Fröccs

A Rosenstein a legikonikusabb magyar étterem

Február 09. 11:52
A Thrillist az Egyesült államok után Európában is minden országban kiválasztott egy éttermet, ami szerintük a legjobban jellemzi az ország konyháját. A fő szempont az volt, hogy mennyire érzi azt a vendég távozáskor, hogy közelebb került az adott ország konyhájához.
 
Budapesten a magazin szerint az idén húsz éves Rosenstein étterem a legjellemzőbb. Kiemelték az otthonosságát és azt, hogy a zsidó konyha klasszikusait készítik.

A hongkongi street food árusok olyanok, mint a spanyol inkvizíció

Február 09. 09:09
A fő fegyverük a meglepetés és az elrettentés.
 
 
Nem igazán lehet tudni ugyanis, hogy miért lázadtak fel Hongkong Mongkok nevű, sűrűn lakott bevásárlónegyedében. Ami biztos, hogy rendőrök jelentek meg a környéken, az árusok pedig zavarognak - írja a 444.hu a South China Morning Post híre alapján.
 
A büfések téglákat, köveket dobáltak a rendőrökre, akik közül több mint negyvenen megsérültek. A rendőrök könnygázzal és gumibottal válaszoltak. A zavargásnak helyi idő szerint délelőtt vége lett. A hírek szerint elképzelhető, hogy a helyi alvilág szervezte a balhét.

Kemény volt a tél a Dél-Balatonnál

Február 09. 06:20
Idén télen sok hó esett a Dél-Balatonnál, nem volt egyszerű dolguk a szőlősgazdáknak, ha fel akartak jutni a dűlőkre. A Bujdosó Szőlőbírtok videóban örökítette meg a telet:
 

Lesz mit kifogni a Balatonból

Február 08. 20:09
A horgászok nagy örülhetnek, lesz elég hal a Balatonban. Január 8-án a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. megkezdi a tavaszi haltelepítést, amelynek során 60 tonna háromnyaras pontyot eresztenek a vízbe.
 
Az évi 300 tonnás pontytelepítési kötelezettségünkből terveink szerint 60 tonnát fogunk az előttünk álló tavaszon kitelepíteni a Balatonba. A mai napon megkezdődött a Balaton vízeresztése a Sió-csatorna zsilipjén keresztül. Amíg a zsilip nyitva tart, a keleti medencébe irányuló haltelepítést mellőzzük, hogy a frissen telepített, még kissé zavarodott halak nehogy az angolna csapdában kössenek ki. A keleti medence az elmúlt ősszel nagyobb arányban részesült a pontytelepítésekből, míg a nyugati medence kissé kevesebbet kapott, így most ott folytatjuk a munkát - írja a Balatonihal.hu.

Meghalt az olasz bor atyja

Február 08. 16:54
Giacomo Tachis egyike volt azoknak a borászoknak, akiknek a vezetésével a XX. században újjászületett az olasz, minőségi bor. A szupertoszkán borok atyja február 7-én, 83 éves korában hunyt el.
 
Meghalt az olasz bor atyja
Giacomo Tachis, 1933-2016 (Forrás: Sardiniapost.it)
 
Giacomo Tachis Piemontban született. Nevhez szorosan hozzáfűződik a szupertoszkán borok fejlesztése, hiszen úttörőként használta a cabernet sauvignon fajtát a toszkán tengerparti ültetvényeken. Ő volt a felelős a Sassicaia, a Tignanello és a Solaia borokért az Antinori családdal.
 
A piemonti Albaban tanult borászatot, és bírálta a globalizált borstílusokat. Tachis annak ellenére, hogy a cabernet sauvignon fajta használatát támogatta a toszkán partoknál, mindig is úgy gondolta, a terroir számára lehetővé kell tenni, hogy kifejezze magát. 
 
(Forrás: Decanter.com)

Nem dobhatnak ki többé élelmiszert Franciaországban

Február 08. 14:49
A francia szenátus egyhangúlag bólintott rá arra a törvényre, aminek értelmében a nagyobb francia szupermarketek a jövőben kötelezően jótékonysági szervezeteknek és élelmiszerbankoknak kell hogy felajánlják a megmaradt élelmiszereket. Minőségtől függően, persze, amit nem lehet már emberi fogyasztásra felhasználni, abból állati takarmány lehet - írja a 444.hu.
 
A törvény csak a minimum négyszáz négyzetméteres üzletek esetében érvényes, és egy vállalat akár 3750 eurós büntetést is kaphat, ha megszegi az új szabályokat.
 
