Fröccs

Az eladható borokat nem szereti a szakma

Május 24. 16:55
Óriási a szakadék a valós hazai borkultúra és a szakma „ízlése” között - mondta Cartwright Éva egy, a Táncoló Medvén megjelent tök izgalmas interjúban. Cartwright borboltot üzemeltet a Somlón, szerinte a szakma kevésbé eladható borokat élteti, a legjobban fogyó, népszerű tételekről pedig lesújtó véleménnyel van.
 
Azt is hozzátette, hogy továbbra is óriási a szakadék  a valós hazai borkultúra és a szakma „ízlése” között. „A személyes véleményem egyébként a hazai borszakítészkedésről, hogy – tisztelet a kivételnek mint mindig- de jó magyar szokás szerint ebben is próbálunk a „nyugat” után menni, és a világtrendeket utánozni. Én azt látom, hogy a hazai trendformáló szakemberek túl sokszor és túl sokan figyelmen kívül hagyják (lenézik?) a magyar borszokásokat, ízlést, és ízvilág-jellegzetességeket. Én  nagyon szomorú lennék, ha a somlói egyszer majd csakis olyan lenne, mint  amilyennek ti, szakírók szeretnétek, mert akkor kis túlzással nem tudnám, hogy egy jó francia dél-afrikai vagy amerikai bort iszom-e.”

Hogyan őrizhető meg az agy egészsége időskorra?

Május 24. 14:33
Az időskori elbutulás ellen nincsen orvosság, az ember szellemi teljesítőképessége csökken. Azonban spanyol kutatók friss eredményei azt mutatják, hogy megfelelő étrenddel megelőzhető.
 
"A kutatásunk azt sugallja, hogy a mediterrán étrend kiegészítése olívaolajjal, illetve olajos magvakkal ellensúlyozhatja az időskorral járó kognitív hanyatlást. Mivel egyelőre nincs a kezünkben hatékony gyógymód a demencia kezelésére, a megelőzésre kell hangsúlyt fektetnünk. A kísérlet eredményei bíztatóak, azonban mindenképpen szükség van még további vizsgálatokra” – írja az Origo a vizsgálat eredményének összegző tanulmányára hivatkozva.

Ezzel vár a Gourmet Fesztivál zárónapja

Május 24. 11:48
Itt a vége, fuss el véle, ma bezár a Gourmet Fesztivál. Ám előbb még van egy csomó jó előadás a Gasztroszínpadon:
 
13:00 - Chez Dodo és Dolcissima: a vendégek egymás mellett kóstolhatják az itthon is divatos és kifinomult francia macaront és a még kevésbé ismert tradicionális szicíliai cannolot. 
 
14:00 - Kávék és kávés megoldások könnyedén: Mit tud a mobil egykaros kávégép, a Nespresso kapszulás gép, az AeroPress és az újragondolt kotyogós, ha ugyanarról a termőhelyről származó kávét használnak?
 
15:00 - Egy falatra a boldogságtól: A NoSalty desszertbemutatója, amelyen Kárai Dávid (ízHUSZÁR) és NemesNóra (Dacota) gasztrobloggerek bebizonyítják, hogy az édességnek mindig érdemes helyet hagyni!
 
16:00 - BBC Goodfood főzőshow Rosenstein Tiborral: Zsidó-magyar konyha olaszos könnyedséggel fűszerezve, avagy minden kóser, ami jó!

17:00 - A tálalás művészete: Wolf András és Fekete Antonio, a Salon Étterem elismert séfjei a foodstyling, azaz a tálalás művészetének rejtelmeibe vezetik be a közönséget, és bebizonyítják, hogy a külcsín is fontos.
 
18:00 - Élet a Bocuse d’Or után: A januári Bocuse d’Or gasztronómiai világversenyen hazánkat képviselő és nagyszerűen szereplő Molnár Gábor (Geisel’s Vinothek, München) a verseny izgalmairól mesél, miközben langyos lazacpisztrángot készít Buttermilch-bodzával, tárkonyos eperrelés pirított mogyoróval.
 
19:00 - Costes a belvárosban: Aki követi a magyar csúcsgasztronómia történéseit, az már tudja, hogy hamarosan hivatalosan is megnyit hazánk első Michelin csillagos éttermének testvére, a Costes Downtown. Miguel Rocha Vieira, az étterem séfje három étel bemutatásával ad ízelítőt az új étterem kínálatából.
 
20:00 - Bíró - Segal párbaj: Idén sem maradhat el a mindig jó hangulatban zajló záróműsor, a két neves séf, Bíró Lajos és Segal Viktor párbaja. A választott fegyvernem ezúttal a sárgarépa lesz!

Magyar merlot kapta a svájci borverseny nagydíját

Május 24. 08:09
Zürichben rendezték meg májusban a Mondial du Merlot nemzetközi versenyt. A megmérettetésen a Gere Attila Pincészet 2009-es évjáratú Solus bora nyerte el a nagydíjat. Gere Andi és Attila Svájcban ünnepélyes keretek között vehette át az elimserésért járó oklevelet.
 
Nagyon örülünk. Szép évjárat volt, melyben azért voltak kihívások is. Tavasszal és kora nyáron elég sok csapadék esett, néha felhőszakadással és jégesővel tarkítva. A nyár napos, meleg volt. Ezt koronázta meg egy gyönyörű, őszi napsütéses szüreti időszak. Kiegyensúlyozott, szép évjárat született. - meséli a Gere Anid és Attila.

