Fröccs

A lista aljára szorultak a menő pezsgőmárkák a Nébih tesztjén

December 30. 06:11
30 hazai és külföldi pezsgőt tesztelt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Szupermenta terméktesztjén. A buborékos italokat élelmiszerbiztonsági, minőségi és kedveltségi szempontok szerint vizsgálták. A negyvenezres Dom Pérignont csupán a hatodik helyre sorolták a laikusokból és szakemberekből álló bírálóbizottság.
 
Kisebb jelölési hiányosságok miatt ugyan figyelmeztetnie kellett a hatóságnak, de a vizsgált tételek beltartalmi és élelmiszer-biztonsági jellemzői minden esetben megfeleltek az előírásoknak - írja az Origo.hu.
 
A hazai előállítású pezsgők közül a Sauska Tokaji végzett az élen, második helyzett a Törley Casino Sec és a dobogó alsó fokára a Kreinbacher Prestige Brut állhatott. A külföldi tételek közül első lett az osztrák Schlumberger Gold Trocken, második helyen a spanyol Freixenet Cordon Negro Brut-Cava állt, míg harmadikként végzett az Olaszországból származó Bortolomiol Prosecco Miól Brut Treviso - DOC. 
 
A nemzetközileg is elismert márkák meglepően hátul szerepelnek, például a 6. helyre rangsorolták a Dom Pérignont, a 9. helyre került a Mumm, 11. lett a Martini, 13. a Moet, köztük pedig a Spanyolországból származó Tesco Cava Brut-nak jutott hely.

Imádják a New York-iak a „Hungarian pizzát”

December 29. 19:56
Imádják a New York-iak a „Hungarian pizzát”
 
Tavasszal lesz két éve, hogy elindult a Langos Truck nevű büfékocsi New Yorkban. Prepuk Zsolt a tulajdonos és üzemeltető az Üzletrész.hu-nak mesélt a lángos tengeren túli karrierjéről.
 
Valamennyire igazodni kell a helyiek ízléséhez ahhoz, hogy piacképes legyen a termék. „Szerencsére a lángosra szinte bármit lehet tenni. Szoktunk például mangalicakolbászt, zöldségeket, karamelizált hagymát vagy pepperonit, ezek különösen népszerűek. Egyébként a helyiek közül sokan „Hungarian pizzának” hívják a lángost. 
 
Prepuk azt is elmondta, hogy lángosokon kívül más magyar fogásokat is árulnak, például csirkepaprikást.

Óvatosan a vezetéssel elsején!

December 29. 17:44
Sokan úgy esnek áldozatul a szondának, hogy rosszul becsülik fel az alkohol lebomlási idejét a szervezetben - írja az Autopult.hu.
 
Brit hatóságok adatai alapján minden évben 5500 esetben sípol be a szonda reggel 6 és 12 óra között. Ennek oka lehet, hogy 4-5 előző este/éjjel elfogyasztott italnak már lehet olyan hosszan tartó hatása, amely másnap reggel is kimutatható, egy igazán fiatalos lendülettel végigdorbézolt este után pedig akár még délutánig is mérhető nyoma marad az estének a jól érezhető másnaposság mellett - fogalmaz a lap.
 
Felmérések szerint az előző este négynél több italnál többet elfogyasztók 58 százaléka alkalmanként vezet reggelente, közülük pedig mindössze egyharmada van azzal tisztában, hogy ezzel szabályt is sérthetnek.
 
Megoldást természetresen a mérsékeltebb alkoholfogyasztás nyújthat, valamint léteznek hasznos telefonos alkalmazások is, amelyekkel vezethetjük időrendben az elfogyasztott alkoholos italokat.
 
Vagy itt van egy táblázat arról, hogy mennyi idő alatt ürül ki szervezetünkből az alkohol.

Mélybúvár furmint a Somlóról

December 29. 15:01
Olyan mélyre ránt, hogy egy pillanatig azt sem tudjuk hol és miért szakadt meg a tér-idő kontinuum. Őserő a javából - írja a Somlói Apátsági Pince 2014-es furmintjáról a Metropol.
 