A cszupermarketeknek szerződniük kell a jótékonysági szervezetekkel és az élelmiszerbankokkal, azok így a jövőben jobban tudnak majd tervezni azzal kapcsolatban, hogy milyen típusú, mennyiségű és minőségű ételre számíthatnak.
 
Az ötletet felkaroló képviselő azt szeretné, ha az egész Európai Unióra kiterjedő tiltást sikerülnie kiharcolniuk.

Valóban pénzügyi okok miatt lett öngyilkos a három Michelin-csillagos séf?

Február 08. 12:57
Benoit Violierrt, a három Michellin-csillagos Crissier-i l'Hotel de Ville étterem vezetőjét január 31-én holtan találták a lakásán. Az ügyben folyik a nyomozás, a hatóságok szerint Violier önkezével vetett véget életének, a férfi nem hagyott hátra semmilyen búcsúlevelet családjának.
 
Az MTI forrásai szerint számottevő pénzügyi nehézségei miatt követhetett el öngyilkosságot a francia-svájci mesterszakács. Violier jól ismert a gasztronómia világában, nemrég az általa vezetett étterem első lett a világ ezer legjobb éttermét felvonultató, a francia külügyminisztérium kezdeményezésére létrehozott La Liste elnevezésű rangsorban.
 
A Bilan című svájci pénzügyi hetilap szerint Violier egy hatalmas méretű pénzügyi csalás áldozatává vált, amelyet egy Sionban működő svájci borkereskedő cég, a Private Finance Partners agyalt ki. A ritka borokkal kereskedő cég 2015-ben több százezer frank értékben adott el drága borokat tucatnyi étteremnek, ám nem szállította le az árut.
 
(MTI)

Miért nincs Magyarországon alkoholstratégia?

Február 08. 10:56
Zacher Gábor toxikológus szerint akár egy emberöltő is kell ahhoz, hogy igazolódjon egy alkoholstratégia.
 
A Honvédkórház főorvosa az M1 aktuális csatorna péntek esti műsorában azt mondta, Magyarországon ilyen stratégia nincs, de nem tudni, hogy miért. Ugyanakkor butaságnak nevezte, hogy Magyarország a 10 millió absztinens országa legyen.
 
Adatok szerint a magyarok 14 liter 96 százalékos alkoholt isznak meg évente fejenként. Hozzátette: tíz év alatt nőtt 600 ezerről a mai 800 ezerre az alkoholisták száma.
 
Közlése szerint a volt keleti-blokk országaiban, valamint a Baltikumban nő még Európában a szeszes italok fogyasztása, Franciaországban pedig a magyarhoz hasonló mértékű fogyasztás mellett alacsonyabb a halálozási ráta, mert jobb minőségű italokat fogyasztanak.
(MTI)

Nem viccelnek április 1-jén a portugieserrel Pécsen

Február 08. 09:48
Nemzetközi szemlét és borkóstolót tartanak a portugieser népszerűsítésére április 1-jén és 2-án Pécsen. A borversenyre a pincészetek március 20-ig nevezhetik boraikat.
 
A pécsi önkormányzat támogatásával negyedik alkalommal sorra kerülő, Portugieser du Monde elnevezésű megmérettetésen a portugieser, régi nevén kékoportó, Közép-Európa egyik kikerülhetetlen fajtája kerül reflektorfénybe - tájékoztatott Győrffy Zoltán főszervező. Kiemelte, a portugieserre leginkább csak friss borként tekintenek, holott a fajta sokkal többre is képes: megállja a helyét frissen, de acéltartályban vagy akár új tölgyfahordóban érlelve, kései szüretként vagy házasítási alapborként is.
 
Közlése szerint várhatóan tizenkét ország képviselteti magát az idei bírálóbizottságban, Közép-Európa országai mellett Portugáliától és Dél-Koreából is érkeznek a zsűribe. Kosárka József borakadémikus pedig második alkalommal tölti be a bírálóbizottság elnöki szerepét.     A borversenyre a pincészetek március 20-ig nevezhetik boraikat négy kategóriában. Külön versenyeznek a friss, 2015-ös portugieserek, a régebbi évjáratú borok, valamint a legalább negyedrészben portugiesert tartalmazó házasítások.
 
Az idei évtől külön kategóriát kapnak a portugieserből készült fehérborok, rozéborok és pezsgők - emelte ki Győrffy Zoltán.
 
A főszervező szerint a 2013-ban nemzetközivé bővített portugieserszemle évről-évre szépen fejlődik, tavaly már nyolc országból csaknem 70 bor érkezett a megmérettetésre. A közönségkóstoló is egyre népszerűbb, arra 2015-ben már mintegy háromszázan váltottak jegyet - idézte fel.
(MTI)