A sördiéta borzalmas!

Május 23. 19:21
Azt mondják, hogy a paulánus szerzetesek tartottak olyan sörböjtöt, ami 40 napon át tartott, spirituális élményekkel és megvilágosodással járt. Elég erősen hangzik, nem vitás. Hogyha a dolognak azt az oldalát nézzük, hogy 40 napig ittak, bizonyára történt valami, amit, ha mai szavakkal nem is megvilágosodásnak neveznénk... Na, szóval valami lehetett.
 
Az Index újságírója egy hétig próbált sörön élni, de az erről készült napló szerint szörnyű volt. Mondjuk ő többnyira alkoholmentes stört fogyaszott, amivel bizonyára épp a dolog értelme veszett el, akkor is, hogyha az egy hétig való tivornyázás nem nagyon fér bele korunk társadalmi normáiba...

Miért nincs és soha nem is lesz szőlős fagyi?

Május 23. 17:46
A kérdés persze egy kicsit túloz, mert mi már ettünk néhányszor szőlős fagyit. Rögtön ott van pl. az Etyeki Piknikeken kapható, különböző szőlőfajtákból készülő hideg csemege... Mindenesetre a Prominent blog szerzői úgy tűnik még nem jártak Etyeken, mindazonáltal érdekes a történet, amit ismertetnek.

Soha nem volt magyar sajtkultúra!

Május 23. 14:02
Miközben a sajtokról rendre találunk a magyar történelemben feljegyzéseket, fejlett, a nyugat-európaival összemérhető sajtkultúráról valójában egyetlen korban sem beszélhetünk - olvasható a Food&Wine-onAz ország északi és nyugati felébe csak az 1880-as évektől érkeztek az első itáliai és svájci sajtmesterek. Uradalmakkal, községekkel, szövetkezetekkel együttműködő sajtüzemeik Svájcra utaló neve a „Svajtzéria”. A magyar tejipar végül a 19. század végétől, az egész országot, Erdélyt és a Felföldet, a Dunántúlt, főként Vas, Tolna és Moson megyét behálózó tejszövetkezeti mozgalommal alakult ki. A századfordulón már számosan gyártanak, kizárólag nyers tejből készült, ezért jellegzetesen lyukacsos, félkemény sajtot. Mást nem látván, a kor embere ezt a sajttípust azonosította a sajttal, a magyar sajttal, és ennek az magyar sajtfogyasztási ízlésre gyakorolt hatása még napjainkban is jól érzékelhető.

Ilyen volt egykor Budapest kocsmanaegyede

Május 23. 12:46
Hangulatos összeállítást közöl az Index az egykori Tabánról. A Fotrepan fotóin Budapest egykori kocsmanegyede elevenedik meg, amely a képek tanúsága szerint korántsem lehetett olyan romantikus, mint milyennek a visszaemlékezésekből tűnik. Mai ízléssel talán a korabeli borok is ihatatlanok lennének, ám mindezek ellenére bizonyára sokunknak vezetne oda egy útja, ha végre működne az a fránya időgép...

Hú, mennyi minden lesz ma a Gasztroszínpadon!

Május 23. 11:44
A Gourmet Fesztibál Gasztroszínpadán ma lesz a legtöbb program. Egytől Gráf Jennifer és Nemesvölgyi Attila (Sarki Fűszeres) előadásukban mesélnek juice-ról, turmixról, superfoodokról, hideg préselésről, trendekről, színekről, ízekről, utóbbiakat pedig majd kóstolni is lehet.
 
Délután kettőtől Adorjányi Máriusz, a Nyárspolgár BBQ blog szerzője és az itthon is növekvő népszerűségnek örvendő barbecue szakértője avat be a füstön és lassú tűzön történő sütés rejtelmeibe. Az érdeklődők megtudhatják, hogyan készül a sertésoldalas és a marhaszegy ezzel a technikával, és természetesen az eredményt meg is kóstolhatják majd!
 
Egy órával később Korponai Péter, a Desszert.Neked műhely vezetője a színpadon készít majd Rákóczi túróst tarte változatban.

16 órától Erhardt Zoltán, az Erhardt Étterem séfje, Till Zsuzsanna, parfümszakértő és Komoroczki Anna, sommelier tesz kísérletet az ízek és illatok összehangolására.
 
Havas Dóra és Fördős Zé 17 órától kedvenc ételeiket készítik el a színpadon.
 
Este hattól az Arany Kaviár étterem séfjétől, Nyíri Szásától megtudhatjuk, merre tart a mai orosz konyha és hogyan lesz egy népi eledelből fine dining étel. A remek fogások sem maradhatnak el: Szása rakott heringsalátát és füstölt kecsegesalátát készít oroszosan.

A főváros legjobbjai között számon tartott Olimpia Étterem séfje, Ádám Csaba mesél csúcsgasztronómiáról, miközben mangalica pofát készít kimcsivel, almakompóttal és füstölt hagymával - héttől.
 
Végül, este 8 órától a Gault&Millau által 17 pontosra értékelt ZONA Étterem séfje, Huszár Krisztián baszk és ázsiai inspirációra épülő konyháját mutatja be.