Fröccs

Íme egy bio fehérbor Siklósról!

Szeptember 13. 18:07
A Wassmann Pince biológiai gazdálkodást folytat, Demeter certifikált rendszerben dolgozik a szőlőültetvényeiket. Ami még meglepheti a fogyasztókat, hogy Siklósón a Városhegy-dűlőn harmincéves olaszrizling tőkékről szüretelnek. A borvidék inkább vörösborairól híres, ám érdemes megismerkedni ezzel a borral. A Művelt Alkoholista így ír bejegyzésében a 2013-as Wassmann Olaszrizlingről:
 
„Illatos, élénk, rétegzett - csúcsra járatja az olaszrizling képességeit. Az illat virágos, zöldfűszeres, mézes. Kóstolva kedves és elegáns, florális, gyümölcsös jegyekkel. A korty lédúsan gyümölcsös, sűrű szövésű. Remek, vibráló savak élénkítik és húzzák ki a lecsengést. Kerek egész. Best buy és az egyik legjobb olaszrizling, amit valaha kóstoltam.”

Miért jó ősszel is a Balatonhoz menni?

Szeptember 13. 14:21
A Dívány.hu összeszedett négy okot, hogy miért menjünk ősszel is a Balatonhoz a családdal. Íme:
 
1. Az állatok ősszel is ugyanolyan cukik, mint nyáron: A Balaton nem szenved hiányt állatsimogatókban, vadrezervátumokban, látványgazdaságokban és lovasudvarokban.
 
2. A kalandparkokban ugyanolyan jó csúszni-mászni: A kalandparkozáshoz jobb is az idő ősszel, mint nyáron, és ilyen létesítményekből is remekül áll a Balaton környéke. Sőt, van olyan hely is, ahol az állatozást, és a csúszás-mászás-száguldást kombinálhatjuk.
 
3. Kirándulni sokkal jobb ilyenkor, mint nyár közepén: A kalandparkok akadályainak leküzdése mellett a kirándulás is egy olyan tevékenység, aminek inkább a lágy őszi napsütésben van szezonja, nem a negyven fokban, a tűző napon.
 
4. Igaz, hogy nem a tóban, de azért lehet strandolni is: Zalakaros, Kehidakustány, Galerius élmnyfürdő

Csúcsra ért a neszmélyi pincészet

Szeptember 13. 11:05
A Hilltop borászat neve nem hangzik imseretlenül a borfogyasztók körében. A neszmélyi pincészet nagy változáson ment keresztül az utóbbi évekbe:

„A Hilltop mindig jó volt a friss borok súlycsoportjában, ám immár nem egyszerűen jó, hanem nagy borok is készülnek a pincészetben. A Kamocsay-borcsalád, amely egyenlő a prémium borok részhalmazával, egyesíti a frissességet a mélységgel, némelyik tétele (a szédületes olaszrizling például) világszínvonalú, egyedi karakterű, nagy bor (amit a sűrű idei honi és nemzetközi éremeső is bizonyít).
 
Másfél évtizede csócsálgatok Hilltop borokat a klasszik cserszegitől a biankán át a muzeális traminiig vagy az irsaiig, mindig tiszta és profi és jóárasított innivalók voltak, melyeket a közértekben is le lehet emelni az egyre jobb borpolcokról. A borok az idők folyamán egyre teltebbek lettek, mintegy párhuzamosan azzal, ahogy az alapanyag felvásárlásáról áttértek a saját ültetvényekre. Az alaplapot ma a hétköznapi borok, a Hilltop kategória képezi, a fedlap vagy a piramis csúcsa a Kamocsay-borcsalád, az etikett mindkét kategóriában ízléses és egységes. Valahogy az egész Hilltop általában ilyen egységes, s bár az elmúlt válságos években volt némi hullámvölgy, mára borológiailag a csúcsra ért a pincészet.” - írja Aborceger.hu.

Itt egy zweigelt a szomszédból

Szeptember 13. 07:44
A zweigelt szőlőfajta hazánkban kevsébé népszerű, mint a szomszédos Ausztria egyes részein. Wagram régión belül a Leth pincészet egyik kiugró tétele az előbb említett szőlőfajta. A Borravaló.hu most tesztelte a 2013-as évjáratú Leth Blauer Zweigelt Klassik borát.
 
Közepesnél halványabb bíbor szín. Precíz, tiszta illat tele konyhai fűszerekkel, főleg borssal. A kortyban ugyanez, valamint a buja, lédús vörös gyümölcsök mellett bujkál egy grapefruitos vonal, ami a vastagságot és enyhén édes textúrát remekül ellenpontozza. Az egyensúly stabil és remek, a lecsengés kissé dzsúszos, hosszan megmarad.

