon pincészet 2011-es Cabernet Franc Evangelistája, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara bora az Axe és Axe Pincészet 2013-as Sauvignon Blanc-ja lett.

Vörösboros szőlőbirtok vagyunk, ezért is különleges és nagy öröm, hogy fehérrel nyertük el a Somogy bora címet – mondta el a Somogyi Hírlapnak Légli Géza. – Persze, a fehéret is komolyan vesszük. A 2013-as egyébként éppen fehérboros évjárat volt, a 2011-es és 2012-es meleg, aszályos, a kék szőlőnek kedvező időjárású esztendő után. A János-hegy és a Rajnai rizling nekem szívügyem, nagyon hiszek ebben a fajtában, ez a díj egy visszaigazolás is számunkra arról, hogy a termőhely és a fajta igen jó párost alkot.

Ilyenek voltak a tegnapi viharfelhők a Balaton felett

Július 09. 09:32
A július 8-án vihar vonult végig az országon. A Balaton felett is gyülekeztek a felhők, amelyeket megörökítettek több helyről is. Ez a kép Badacsonynál, a Laposa Birtokon készült:

A monoszlói kozmopolita, showman és üzletember

Július 09. 06:41
A Liszkay Borkúriát Magyarország kicsi Toszkánájaként is emlegetik. Az itáliai hangulatot idéző hely házigazdája pedig Liszkay Mihály, aki egy igazi showman, kozmopolita és üzletember - írja a Drunken Kitchen. A blogon részletesen beszámolnak a monoszlói birtokon tett látogatásukról. A cikkben olvashatunk Liszkay Mihály kalandos életútjáról, hogyan került Hollandiába, New Yorkba és végül miért kötött ki Monoszlón? Miként tanult meg zongorázni?
 
A Drunken Kitchen videója - A hazatalált kozmopolita: Liszkay Mihály

Whisky, 5,7 millió forintért

Július 08. 20:50
A Tullibardine  1952-es single maltja valódi ritkaság, az ára pedig 20 ezer dollár (5,7 millió forint).
 
További érdekesség, hogy összesen 70 palack létezik ebből a különleges italból, így a cég meghívásos alapon értékesíti az üvegeket, amely mellé egyedi poharak is járnak.
(Via)

Folyamatosan érik a szilva és a barack, de a kánikula nem segíti a jobb gyümölcstermést

Július 08. 15:58
Jobb lehet az idei gyümölcstermés, mint tavaly, de az elmúlt napokban a kevés csapadék és a kánikula ellen kell küzdeniük a gazdáknak. A fagy, a kevés méh és a hosszú kánikula is gondot okozott – számolt be róla a Kossuth Rádiónak egy somogyi gazda.
 
A gyümölcsültetvényeken folyamatosan érik a barack és a szilva a Somogy megyei Hácson. Mózer Gyula őstermelő a Hajnal-tájnak azt mondta, nála az őszibarack jól terem idén, annyi kezdemény volt a fákon, hogy ritkítani is kellett. Azonban a korai kajszi fajtákon nagyon gyér a termés.
 
Várhatóan további problémát fog okozni a kánikula, a 38-40 fokos nappali hőmérsékletek egy héten keresztül. Nem lehet megfelelő mértékben biztosítani a fák folyadékigényét, ha nem lesz csapadék, apró marad a gyümölcs.
 
Mózer Gyula szerint azonban – mivel kevesebb a termés – idén a felvásárlók várhatóan jobb árat fizetnek egyes gyümölcsökért, mint tavaly.
 
(forrás: Kossuth Rádió)

Milyen ételt rendelnek leggyakrabban a magyarok?

Július 08. 12:40
A hazai ételrendelési szokásokról ír az Élelmiszeronline.hu, amelyből kiderül, hogy Magyarországon a pizza a legkedveltebb étel a házhoz szállításnál, és ezt követi a hamburger.
 
A leggyakrabban a 18 és 45 év közötti korosztály rendel. A hétvége a legforgalmasabb időszak, de rossz időben és kánikulában is megnövekszik a rendelések száma.
 
