December 28. 13:45
Ipari bárók és bankárok, ingatlanmágnások, szemétcsászárok és élelmiszeripari nagymenők öntik a pénzt a feneketlen borászatokba -
írja a Napi.hu.
A lap elsőként Csányi Sándor borászatát említi. A Csányi Pincészet Zrt. mára ugyanis évi kétmillió palack bort készítő vállalkozássá nőtte ki magát. A pincészet 2002 decembere óta működik Csányi neve alatt, elődjét Teleki Zsigmond alapította 1881-ben, az ő nevét viszi tovább a borászat egyik középkategóriás borcsaládja. A borászat ültetvényei − a Bor és Piac adatai szerint − a villányi borvidék legjobb dűlőin helyezkednek el (például Kopár, Csillagvölgy, Hársos); összesen 370 hektáron dolgoznak.
Demján Sándor húsz éve vette meg Bartha Ferenccel a Badacsonyi Pincegazdaság Rt.-t. A társaság mérlege évek óta veszteséget mutat. A Balaton-felvidéki borászattól két borcsaládot vett át és saját területen is gazdálkodik a zánkai Canter Borház Kft., amely szintén Demján Sándor érdekeltségébe tartozik. Ma már ez a balatoni borrégiót lefedő kft. forgalmazza a Demján Pince név alatt
megjelenő borokat is. A Canter Borház saját kezelésű területei Tihanyban a Farkasverem dűlőben, Dörgicsén és a Somlón találhatók.
A Béres-család 2002-ben vásárolt Tokaj-Hegyalján, Erdőbényén birtokot. A 45 hektáros szőlőbirtokon kizárólag a borvidék hagyományos fajtáit (furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, kövérszőlő és zéta) termesztik. A legnépszerűbb termékeik az aszúk és a sárgamuskotály. Évente átlagosan százezer üveg bort palackoznak.
Az orvosi műszerek gyártásával foglalkozó Szűcs Róbert feleségével együtt Villányban fektetett be, elsőként a Wunderlich Pincészetbe. Jelenleg Jammertal Borbirtok néven két szomszédos, de funkcionálisan egységet alkotó borászat működik együtt (az egyik az említett, a borásza után elnevezett, 2004-ben elkészült Wunderlich, a másik a 2011-ben átadott W2P). A birtok 33 hektár saját és 30 hektár integrált ültetvénnyel rendelkezik, valamint további 100 hektárról vásárolnak szőlőt. Elsősorban a bordeaux-i fajtákra koncentrálnak.
A gépiparban és az agráriumban érdekelt Tornai Tamás családi hagyományként viszi tovább a borászkodást a Somló hegyen. A Tornai család 1946 óta foglalkozik szőlőműveléssel és bortermeléssel, birtokuk ma 45 hektáros, ahol a borvidék jellemző fajtáit (juhfark, furmint, olaszrizling, tramini, hárslevelű, szürkebarát) termesztik.
A Kogart-alapító Kovács Gábor 2009-től Egerben visz borászatot. A Gróf Buttler Borászati Zrt. 36 hektáron gazdálkodik, két eltérő karakterű termőterületről (Szarkás-tető és Nagy-Eged-hegy) származó, főként vörös szőlőből készít borokat, évi 80-100 ezer palackkal. Csúcsborai a Nagy-Eged Bikavér, a Phantom, a Syrah Trilógia, illetve a Viognier és a Chardonnay.
A Betonútépítő Zrt. és az EuroAszfalt Kft. tulajdonosa, Dunai György 2013 januárjában beszállt a szekszárdi Bodri Pincészet Kft.-be. Az üzletember Tokajon, a bodrogkeresztúri Dereszla pincészetben is érdekelt, 2013-ban kiszállt a Dereszla Bortermelő Kft.-ből, de két tulajdonostársával együtt megalapította a Dereszla Sparkling Kft.-t, azonos székhellyel, szintén szőlőbor termelésére és értékesítésére. A Bodri család 1999-től kezdte kiépíteni borászatát a Szekszárd melletti Faluhelyi-völgyben, ahol ma már két pince áll.
A húsnagykereskedő, hoteltulajdonos és az agráriumban is érdekelt Ináncsy Miklós családjával együtt néhány évvel ezelőtt borászkodásba kezdett Tokaj-Hegyalján. A Rátka község határában található Angyal Borászatot és Szőlőbirtokot fia, Ináncsy Ernő vezeti. A közel 30 hektáros birtokon a térség három jellegzetes szőlőfajtáját, a furmintot, a hárslevelűt és a sárgamuskotályt termesztik.
A Jász-Plasztik-cégcsoport tulajdonosa, Kasza Lajos 2011-ben vásárolt borászatot Egerben. A vállalkozás korábbi tulajdonosa a tragikus körülmények között elhunyt ismert borász, Gál Tibor volt, a céget ma fia, Gál Tibor Ádám vezeti. A pincészet 40 hektáron, hat dűlőn termel szőlőt, többek közt pinot noir, kékfrankos, kadarka, syrah, cabernet franc, cabernet sauvignon, egri leányka, királyleányka fajtákat.
A hulladékgyűjtéssel és -hasznosítással foglalkozó cégcsoportot kiépítő, győri Horváth Ferenc és családja szintén a Somló hegyen vásárolt szőlőt és borászatot, majd 2014-ben megalapította a Kancellár Birtok Kft.-t. Horváth Ferenc a Somló és Környéke Borút Egyesület tagja, a borlovagrend kancellárja 2012 óta. A Kancellár Birtok a Nagy-Somlói borvidék egyik új borászata, amely 11 hektáron kezdte el a gazdálkodást.
Zwack Péter leánya, Zwack Izabella − aki a Zwack Unicum Zrt. igazgatóságának is tagja − 1995-ben vásárolt borászatot Tokajban. A Dobogó Pincészet Kft. öt hektáron termel szőlőt, ahol furmintokat és aszúkat készít.