Idén sem maradhat el a Bordalfesztivál

Szeptember 12. 14:19
Szeptember 25-27. között Villányban és Pécsen a férfi énekeseké és a boré lesz a főszerep, ugyanis tizenkilencedik alkalommal rendezik meg az Európai Bordalfesztivált. A Pécsi Napokhoz kapcsolódó eseményen a svédországi Sandviken Male Choir, az olaszországi Coro Citta di Osiero, az ausztriai Sangerrunde Kritzendorf, a horvátországi Klapa Kastav, valamint a Kodály Zoltán Férfikar és a Bartók Béla Férfikar vesz részt - írja az Origo.hu.
 
A bordalfesztivál meghívott vendége Tokody Ilona Kossuth-díjas szoprán és ifj. Sánta Ferenc Kossuth-díjas hegedűművész, Bognár Szabolcs bariton, Muskát András tenor, rajtuk kívül a Pannon Filharmonikusokat, a Zengő Együttest és a Pécsi Ércbányász Koncert-fúvószenekart is hallhatja a közönség.
 
A megnyitót szeptember 25-én, pénteken tartják a villánykövesdi Batthyány Pincében. Az idei eseményhez kapcsolódóan szeptember 26-én délután fél öttől a pécsi Kodály Központban rendezik az 5. Villányi Prémium Bormustrát, ahol villányi borászok huszonkét, kiemelkedő minőségű cabernet franc borát mutatják be.
 

Hasznos tippek a Főzdefesztre

Szeptember 12. 10:50
Szeptember második hétvégéjén rendezik meg a Főzdefesztet, amelyre a Vinoport.hu oldalon megjelent hasznos tippekből gyűtöttünk ki párat. 
 
Szégyentelen önpromócióban első helyre rakjuk az egyik kedvenc kocsmánkkal, a Neked csak Dezsővel közösen a MONYO BREWING Co.-ban főzött Dezső vérét.
 
Akik a teljesen agyament dolgokat keresik a Főzdefeszten:
 
  • k.á.f.é. IPA – …erről még mi sem tudunk semmit, de a név beszédes.
  • Élesztő Egymilliárd Megawatt – gyömbéres dupla IPA visszatér! Több mint egy éve nem kapható, bírtuk.
  • Hedon Infúzió – gose, azaz sós-korianderes búza
  • Horizont Japán Búza – a legérdekesebb magyar búzasör
  • Hübris Pu’er és Chorongi – kézműves a négyzeten; a minőségi tea, illetve az újvonalas kávé találkozása a sörrel (ha mindkettőre nincs idő, legalább az egyik kötelező)
  • Kecskeméti Sörmesterek Szalonka – grodziskie, azaz füstös búza
  • Monyó Fukushima Heavy Water – japán ale
  • Rothbeer Gingermeister – gyömbéres ale
  • Hopfanatic Tsunami – újra van a magyar Tokyo*
     
Még több tanács a Vinoport.hu oldalon, illetve a Fenékig blogon
 

Végre itt a jó évjárat Villányban is!

Szeptember 11. 19:34
Nagyon jó minőségű, átlagos mennyiségű szőlő termett idén a villányi borvidéken, ahol már javában tart a portugieser szürete. Nagy Gergely, a Villányi Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára kedden az MTI érdeklődésére azt hangsúlyozta: „egyelőre minden adott ahhoz, hogy a 2015-ös egy jó évjárat legyen”.

A szüret augusztus első hetében megkezdődött a korai érésű illatos fehérszőlőkkel és az első rozéborok alapját adó kékszőlővel, a medoc noirral, a gazdák jelenleg a portugiesert szedik - tette hozzá.
 
Nagy Gergely kitért rá, hogy a vegetációs időszakban a tavalyinál sokkal kevesebb növényvédelemre volt szükség, a kedvező időjárásnak is köszönhetően a fürtök szépek, egészségesek lettek, a termés mennyisége eléri a 70 mázsát hektáronként, amely már majdnem átlag feletti.
 
„A termelők nem túl meleg és nem túl csapadékos őszben bíznak, mert akkor a későn érő fajtáknál sem kell rothadástól tartani” - jegyezte meg.
 
A hegyközségi titkár a fogyasztói igényekről elmondta: az elmúlt években divatba jöttek az elsődleges fajtajelleget hordozó gyümölcsös, könnyed borok, e tendencia ugyanakkor nem szorítja háttérbe a testesebb, tölgyfahordóban érlelt vörösborokat, azoknak most is erős a piacuk.
 
Remélhetőleg ez hosszú távon is így marad, hiszen a villányi borászok meg tudnak felelni ezeknek a trendeknek, és kedvező, ha egy borvidék képes minél szélesebb termékpalettát mutatni - közölte.
 
A 2015-ös évjárat első villányi fehérborait és rozéit már minden bizonnyal meg lehet kóstolni az október elején rendezett Villányi Vörösbor Fesztiválon.
 
A mintegy 2500 hektár területű villányi borvidéken mintegy másfél ezren foglalkoznak szőlőtermesztéssel, pincéikből 80 százalékban vörös-, 20 százalékban fehérborok kerülnek a fogyasztók asztalára.
(MTI)