Az állam támogatná a Dél-balatoni borvidéket?
December 31. 15:50
Sürgős ráfordítás szükséges a Dél-balatoni borvidék szőlőültetvényeinek felújításához, és megoldást jelentene a termelők problémáira, ha – enyhítendő a kisebb borászatok forráshiányát – a központi költségvetésből is jutna forrás pinceszövetkezetek létrehozására. Mindezek mellett a vevők bizalmát erősítő és a fogyasztást növelő marketingjét is új alapokra helyezné a borvidéknek a Dél-balatoni Borút Egyesület - írja a Magyar Idők.
Önkritikus hangú jelentést készített a Somogy Megyei Közgyűlés számára a Dél-balatoni borvidék helyzetéről és fejlesztési teendőiről Gádor Dénes, a Dél-balatoni Borút Egyesület elnöke. A jórészt komoly problémákat felvázoló beszámoló első megdöbbentő adata szerint a Balaton déli partja és az észak-somogyi dombság ölelésében elterülő borvidék ültetvényeinek 70 százaléka 15 évnél idősebb és foghíjas.
A dél-balatoni szőlőtermelők azt szeretnék, hogy az ültetvények rekonstrukcióját szerződésben vállaló gazdálkodók állami támogatást kapjanak, a feldolgozás és értékesítés gondjaira pedig szerintük megoldást jelenthetne egy, a szőlőtermelők összefogásával és állami támogatással létrejövő pinceszövetkezet.
A borvidék és a borút egyesület vezetői meghonosítanák a dél-balatoni borok „egyenmatricáját”, és a logó egyben a dél-balatoni bor védjegye lenne.
A 2016 és 2020 közötti időszakra szóló fejlesztésekre, illetve intézkedésekre egymilliárd forintos költségvetési tervezetet készített a dél-balatoni borászok egyesülete.