Fröccs

Megvannak a Bocuse d’Or európai döntőjének alapanyagai

Február 01. 17:43
A Bocuse d’Or Europe-ra továbbjutott csapatok számára már ismertek a szakácsverseny hivatalos alapanyagai, így mostantól négy hónapjuk van arra, hogy megalkossák a hús- és halétel receptjeiket.
 
Kezdődik a Bocuse d’Or szakácsverseny magyar selejtezője. Az intenzív verseny két napján 20 séfnek commis-juk segítségével legjobb technikai tudásuk szerint és maximális precizitással kell dolgoznia a gímszarvasborjúval, és újdonságot alkotniuk a kecsegéből és annak kaviárjából. A legnagyobb tekintélyű – a lyoni világdöntő legtöbb nyertesét adó – európai gasztronómiai verseny megálmodói újra arra bátorítják a résztvevőket, hogy mutassák be hazájuk kulináris örökségét és gasztronómiájuk egyediségét.
 
20 versenyző próbálja bebiztosítani a helyét az európai döntőn. 20 ígéretes séf, akik mind arról álmodnak, hogy beírják a nevüket az európai gasztronómia nagykönyvébe jövő év május 10-én és 11-én Budapesten - írja a Turizmusonline.hu.
 
A húsos versenyfeladat
 
Ennek a versenyfeladatnak központi témája a magyar gímszarvasborjú. A versenyzőknek a gímszarvas combjából és gerincéből kell alkotniuk. 14 adag ételt kell elkészíteniük, melyből tizet tálon - egészben, vagy elképzeléseik szerint előre felvágva - négyet pedig tányérokon kell tálalni. Tálaláskor díszítőelemeket is használhatnak, a fogásokat pedig a zsűri aszerint fogja értékelni, hogy a recept mennyire sajátos és eredeti, illetve hogy mennyire tartja tiszteletben az alapanyagot. Ez a feladat arra ösztönzi a csapatokat, hogy ezen keresztül bemutassák országuk kulturális örökségét. Az egyes országok hagyományainak meg kell jelenniük az ízben, a tálalásban, a főzési technikában és/vagy egyedi fűszerek és fűszernövények használatában. Ezt a szempontot a kóstolást végző zsűri is számításba veszi a versenyzők végső pontszámának kialakításakor.
 
A halas versenyfeladat
 
A halas feladatban a versenyzők dunai kecsegéből (5 darab, egyenként 1–1,2 kg-os) és annak kaviárjából (30 g) készítik el fogásaikat. A versenyzőknek 14 tányért kell összeállítaniuk úgy, hogy 50%-ban növényi alapanyagokat (zöldséget és gyümölcsöt) használjanak fel. Minden, a tányérra kerülő anyagnak ehetőnek kell lennie, és az alapanyagok tiszteletben tartását ennél a feladatnál is figyelembe veszik.

Maradék kenyérből főznek sört Londonban

Február 01. 15:15
Maradék kenyérből főznek sört Londonban
 
Az Egyesült Királyság boltjaiban már kapható a londoni pékek és csemegeboltok kenyérfeleslegéből főzött sörital.
 
Az Indepentent beszámolója szerint a malátázott árpát, a komlót és az élesztőt tartalmazó Toast Ale-t szeletelt, pirított, majd pedig felaprított cipóval gazdagítják a főzés során. 
 
A pirított kenyér karamelljegyekkel színesíti a frissítő zamatát, és kissé visszafogja a komló kesernyés jellegét, amivel az amber ale-ek és a gabonasörök malátás karakterét ébresztheti fel.
 
A sör ára három font, a profit pedig maradéktalanul a Feedback nevű, jótékonysági szervezethez vándorol, amely 2030-ra a felére kívánja csökkenteni az élelmiszer-pazarlás mértékét.
 
A Toast Ale hamarosan több étterem, kocsma és bár itallapjára is felkerülhet.

A Törley eddigi főborásza lett a Csányi Pincészet új vezérigazgatója

Február 01. 13:30
A Mandiner úgy tudja, hogy Romsics László, a Törley Pezsgőpincészet eddigi főborásza lett a Csányi Pincészet új vezérigazgatója.
 
A szakember 21 éven keresztül dolgozott a Törleynél, borász technológusként kezdett, majd technológiai vezető és főborász lett. Az átigazolásról szóló értesülést a Törley Pezsgőpincészet tulajdonosának, a Henkell&Co-csoport felsővezetéséből is megerősítették, hozzátéve: nem hoznak új szakembert a céghez, Romsics László és a cégtől szintén az elmúlt hónapokban távozott főnöke, Kemendy László termelési és műszaki ügyvezető feladatait házon belül osztják szét.
 
