Ma mér erősen felhős lesz az ég, napközben pedig a keleti tájakon még kialakulhat gyenge eső, zápor. Az északnyugati szél többfelé lesz élénk, néhol erős széllökések is várhatók. Délután mindössze 17 és 22 fok közötti értékeket mutathatnak a hőmérők, viszont holnap mindenhol csökken a felhőzet, és többórás napsütésre számíthatunk. Kellemes, tavaszi idő lesz, 20 és 25 fok közé erősödik a nappali felmelegedés - írja a Köpönyeg.hu.
Szombaton már sok napsütésre van kilátás, csak eleinte a délnyugati tájakon lehet több felhő. Kellemes nyári idő lesz: a délutáni órák hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul.
Vasárnap már beindul az enyhe gomolyfelhő képződés is, lehet nyári zápor, zivatar. Délután már 26-31 fok közötti értékeket mérhetünk, és ez az időjárás marad a jövő hét első napjaiban is.
1990-ben még 863 ezer tonna szőlőt takarítottak be Magyarországon. 2001 és 2004 még jó évek voltak, de a betakarított átlagok folyamatosan esnek. 2014-ben csak 406 ezer tonna termett.
Néha nem árt, hogyha a változatosság kedvéért felfrissítjük kedvenc salátáinkat. A Nosalty remek ötlete például pak-choit és édesköményt javasol ebbe a frissítő, könnyű és ötletes szőlős salátába!
Hozzávalók (2 személyre):
4 közepes db salátalevél
150 g uborka
1 db pak-choi
1 nagy db édeskömény
125 g mozzarella (apró golyós)
400 g szőlő
2 ek almaecet
Elkészítés:
A salátát falatnyi darabokra vágjuk, két tányéron elosztjuk.
A pak-choi-t leveleire szedjük, és felszeleteljük. A salátára szórjuk.
Az uborkát felkockázzuk, a tányérokon elosztjuk.
Az édesköményt összevágjuk, mint a hagymát, a salátára dobjuk.
A mozzarellagolyókat kettévágjuk, a salátákon elrendezzük.
A szőlőszemeket elfelezzük, a tányérokon elosszuk.
A Balatoni Kör által alapított Év strandétele díjat idén a kecskesajtos-bazsalikomos Big MEKK - tehát egy speciális „sajtburesz” nyerte. A badacsonyi Kishableány és a boglári Paletta specialitása viszonylag könnyen elkészíthető és univerzális strandétel. Még azok is kedvelik, akik nem rajonganak a rántott sajtért és hasonlókért.
Az előválogatást idén is a We Love Balaton portál végezte, a végső szót pedig egy szakmai zsűri mondta ki: Stahl Judit, Kalas Györgyi az Index és Zirig Árpád az Origo gasztro újságírója.
Év felfedezettje különdíjat adtak a vonyarci The Spot Grill & Bar strandbüfének. Az idén megnyílt hely lángosburgere, a hozzá készített coleslaw és az egyedi mártogatós szószok egyaránt kiválóak.
Egyre jobb a verseny mezőnye, mivel sorra nyílnak az új strandbisztró helyek a Balatonnál, de a korábbiak is tovább újítanak, fejlődnek. A badacsonyi Kishableány, illetve a boglári Paletta MangaLaci (füstönsült hasalja és dagadó) pulled pork óriásszendvicse szintén dobogós helyet érdemelne. Nemcsak náluk, máshol is egyértelmű gasztrotrendként jelent meg a minőségi rántott sajt, ebből a kategóriából a zánkai Neked főztem öt különböző tehénsajtból készült kombója került a döntőbe, a gyenesdiási Darnay Pincétől pedig a Ficánka nevű füstölt pisztrángos saláta pohárban.
A másik partról idén még a szántódi Déli Part BBQ fért be a finisbe, Barbecue oldalasával, de a verseny elsősorban olyan ételekre fókuszál, melyek könnyen elkészíthetők a legtöbb strandbüfében, így az egyre több helyen megjelenő barbecue legfeljebb külön kategóriaként érvényesülhet.
A díjat alapító Balatoni Kör szóvivője, Kardos Gábor kiemelte: „A színvonal javítása úgy lehetséges, ha látványosan megújítjuk a kínálatot és magasabb minőségi sztenderdeket tudunk megfogalmazni. Pontosan ezért hirdettük meg már tavaly a Beach Food programot: a balatoni büfékultúrában alternatívát és igazi megújulást a frissen, helyi alapanyagokból készített kreatív ételek jelenthetnek a mirelit tömegáruval szemben. A jó vendéglátós szakembereket nemcsak anyagilag kell jobban megbecsülni. Az Év strandétele díj ebben a kategóriában a szakmai elismerés és karrier egyedülálló lehetőségét teremtette meg. A különleges minőséget nyújtó strandbisztrók egy része akár őszi-tavaszi hétvégéken is nyitva tarthatna, ha üzleti modelljüket nem kell a július-augusztusi tömegturizmusra építeni.”
Több borvidéken még nem fejeződött be a júliusi jégverések kárfelmérése, ezért a szőlősgazdáknak augusztus 25-ig kell leadniuk a termésbecslést, amely előzetes képet ad majd az idén várható bor mennyiségéről - mondta a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának szakmaközi igazgatója szerdán az M1 aktuális csatornán.
Reiter Szilvia azonban megjegyezte, hogy a termés mennyisége nemcsak az időjárástól függ.
Úgy vélte, ebben a borászati évben nem lesz olyan jó a szőlőtermés, mint tavaly, amikor csaknem 3 millió hektoliternyi bort termelt az ország.
Kenderesi Tamás 19 évesen első olimpiáján első olimpiai érmét szerezte, amikor harmadik lett 200 méter pillangón. A verseny után az M4-nek így nyilatokozott: „Fantasztikus volt, nagyon meglepett, hogy összejött egy érem. Az utolsó öt méter már nagyon csípett, azt hiszem, a szívem vitt be. Elfáradtam, rám férne pár sajtburesz.”
Az internet népe pedig AZONNAL lecsapott a lehetőségre:
A Bujdosó Pincészet a napokban végezte el az Irsai Olivér próbaszüretét, hogy meghatározhassa a szüret időpontját.
A próbaszüret során – amelyet augusztus elejétől minden héten elvégeznek – a szőlő több szempontból analizálható, így megállapítható többek között a cukor- és savtartalma illetve pH-értéke is. A kapott adatok és a várható időjárás határozzák meg elsősorban a szüret időpontját, amely idén várhatóan augusztus 18-án kezdetét veszi - írja a borászat a hozzánk eljuttatott híranyagában.
A Dél-Balatoni Borvidéken idén egyébként átlagosan 25-30 százalékkal kisebb terméshozamra számíthatnak a boros gazdák, ahogy a balatoni régió valamennyi területén. A termésmennyiség csökkenését elsősorban a tavaszi fagy okozta, a virágzás alatti hűvös idő pedig a kötődést érintette hátrányosan, mert sok magvatlan bogyó keletkezett. Mindez csak a fürtzáródásnál, azaz a mostani időszakban mutatható ki.