Infografika a magyarországi ételrendelési szokásokról:
 
Milyen ételt rendelnek leggyakrabban a magyarok?
 

A napozás és a narancslé együtt rossz ötlet!

Július 08. 10:55
A grapefruit és a narancslé gyakori fogyasztása összefügghet a rosszindulatú bőrrák, a melanóma magasabb kockázatával - állapította meg egy nagyszabású amerikai kutatás.
 
A több mint 100 ezer amerikai lakos étkezési szokásainak elemzése azt mutatja, hogy 36 százalékkal magasabb volt a melanóma kockázata azok közt, akik legalább napi 1,6-szor fogyasztottak grapefruitot vagy narancslét, mint akik heti két alkalomnál kevesebbszer ettek ilyet - idézte a Science Daily tudományos-ismeretterjesztő portál a Journal of Clinical Oncology szaklapban közzétett tanulmányt.
 
Semmilyen más, bőrrákon kívüli daganatfajta kockázatának növekedése sem mutatott kapcsolatot a citrusfogyasztással.
 
A szerzők szerint az összefüggés a citrusokban talált furokumarinok számlájára írható. Ezek a vegyületek - korábbi tanulmányok szerint - a bőrt érzékenyebbé teszik a napfény és annak melanómát okozó ultraibolya (UV) sugarai iránt.
 
"További kutatások nélkül nem ajánlhatjuk, hogy bári kevesebb citrusfélét egyen, de akik sok grapefruitot és narancslét fogyasztanak, különösen óvakodjanak attól, hogy hosszú időt töltsenek a napon" - mondta Shaowei Wu, a tanulmány vezető szerzője, a Brown Egyetem orvosi karának PhD-hallgatója.
 
A kutatók 63 810 nő és 41 622 férfi adatait elemezték. A táplálkozásról szóló kérdőívet legalább négyévenként töltették ki a résztvevőkkel, életmódjukról és egészségügyi adataikról kétévente kértek adatokat.
 
Egy adag citrusféle alatt fél grapefruitot, egy narancsot vagy egy kis pohár (1,7 deciliter) grapefruit- vagy narancslét értettek. Nem vehetett részt a kutatásban olyan, akinek korábban rákja volt.
 
Az akár 26 évig is tartó követési időszakban a résztvevők 1,7 százalékánál (1840 embernél) állapítottak meg melanómát. Mind a nőknél, mind a férfiaknál összefüggött a rosszindulatú melanóma magasabb kockázata és a nagyobb citrusfogyasztás, leginkább a teljes grapefruit esetében, ezután következett a narancslé.
 
Érdekes módon sem a grapefruit leve, sem a teljes narancs fogyasztása nem mutatott kapcsolatot a melanómával. Az összefüggést nem befolyásolta sem az életkor, sem az életmód olyan tényezői, mint a testmozgás, a dohányzás, az alkohol és a kávé fogyasztása vagy a C-vitamin szedése. Erősebben befolyásolta a melanóma kockázatát, hogy gyerekként és serdülőként érzékenyek voltak-e a résztvevők a napégésre, valamint az, hogy mennyi időt töltöttek közvetlen napsugárzásnak kitéve.
(MTI)

Mennyire legyen átsütve a steaked? Itt a válasz!

Július 07. 19:09
Az éttermekben mindig felteszik a címben elhangzott kérdést, ha steaket rendelünk. Aki nem gyakori fogyasztója a szakszerűen vágott hússzeletnek, az zavarba jöhet.
 
A steakek típusai:
- rare vagy franciául saignant: angolosan sült hús (maghőmérséklet: 49-60ºC)
- medium vagy franciául point: félig átsült hús (maghőmérséklet: ~60-65,5ºC)
- well done vagy franciául bien cuit: átsült hús, belső hőmérséklete eléri a 65,5-71ºC-t

Csíki Sándor, a Food&Wine gaszrobologon tudományosan is megmagyarázta, hogy mi a különbség például a well done és a rare között.