„Villány az ország talán legismertebb borvidéke. Nem véletlen. A termőhely ismerete, a bor iránt érzett szeretet és elkötelezettség, a tradíciók ápolása, a tenni akarás mind mélyen gyökerezik az itt élőkben. Villány már nem csak egy város Baranya megyében, hanem egy márka is. A bor minőségének a védjegye. Ez egy óriási előnye és lehetősége Villánynak” – idézi a Mandiner a Csányi Pincészet új vezérigazgatóját.
 
Romsics azt is elmondta a lapnak, hogy befejezte Master of Wine tanulámányait „Rengeteget tanultam szakmailag, emberileg. Nem bántam meg, de nem is kezdeném újra” - fogalmazott.

Már kirajzolódtak a pálinkafogyasztás 2016-os trendjei

Február 01. 12:51
Az idei a hagyományos gyümölcsök és tiszta törkölyök éve lesz pálinka fronton – mondta Nagy Sándor, a Villányi Pálinka általános igazgatóját, és az 1 Csepp Pálinka tulajdonos-cseppmestere, Dömötör Zsolt.
 
A pálinka általában a családi/baráti összejövetelek indítójaként, a legjobb pillanatok, megismételhetetlen események köszöntőjeként szolgál, derül ki az NRC piackutatásából. 
 
A 2016-os év várhatóan a törkölypálinka nagy kiugrása lesz – mondta Nagy Sándor. Az előző évek pálinkafesztiváljai és kereskedelmi adatai alapján elmondható, hogy a törköly egyre inkább keresettebb különlegességgé válik. Évről évre egyre különlegesebb, minőségi törkölypálinkák lépnek a piacra. 
 
A fokozatosan bővülő prémium törkölypálinka kínálatban egyre többen találják meg az eddig csak a gyümölcspálinkákra jellemző gazdag íz- és illatélményt. Ennek köszönhetően egyre népszerűbb lesz a régen mostohaként kezelt párlat. Sokat segített ebben a trendben az, hogy 2014-ben a 18 darab ötcsillagos Pálinkakiválóság közül 1 törköly- és 4 szőlőpálinka is a kiválóságok közé került. 2015-ben már 3 törköly- és 5 szőlőpálinka nyerte el az ötcsillagos díjat a 18-ból.
 
Úgy gondolom, hogy a mostohán kezelt szőlő-, és vele kézen fogva a törkölypálinkáknak van a legnagyobb lehetősége a kiugrásra – tette hozzá Dömötör Zsolt. Komoly lehetőségek vannak, hiszen Magyarországon igen változatos a szőlőfajta kínálat. A népszerű csemegeszőlőkön kívül megtalálhatók a fűszeres fehér, illetve a nehezebb vörös borszőlők is. Megannyi lehetőség.
 
Magyarországon a pálinkafogyasztás kultúrája dinamikus változáson megy keresztül – magyarázta Dömötör Zsolt. Szerinte a pálinka - mint gasztronómia cikk - a bor által kitaposott utat járja be, csak a fejlődése sokkal gyorsabb. A pálinka(párlat)készítőknek óriási felelőssége van abban, hogy az irány ne térjen le a helyes útról. Szerencsére egyre kiválóbb termékek jelennek meg a piacon. Kialakult egy egészséges verseny az értő fogyasztókért. Véleményem szerint a kereskedelmi főzdéknek nem az a feladata, hogy az alkoholra szomjazók mennyiségi igényeit elégítse ki, hanem az, hogy egyre nagyobb tömegben készítsenek minőségi pálinkát. A közös cél az, hogy az egyéb divatos alkoholtermékek szoruljanak háttérbe a finom hazai párlatokkal szemben.

Újra master of wine kóstolta a Hajós-bajai kadarkát

Február 01. 11:33
A Koch borászat 2013–as Hajós-Bajai Kadarkája került Elizabeth Gabay asztalára. Közösségi oldalán egy bejegyzésében tiszta, gyümölcsös, jó ívású bornak írja le Koch Csaba vörös tételét.
 
Highly successful evening. Nice glass of wine by the fire, got everyone to do my daughter's homework on the Cold War (thank you all), then heard cow bells outside and went to investigate. Cows in the village in mid January? Shows how warm it has been. Inspired we then went on a long hike up in thehills by the light of a full-ish moon. Lovely.
 
Írta Elizabeth Gabay.
 
A Provence-ban élő Master of Wine a tavaly nyáron történt magyarországi látogatása és az a körül felcsapott „rozéháború” eseményeit méltón igazolja a kétkedők számára, hogy már nem csak a rozé, hanem a magával vitt Koch Kadarka is kiérdemelte a szakember elismerését.
Érdemes lenne megfontolni, hogy az elmúlt évben történt látogatása után, és az azt követő neves francia bortermelők és amerikai szakírók részvételével tartott, zártkörű  vakkóstolás eredményeként kiválóan szereplő hajós-bajai kékfrankos rozé által nyitott úton hogyan lehetne tovább haladni. Akkor egyetértett a szakma, hogy ennek hosszú távú haszna lehet a magyar bor számára, egyféle iránytűként működve, a külföldi piac hiányzó láncszemeként emlegetett magyar rozéval.

