Karcagon régi hagyomány, hogy június végén Birkafőző Fesztivált szerveznek, amikor főzőverseny is várja a vendégeket. Idén a díszvendég település Badacsonytördemic lesz, tehát a birkaételek mellé badacsonyi bort is lehet fogyasztani.
A paksi és a tolnai gasztro-, valamint borkultúra népszerűsítését tűzte ki célul a szombati Kávé, Bor és Pálinka Fesztivál - mondta el a M1-en Kovács Kristóf főszervező.
Hozzátette: az immáron harmadik alkalommal megszervezett fesztivál helyszíne a mintegy száz pincével körülvett paksi Sárgödör tér lesz, ahol június 27-én helyi termelők, művészek és koncertek várják az érdeklődőket.
A különböző gasztroélmények - például a házi alapanyagokból készülő „háziburger” - mellett a szervezők komoly hangsúlyt fektetnek a tolnai borvidék megismertetésére is.
A főszervező elmondása szerint a rendezvényen számos környékbéli őstermelő fog részt venni, szép számban lehet majd helyi kecskesajtokat kóstolni, de a kínálatban helyet kapnak olasz sajtkülönlegességek is.
A délután 17 órakor kezdődő paksi rendezvény fő zenei fellépője az Ocho Macho lesz.
Az Eurail Blog 10 olyan európai borvidéket, köztük egy magyarot is ajánl, amelyeket nem csak lehet, hanem érdemes is vonattal felkeresni. Csak egy jó térkép, és a regionális vonatok ismerete szükséges az utazás megszervezéséhez - írják.
A 10 ajánlott borvidék, és van köztük egy magyar is!
A növekvő ciderpiac hatása a magyar almatermelésben is érezhető. A világ vezető cider márkája egy átlagos év magyarországi almatermésének 10 százalékát, mintegy 9000 tonna almalé-koncentrátumot vásárol hazánkban.
Bár a sörhöz, borhoz és más alkoholos italokhoz képes kisebb mértékben, de a cider típusú italok és gyümölcsborok az egyik legdinamikusabban fejlődő italkategória világszerte. Jelenleg 21,5 millió hektolitert gyártanak, és a következő öt évben mintegy 6 százalékos növekedésre számíthatunk - írja az Origo.hu.
A legdinamikusabban fejlődő piacok közé tartozik Anglia, Dél-Afrika, Ausztrália és az Egyesült Államok, de idehaza is több mint húsz márka versenyez a hazai fogyasztók bizalmáért. A világ legnagyobb cider márkája a Strongbow, ami 25 országban kapható, a globális cider piac 14,5 százalékát birtokolja. Üzleti modelljükben a hazai almatermesztők is kiemelt szerepet kapnak: az idei évtől a cidergyártás Belgiumból és az Egyesült Királyságból a szlovákiai Ógyallára (Hurbanovo) került át – a közép-európai piacokra szánt cider készítéséhez Magyarországon készült almalé koncentrátumot használnak.
„A ciderpiac Magyarországon is rendkívül dinamikusan növekszik.” – mondta Pálfalvi Márta, a cég vállalati kapcsolatok és kommunikációs igazgatója az Origonak. „A magyar alma minősége kiemelkedő a régiónkban, ezért továbbra is kiemelt célunk, hogy minél nagyobb arányban használjunk mind a hazai mind az egyéb közép-európai piacokra készülő cider előállításánál. A vállalat hosszú távon is arra törekszik, hogy regionális szinten a csoport számára továbbra is az elsődleges beszerzési piacok között legyen számon tartva Magyarország.”
A 47. Kékszalag Árkád Nagydíj a Malatinszky Kúria Signature 2013-at választotta hivatalos borának. A harminchektáros villányi borászat szorosan kötődik a Balatonhoz, hiszen a háború előtt a Malatinszky-család Badacsonyban építette ki birtokát.
A Malatinszky Kúria vezető borásza, az egykor sommellier-ként tevékenykedő, sőt Magyarországon ezt a szakmát meghonosító Malatinszky Csaba 1997-ben lépett a borászkodás útjára. Azóta sajátos és egyben összetéveszthetetlen stílusjegyekkel bíró borai meghódították a borközönséget, és nem csupán a villányi borvidéken, de külföldön is nagy sikert aratnak.