„Elképesztő erő és mélység árad a pohárból. Már a bor színén látszik, hogy komoly matéria került a pohárba: valahol a mély citrom és a halványarany közötti tartományban pompázik. Illata egyértelműen árulkodik az érett, némileg botritiszes szőlőről. Gombás, birsalmás, körtekompótos, szegfűszeges, fémes-ásványos illat. Ott van benne az őserő, amely felkap, megforgat, majd elrepít. Szájban telt, gazdag, csak úgy hömpölyög a nyelvünkön. Itt is jön a gombás, körtebefőttes vonal. Maradékcukor is van benne, de nem lusta, mert a savak élettel töltik meg. Íze egészen hosszan megmarad a szánkban, garatunkban, s a fűszeres gyümölcsösség mellett sós-ásványossággal búcsúzik.”

Egy snack, amitől nem leszel másnapos?

December 29. 12:41
A Hangover Cured Snackingham aminosavakban gazdag, kiváló minőségű fehérjét, gyömbért (a hányinger enyhítéséhez) és chilit (a jóllétért felelős endorfin szintjének emeléséhez és a vérkeringés javításához) tartalmaz.
 
A csemegét a londoni Serious Pig nevű csemegeüzlet üzemeltetői találták ki. A céljuk az volt, hogy egy húsalapú nassolnivalót alkossanak, amely megelőzi a másnaposságot - írja az Élelmiszer.hu.
 
Szilveszterkor bizonyára tesztelik páran, és akkor kiderül, hogy mennyire hatékony...

Jöhet egy régi stílusú, „nehéz” somlói?

December 29. 06:51
A Borföldrajz a Zsirai Furmint - Somló-hegy 2011-et így mutatja be:
 
„Régi stílusú, "nehéz" somlói bor. Minerális és sós. Eleinte picit fülledt, majd hosszabb szellőztetést követően csak úgy dőlnek belőle a furmint és bazalt adta minerális-gyümölcsös jegyek. 
Főleg körte és birs, amire a fa is rátelepszik. Vaskos savai szépen megférnek vastag borában. Inkább régi típusú somlai, hosszú sós keserű lecsengésben végződik. Érezhető, hogy fahordóban érlelték, ami kell is egy ilyen kaliberű bornak.”

Íme 4 tuti pezsgős koktélrecept szilveszterre

December 28. 19:42
Garamvári pezsgőkből készítettek koktélokat a Szilveszter.hu-nál.
 
A Tokaji Furmint Brut a gyümölcsös alapú koktélokhoz illik leginkább, hiszen furmint jegyekkel rendelkezik, markáns ízében trópusi karakterű. Az Evolution Rosé Extra-át szintén a gyümölcsös koktélokhoz ajánljuk, mivel zamata pikáns gyümölcsös, valamint az érettebb, testesebb pezsgők közé sorolható, alkoholérzete közepes, textúrája krémes. Míg az Optimum Brut egy sokkal lágyabb, visszafogottabb pezsgő, így az elegánsabb koktélok elkészítéséhez lehet tökéletes választás - írják.
 
Nézzük a recepteket!

Ez történt idén a magyar gasztrnómiában

December 28. 17:04
A magyar gasztronómia évéről közöl összeállítást az Index. Az összeállízás szerint az idei év első nagyobb gasztronómia eseménye a Bocuse d'Or lyoni világdöntője volt, ahol ezúttal Molnár Gábor, a müncheni Geisel's Vinothek szakácsa képviselte Magyarországot. Molnár a 13. helyen végzett.
 
Michelin-csillagot kapott a Tanti étterem, Pesti István séf vezetésével, - ezzel négyre nőtt az itthoni Michelin-csillagos éttermek száma.
A lap szerint a klasszik strandételek mellett egyre több nagyon jó étterem nyílik a Balatonnál, sőt a strandbüfé-kínálat is szélesedik. Az összeállítás a zánkai strandon működő Neked Főztemet és a KisHableányt említi.
 
De Budapesten is hódított a street food: év elején nyílt meg a Faszaládé, év közben pedig imindzsváltáson esett át a Hold utcai piac. 
 
Több gasztronómiával foglalkozó híresség is ellátogatott Magyarországra idén, először Anthony Bourdain, aki egy emberméretű rántott húst nyomott be a Pléh csárdában. Itt volt Andy Hayler étteremkritikus is, aki több magyar étterembe is elment, és megírta élményeit a blogján. Ő egyébként a világ össze három Michelin-csillagos éttermét végigette.
 
A cikk kitér arra is, hogy 2016-ban Budapesten rendezik a Bocuse d'Or európai döntőjét, és jövő tavasszal megnyitja Budapesten első éttermét Jamie Oliver.