Kérdés, merre is mutat az az iránytű? - írja a Koch Borászat launkhoz eljuttatott közleménye.

Öngyilkos lett hétvégén a világ egyik legjobb szakácsa

Február 01. 09:37
Öngyilkos lett hétvégén a világ egyik legjobb szakácsa
 
Vélhetően öngyilkos lett a világ egyik legjobbnak tartott mesterszakácsa, a francia-svájci Benoit Violier, a Lausanne-i Le Restaurant de l'Hotel de Ville vezetője - jelentette be vasárnap a svájci rendőrség.
 
A Lausanne-i rendőrség szerint a negyvennégy éves férfit vasárnap holtan találták a lakásán, halálát tűzfegyver okozta. A hatóságok büntetőjogi vizsgálatot indítottak, hogy felderítsék a tragédia körülményeit, de a feltételezések szerint Violier önkezével vetett véget életének.
 
Benoit Violiert korábban is jól ismerték a gasztronómia világában, de igazi hírnevet az adott számára, hogy nemrég az általa vezetett étterem első lett a világ ezer legjobb éttermét felvonultató, a francia külügyminisztérium kezdeményezésére létrehozott La Liste elnevezésű rangsorban. 
 
Ugyanennek az étteremnek volt korábban a tulajdonosa Philippe Rochat, a három Michelin csillagot szerzett svájci séf, aki a múlt év júliusában, 61 éves korában szintén életét vesztette, miután kerékpározás közben rosszul lett.
(MTI)

Baranyában már javában metszenek

Január 31. 19:49
Baranya megyében zajlik már a metszés. "Eddig elkerültek bennünket a kemény mínuszok, pedig a tőkék állapota, a kórokozók elleni védekezés szempontjából nem ártana egy kis hideg. Egy hosszabb mínusz 10 körüli periódus, és úgy 10 centis hótakaró. De mint jól tudjuk, ez nem kívánsághangverseny" – mondta el a bama.hu-nak Bock József, a Villányi Borvidék elnöke.
 
A szőlő most még nyugalmi állapotban van, így alkalmas az időjárás a metszéshez, ugyanis a nedvkeringés sem indult be. Ugyanakkor a nagyobb területen gazdálkodó szőlősgazdák jól tudják, hogy nem késlekedhetnek, ha a vegetáció márciusra várható beindulásáig valamennyi tőke metszésével végezni akarnak. A villány-siklósi és a szekszárdi borvidék termelői is elégedetten nyugtázhatják, hogy mindeddig nem érte fagykár a szőlőültetvényeket. 
 
A térség valamennyi termelőjénél zajlik már a metszés, van, aki már decemberben megkezdte a munkálatokat, kihasználva az alkalmas időjárást.
 
A gazdák visszajelzései alapján kitűnő állapotban vannak a tőkék, mindeddig a fagy egyáltalán nem tett kárt a szőlővesszőkben. Jó hír ráadásul, hogy a november óta jellemzően lassú eső, kevés hó formájában lehullott csapadék szinte teljes egészében hasznosult.

Így közeledik a tavasz a Balaton-felvidéken is

Január 31. 15:45
A lenti képen az látszik, hogyan hosszabbodnak a nappalok a Skabski pincénél. :)
 

Amikor a nappalok már egy "kakaslépéssel" hosszabbak.Tegnap.Ma.

Közzétette: Skrabski Pince – 2016. január 28.

A 2015-ös borokban kevesebb az alkohol?

Január 31. 12:52
A 2015-ös boroknál a remek íz-, zamat-, és illatanyag mellett valószínűleg meg kell elégedni a szokottnál kisebb alkoholtartalommal - írja az Agroinform.
 
A lap szerint a tavalyi termőév utolsó időszaka „hozott még egy csavart a 2015-ös évjáratú borok alakulásában”. A korai szüretelésű fajták esetében ugyanis egyértelműen kiváló alapanyagról és magas tartalmi értékekről beszélhetünk, a késői érésű vörös szőlők a cukrosodás fázisában már nem kapták meg ugyanezt a támogatást az időjárástól. Ennek eredményeként valószínű, hogy nem születnek majd a klasszikus értelemben vett csúcsborok. Remek íz-, zamat-, és illatanyag mellett a 15-16 százalék helyett valószínűleg meg kell elégedni a 13-14-15 százalékos alkoholtartalommal. A borászok szerint ugyanakkor ez nem lesz kárára a 2015-ös boroknak, amelyek így is jó élményeket tartogatnak.