Borászok, figyelem! Fontos határidő közelegA bortermelőknek március 10-éig kell nyilatkozniuk a NAV-nál. A januártól hatályos új jövedéki törvény bevezeti a kisüzemi bortermelő kategóriáját.
Húsz éves mélyponton a világ borászataA világ bortermelése az idén várhatóan öt százalékkal 259 millió hektoliterre csökken, a legjelentősebb termelő a tavalyi évhez hasonlóan Olaszország lesz Franciaország és Spanyolország előtt - közölte csütörtökön a nemzetközi szőlészeti és borászati szervezet Párizsban.
Az olasz bortermelés maga mögé utasította a franciátFranciaország is elismerte, hogy Olaszország a legnagyobb bortermelő a világon – írja a Repubblica itáliai újság az online felületén. Állandó „harcban” áll a két nemzet az első helyért az értékesítési, fogyasztási, minőségi és mennyiségi versenyben.
Szenvedélyes borok a bombák földjéről2011-ben tört ki Szíriában a polgárháború, de a harcok ellenére a Domaine de Bargylus pincészet szőlőültetvényein rendületlenül folyik a munka. Karim és Sandro Saade édesapjuk álmát váltották valóra: a Közel-Keleten készítenek borokat, ahol nem a jégeső, hanem a bombák pusztításától kell félniük.
Kína bortermelésben is lenyomja EurópátFranciaországot megelőzve Kína lett 2014-ben a világ második legjelentősebb bortermelője 800 ezer hektárral, az első helyen továbbra is Spanyolország áll - közölte a nemzetközi szőlészeti és borászati szervezet Párizsban.
Na, vajon ott vagyunk a világ 20 legnagyobb bortermelő országa között?A top 20-ban olyanok vannak benne természetesen, mint Olaszország, Franciaország, Argentína, Chile, vagy Portugália, de a lista végére Moldova és Ukrajna (!) is odafért. És mi, magyarok?
Merre vannak a világ legjobb adottságú szőlőterületei?Milyen természeti tényezők befolyásolják a szőlőtermesztést? Miért egy-egy keskeny sávra korlátozódott a borkészítés a Föld két féltekéjén? Ha csak a napsütéses órák száma vagy a magas átlaghőmérséklet lenne fontos, akkor Champagne-ban nem lehetne elkészíteni a világ legjobb pezsgőit...
Megérzi a bor világpiaca a rossz időjárástAz előző évhez képest 6 százalékkal kevesebb lesz idén a bortermés: 271 millió hektoliter – ennyit becsüli a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet.
A fapados borokat is itthon kell előállítaniA hozzánk hasonló méretű bortermelő országokhoz képest termeléskultúrában, hatékonyságban és nemzetközi elismertségben lemaradásban van a hazai szőlő-bor ágazat, nagyjából tíz év alatt lehetne versenyképessé tenni – mondta Tornai Tamás, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke.