Ha párban kóstolsz borokat, akkor érdekesebb és tanulságosabb eredményre jutsz, mint ha önmagában elemetel egy tételt - véli saját tapasztalatai alapján a
Borrajongo.blog.hu. A cikk szerzője duókat állított össze hazai borokból, amelyek valamilyen kapcsolatban állnak egymással. Például az azonos évjárat mellett a szőlőfajta, vagy a borvidék, esetleg a dűlő is megegyezik.
Két közismert egri pince, két egri csillag 2013-ból.
Gál Tibor Egri Csillag 2013
A Síkhegy- és Áfrika-dűlők agyagos, riolitos talaján termett hét fehér szőlőfajta házasítása, tartályban erjesztve és érlelve, almasavbontással.
Friss gyümölcsös illat, fehér húsúak, citrusok, kis virágosság is feltűnik. Karcsú, intenzív ízű, jó savakkal, tisztességes hosszal. Neutrális fehér húsú gyümölcsösség, citrusok, zöldfűszerek, kis édes fűszeresség a végén. Másnapra tompultak az ízek, lankadt a lendület, kicsit csökkent az élvezeti érték. Jól kezdett, de a nyitás másnapjára produkált formahanyatlás miatt kapott egy kis levonást. 4p+ (1790 Ft - Bortársaság, kifutott)
St. Andrea Napbor Egri Csillag 2013
Olaszrizling, hárslevelű, sauvignon blanc, leányka, chardonnay, rajnai rizling, és pinot blanc házasítása, részben tartályos, részben fahordós tétel. Az új St. Andrea palackba lett letöltve.
Aromatikáját tekintve kicsit tompa és meglehetősen neutrális hatást kelt: citrusok, fehér húsú gyümölcsök, alma, fűszerek, pici fa. Közepes testű, arányos szerkezetű, a hordót nem éreztem soknak, savakból, élénkségből viszont többre számítottam az évjárat miatt. Az előző Napborokhoz képest kevésbé tetszett, és a korábbi évjáratokkal ellentétben, nem javult másnapra sem. Tudja fene, talán a palackom nem volt tökéletes (legalábbis van egy ilyen érzésem), de ez így most: 4p (2390 Ft - Bortársaság)
Kékfrankosok a dél-balatoni régió egyik kiemelkedő területéről, a Jánoshegyről.
Kislaki Bormanufaktúra Jánoshegy Kékfrankos 2011
A több szüreti időpontban szedett termés spontán, nyílt kádban erjedt, majd 11 hónapig érlelődött 300-1000 literes használt hordókban.
Jól definiált meggyes illattal indít, enyhe fűszerességgel körítve, majd málna, kis szeder és feketecseresznye, pici földesség és egyre több édes fűszer zárkózik fel. Másnapra toast-os, kávés jegyek is beúsznak a képbe. A korty sima, puha, kellemes savakkal, nagyon finom szemcséjű tanninnal, a test közepes, az alkohol moderált. Ízében is az érett meggy az első vezető ízjegy, erdei gyümölcsökkel, fűszerekkel, pici kávéval és csokoládéval megbolondítva. Jó volt inni. 5p+ (2790 Ft - Pinceáron)
Konyári Jánoshegyi Kékfrankos 2011
Fakádban erjedt beoltva, majd 2-3 éves 500 literes hordókban érlelődött 11 hónapig.
Első szippantásra édes fűszeresség érezhető illatában, majd füstölt sonka és só veszi át az uralmat, később érett meggy és erdei gyümölcs is megjelenik, sajnos enyhe csatornaszag kíséretében. Másnap viszont már gazdag fűszeresség árad a pohárból: vanília, szegfűszeg, fahéj, bors, érett erdei gyümölcsökkel. Szájban a savak és a tannin együtt határozott tartást adnak a sűrű kortynak, utóbbi talán leheletnyit soknak és tapadósnak tűnt olykor. Rágható beltartalom, szép fűszeresség, meggy, erdei gyümölcsök, finom pörkölési aromák, kis újvilági beütés. Egy fokkal komolyabb, érettebb anyag, mint a Kislaki. 6p (3950 Ft - Bortársaság)
A teljes cikket, ahol 10+1 borpár szerepel
itt tudod megtekinteni!