A Kékszalag a Balaton legkiemelkedőbb vitorlás eseménye, Európa legnagyobb tókerülő versenye. A táv mintegy 155 kilométer, amelyet 48 órán belül kell megtenni a mintegy hatszáz hajóból álló mezőnynek. A versenyen együtt rajtolnak a hagyományos, egytestű hajók és a két- vagy háromtestű high-tech vitorlások, a profi csapatok és a családi vitorlázók. A Balaton jellemzően komoly próbára teszi valamennyiüket, s a Kékszalag teljesítése önmagában is komoly sportteljesítmény. Az idei 47. Kékszalag ÁRKÁD Nagydíj rajtja 2015. július 2-án, csütörtökön 9.00 órakor lesz Balatonfüreden. Az eredményhirdetésre a balatonfüredi Gyógy téren, július 4-én 18.00 órától kerül sor.
A Kékszalag Borát, a Signature 2013 elnevezésű vörösbort, amely a francia borvidék meghatározó három világfajtájának - cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot - házasítása, a verseny ideje alatt, július 2-tól 4-ig a balatonfüredi mólón felállított Malatinszky-standnál is megismerhetik, illetve megvásárolhatják a látogatók, akik számára természetesen más Malatinszky-borok kóstolására is lehetőség nyílik.
Vajon helyes-e, ha a reggeli kávét 8-kor isszuk? - teszi fel az érgető kérdést Steve L. Miller agykutató, aki azt fejtegeti, hogy az éberség szempontjából rendkívül fontos kortizol hormon szintje átlagosan reggel 8-9 között a legmagasabb. Ha reggel isszuk a kávét, amikor a kortizol, és így az éberség szintje a legmagasabb, az sokkal kevésbé lesz hatásos, mint ha délelőtt innánk. A kávé 9:30 és 11:30 között a leghatékonyabb, mert ilyenkor a kortizolszint leesik. Ugyanez igaz 1:30 és 5 óra közt, ekkorra érdemes időzíteni a délutáni kávészünetet - olvasható a Tudomány blogon.
Az idei évben lényegesen jobb a méztermés a 2014-es évhez viszonyítva, azonban az átlaghoz képest szerényebb. Már csak a napraforgó van hátra. Vagyis el lehet mondani, hogy nagyjából már eldőlt az idei méztermés - mondta el Hajmás Antal gelsei gazda a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.
A tavalyinál ugyan jobb mind minőségben, mind mennyiségben, egy átlagos évhez viszonyítva azonban gyengébb az ország egyik meghatározó területén, Dél-Zalában. Az akácméz kimondottan jó minőségű, de mennyisége alig közepesnek mondható, hiszen sok helyütt éppen az akácvirágzáskor esett napokon át az eső. Most a hárs szezonja van, illetve lenne, s hamarosan a napraforgó következik - írja az Élelmiszeronline.hu.
Elkezdődött az egységes megjelenésű szekszárdi borok palackozása, elsőként a Mészáros Borház 2012-es kadarkáját töltötték a borvidéki palackokba.
Mészáros Péter, a pincészet borásza elmondta, hogy a borháznál a tradicionális burgundi formára épülő üveggel 6800 palack kadarka készül, a jövő héten húszezer ilyen palackba 2013-as évjáratú bikavért töltenek.
A Szekszárd felirattal és címerrel ellátott, az O-I Manufacturing Magyarország Üvegipari Kft.-vel együttműködésben készült palack a szekszárdi borászok közös vállalkozása – jelezte. A palackba vakkóstolás után háromfajta bort: kadarkát, kékfrankost és bikavért tölthetnek a szekszárdi borászok. A kóstolást kilenctagú bíráló bizottság végzi.
A múlt hónapban zajlott le az első bírálat, ez után tíz szekszárdi pincészet rendelt a szekszárdi palackból. A borász szerint az egységes megjelenés üzenete, hogy garantált minőségű borokat hoznak így forgalomba. A közös palacktól az értékesítés növekedését is várják.
A gyártó közlése szerint a 7,5 deciliteres palack úgynevezett uvag színben készül az olaszországi Mezzocoronában működő O-I gyárban, amely megvédi a borokat az UV-sugarak káros hatásaitól. Az üveg egy korábbi változatát már bemutatták a 2014-es szekszárdi szüreti fesztiválon is.
A tervek szerint az idén 300-400 ezer szekszárdi palackot töltenek meg, és későbbi éveben is ekkora mennyiségre lehet számítani. A Mészáros Borház évente mintegy 600 ezer palack bort értékesít főleg hazai piacon, a szekszárdi borvidékről körülbelül 10 millió palack kerül forgalomba.
Tokaj után a szekszárdi a második borvidék, ahol egységes palackkal jelennek meg a borászok a piacon.