A halhatatlan mustgáz
Október 13. 08:55
„János gazda elindult pincéjébe, hogy szemügyre vegye a forrásnak indult must állapotát. Miközben lefelé haladt, egy botra erősített gyertyát tartott térdmagasságban maga elé, így ellenőrizte pincéjében a mustgáz jelenlétét. Mivel a gyertya lángja erőteljesen lobogott, folytatta útját.
Jenő gazda az ablakban könyökölve figyelte szomszédját és arra gondolt, vajon János miért nem vezetteti be végre a pincébe az áramot? Bár igen fáradt volt az egész napos szüretelés után, mégis úgy döntött, ő is leszalad körülnézni saját borospincéjébe. A bejáratnál felkapcsolta a villanyt és elindult lefelé.
Sajnálatos módon a villanyt már nem tudta kifelé menet többé lekapcsolni.”
Sajnálatos módon a villanyt már nem tudta kifelé menet többé lekapcsolni.”
Sokszor nem is gondolunk rá, hogy akár így is véget érhet egy napunk, vagy talán az életünk. Pedig borászként mindannyian tudjuk, a mustgáz csak meggondolatlan áldozataira vár ebben az időszakban, hogy lesújthasson.
Mi is a mustgáz?
A must erjedése során a cukor elbomlásából etil-alkohol és szén-dioxid, azaz mustgáz keletkezik.
Az igazi veszélyforrást a szén-dioxid jelenti. Ez a színtelen, szagtalan, a levegőnél másfélszer nehezebb gáz önmagában nem mérgező, mivel azonban kiszorítja a levegőt a pincéből, így oxigénhiányos állapotba juttatja azt, aki belélegzi. A fellépő oxigénhiány eleinte szédülést, később eszméletvesztést, végül pedig fulladásos halált okozhat.
A Garamvári Szőlőbirtok fontosnak tartja felhívni a figyelmet a mustgáz veszélyeire, mivel évente átlagosan öt mustgáz okozta halálos baleset következik be országszerte.
A mustgáz elleni védekezésről a Garamvári Szőlőbirtok oldalán olvashatsz.