Fröccs

Végignézni is sok: itt a VinAgorán kóstolható borok listája

Június 20. 15:55
Végignézni is sok: itt a VinAgorán kóstolható borok listája
 
A június közepén lezajlott VinAgora borverseny különlegessége, hogy a verseny után a borkedvelők és a hozzáértők is megkóstolhatják a nevezett és díjazott magyar, külföldi borokat. Mindet.
 
A VinAgora Borgálán nagyjából 500 féle bor kóstolására nyílik lehetőség, melyek mind részt vettek a 2016-os VinAgora Nemzetközi Borversenyen, amelynek mintaszáma évek óta 500-550 körül mozog.
 
 
Jó böngészést!
 

Rozémutató a nyárra

Június 20. 14:13
Végre itt egy jó kis rozé-kalauz, ami segítségünkre lehet abban, hogyan különböztessük meg a rozékat. Nem mindegyik egyforma ugyanis, különbözhetnek szőlőfajta, borvidék vagy technológiai folyamatok szempontjaiból. Vajon melyiket igyuk magában, fröccsnek vagy ételek mellé?
 
Olvasd el itt!

Drágul a sör az Oktoberfesten

Június 20. 12:12
Évtizedes hagyomány szerint a sörfőzők javaslata alapján a müncheni városvezetés mondja ki, hogy mennyiért mérhetik a sört a világ legnagyobb népünnepélyeként számon tartott sörfesztiválon.
 
A fórum úgy döntött, hogy idén a sör literje 10,40-10,70 euróba kerülhet a tavalyi 10,10-10,40 euró után.
 
Az 1971-ben először bevezetett "rögzített ár" literenként 2,50-2,95 márka volt, 1990-ben viszont már 6,95-7,55 márkát kellett fizetni. 2001-ben rögzítették utoljára az árat márkában, akkor a literenkénti felső ár 12,80 márka volt.
 
A sörfőzők 2002-ben első ízben szabták meg az árat euróban. Abban az évben 1 liter sör 6,30 euróba került. A következő évben is maradt ez az ár, de azóta évi 3-5 százalékkal emelkedik.
 
Szakértők szerint több tényező is befolyásolja, hogy milyen áron kínálják a sört az Oktoberfesten, de a legfontosabb ezek közül az, hogy mennyit kell fizetni évi átlagban a müncheni sörözőkben. Ennek ismeretében az Oktoberfesten a sör ára nem kerülhet sokkal többe, mint a sörfesztivál "kerítésein" túl, mert az jelentősen visszafoghatja a forgalmat, de olcsóbb sem lehet, hiszen az a gyártóknak okozhat veszteséget.
 
Münchenben a sör literenkénti "csúcsára" jelenleg 10,20 euró. 
 
Tavaly 5,9 millióan vettek részt a 182. Oktoberfesten, mintegy 400 ezerrel kevesebben az egy évvel korábbinál. Sörből is kevesebb fogyott, 7,3 millió liter a 2014. évi 7,7 millió után.
(MTI)

Jön a Balatonfüredi Bor- és Halünnep

Június 20. 09:50
A gasztronómiai ínyencségek mellett zenei és gyermekprogramok, sőt sárkányhajó-roadshow is várja a látogatókat csütörtöktől, a Balatonfüredi Bor- és Halünnepen. Cserép László, a balatonfüredi önkormányzat kulturális osztályvezetője az MTI-nek elmondta, hogy a hagyományokhoz híven a gasztronómiáé lesz a főszerep. Balatonfüred mellett Csopak, Paloznak és Tihany is csatlakozik a fesztiválhoz, ahol lesz borbemutató és borvásár a Tagore sétányon és a helyi és környékbeli pincészetek kínálata mellett a Szekszárd mint vendégborvidék bemutatkozik be.
 
Első este az opatijai Klapa Melija női kórus áll színpadra, valamint Micheller Myrtill, és zenekara, a Swinguistique is koncertet ad. Pénteken Szalóki Ági énekel, valamint a Vivat Bacchus műsorát is meghallgathatja a közönség. Chiléből és Argentínából érkezik két zenész, ők szombaton este lépnek a hallgatóság elé. A Heti Válasz közönségtalálkozóra várja az érdeklődőket, és bemutatják a Magyar Konyha balatoni gasztrokalauzának legújabb számát is. A fesztivál zárásaként a Cimbora Együttes műsorát hallgathatja meg a közönség, majd a Vodku fiai adnak Cseh Tamás dalaiból összeállított múltidéző koncertet.
 
Csopak egyébként halászléfőző versennyel, Paloznak szabadtéri filmvetítéssel, Tihany pedig a Levendulafesztivál programjaival csatlakozik a fesztiválhoz - fűzte hozzá.
 
Résztvevő pincészetek: Hudák Pince, Jásdi Pince, Koczor Pince, Lídia Borház, Mészáros Pince, Csiszár Pince.
 
Vendégborvidék: Szekszárd. Bemutatkozik a Takler Pince, Vida Családi Borbirtok, Mészáros Borház, Prantner Pince, Dúzsi Tamás és Családja Pincészet valamint a Vesztergombi Pince
(MTI)
 
 

Tényleg hígítják a söröket?

Június 19. 19:22
Maláta, komló, víz, sörélesztő – mi kellhet még ezen kívül a sörbe? Általában semmi, azonban nem is olyan kevés gyártó a malátát rizzsel, kukoricával vagy árpával pótolja, a természetes enzimeket pedig ipari enzimekkel –írja az Origo.
 
A malátát helyettesítő anyagokkal a sör olcsóbban és gyorsabban erjed. Minősége azonban sokat romlik, mivel az ilyen módon készült sört hígítani is kell majd, ezután pedig külön hozzáadni a szén-dioxidot, így tehát sok esetben tulajdonképpen egyfajta sörfröccs az, amit a boltok polcairól leemelünk. Ennek az íze is más, mint a hagyományos technikával készült söröknek: savanyúbb és hígabb lesz, kevésbé malátás, kesernyés.
 
Németországban és Csehországban még a kommersz sörök sem tartalmaznak például kukoricagrízt, míg a kelet-európai régióban szinte minden országban a fenti eljárást használják a nagy sörgyártók. Magyarországon egyedül a Soproni Sörgyár termékei nem tartalmaznak kukoricagrízt.
 
Nézd meg itt, hogyan készül a Soproni sör!

Újra lesz fröccsfesztivál Kisavason

Június 19. 15:15
Június 24-25-én ismét lesz fröccsfesztivál a Kisavas Elsősoron, ahol 8 helyszínen, minőségi borokkal és finom falatokkal várják a szórakozni vágyókat.
 
A 2005 óta már hagyományosan a Múzeumok Éjszakája programsorozat időpontjában megrendezésre kerülő Fröccsfesztivál Miskolc város és környéke lakói egyik kedvelt programjának számít - írja a Minap.hu. A rendezvény célja, hogy az újjáéledő avasi pincesor adottságait és hangulatát kihasználva, népszerűsítse a fröccsöt.
 
A fesztivál így megismerteti a látogatókkal a fröccsözés történetét, a borfajtákat és az ezekből készült fröccsfajtákat, különös tekintettel az Avasi Fröccsre. A fesztivál eddigi hagyományait követve a helyszínen megvásárolható fesztivál poharakba az ingyenes szódából a különböző fröccsöket mindenki magának keverheti az egri, tokaji és bükki pincészetek boraiból.
 
A fesztivál ingyenesen látogatható.

Szanaszét verik a japánok kedvenc édességüket

Június 19. 13:02
Meglehetősen extrém technikával készül a mochi, a japánok világhírű ragacsos-nyúlós édessége. A Nosalty talált is egy videót, amiben bemutatják azt a két percet, amíg brutálisan összeverik a ragacsos rizst. Nakatini mester egy másodperc alatt akár 3-at is tud ütni a „tésztán”...
 
 

Ningxia az új Bordeaux?

Június 19. 08:46

Kína Ningxia nevű tartományában ma kb 40 helyi és külföldi befektető pénze válik borrá. Itt főként merlot, syrah, cabernet sauvignon, petit verdot és chardonnay terem a felperzselt földön, ahol korábban valóban semmi sem volt. Most viszont aranyláz van. A klímaváltozásnak köszönhetően megtizedelő bortermő vidékek száma miatt ez a kínai régió biztos alterneatívát tudna majd ajánli Kalifornia, Bordeaux vagy Dél-Afrika helyett.

 

Annak ellenére hogy majdnem 60 évvel ezelőtt még olyan éhínség pusztított Kínában, amibe 45 millió ember belehalt, mára Kína gazdasága jobban virágzik, mint bármikor. A vörösbortermelés mennyiségében Franciaországot is megelőzték - viszont igény is van rá, 2013-ban például majdnem két milliárd üveg vörösbor fogyott. Ugyanebben az évben pedig a Moet Henessy elindította a Domaine Chandont, ahol premium pezsgőket készítenek.

 

A Ningxia tartományon belül lévő Helan megyében az autóutak például jelzésekkel vannak ellátva annak érdekében, hogy odataláljunk a borászatokhoz: Chateau Lanyi, Chateau Xunniu, Chateau Yu Fang, Chateau Ge Liqi, Chateau Flower Red and Chateau Zhi Hui Yuan Shi. 

 

Annak ellenére, hogy a kritikusok a kínai bort koszos zoknitól elkezdve tisztítószerig többféle aromával is társították már, a ningxiai borok tavaly például a Decanter Asia Wine Awards-on 36 érmet nyertek. Az ottaniak tisztában vannak vele, hogy még gyerekcipőben járnak, de bíznak benne, hogy az idő és a tanulás segítségükre lesz abban, hogy hamarosan premium borokat készíthessenek - írja a The Guardian.