Fröccs

Emlékezzünk vissza egy nyári fesztiválra!

Szeptember 30. 12:07
Emlékszünk azokra a meleg, nyári estékre augusztusban? Most felidézzük! A Gilvesy Pincészet augusztus elején második alkalommal rendezte meg a Bohém légyott elnevezésű mini fesztiválját. Íme az eseményen készült képekből egy rövid összeállítás:
 

Tényleg nem tudnak a magyarok kávé nélkül élni?

Szeptember 30. 10:09
A kávé nemzetközi világnapja alkalmából készítettek egy magyarországi felmérést, amelyben háromezer főt kérdeztek a Shell és a Caffé Perté megbízásából. A kutatás arról tanúskodik, hogy a magyarok nem élhetnek kávé nélkül - írja az Origo.hu.
 
A válaszadók 84 százaléka tartja magát rendszeres fogyasztónak, 79 százalék pedig figyelembe veszi az elérhető kávékínálatot, amikor töltőállomást választ.
 
A válaszadók összesen 43 százaléka nyilatkozta, hogy naponta többször is kávézik, és csupán 1 százalékra tehető azok aránya, akik soha nem hódolnak ennek a szenvedélynek. 
 
A felmérés szerint az egyes kávétípusok népszerűségét tekintve egyértelműen a presszókávé győzedelmeskedik, 46 százalékkal. Ezt követi 22 százalékkal a kapucsínó.
 
A felmérésben résztvevők több mint háromnegyede válaszolta, hogy szokott benzinkúton kávézni, közülük 43 százalék havonta többször is, igaz, az is kiderült, hogy legtöbben, 56 százalékunk természetesen otthon fogyasztja. A megkérdezettek alig több mint negyede issza a munkahelyén, 14 százalékuk pedig kávézóban illetve étteremben.  

Egy új felfedezett pincészet Badacsonyörsön

Szeptember 30. 06:39
2014-ben tárultak ki a Csendes Dűlő Szőlőbirtok kapui. Előtte a pincészet borai szinte csak a család számára volt elérhetőek.  A birtok fekvése, panorámája pazar, a környezet pedig idilli. A Borrajongó ellátogatott a borászathoz, majd beszámolt a tapasztalatairól:
 
Molnár Júlia Dóra életében a 2012-es hárslevelű-szüret hozta a fordulópontot: bár addig nem különösebben vonzotta a szőlő és a bor, a szürettel hirtelen minden új értelmet nyert, és egy csapásra világossá vált, hogy a birtokon van a helye. Dóra így a közelmúltban feladta a budapesti életet és 2014-től már ő felel a birtok igazgatásáért, egyelőre édesanyja, Molnárné Tóth Beáta támogatásával. Az Örsi-hegyen fekvő pincészet múltja azonban hosszabb időre nyúlik vissza.

1971-ben Dóra nagyapja vásárolta meg az itt található présházat és a mellette fekvő közel egy hektáros vegyes ültetvényt, majd 25 éven keresztül Orosházáról utazott rendszeresen Badacsonyörsre, miközben a borkészítést autodidakta módon és helyi öregek tanácsait követve tanulta meg. Vele kezdődött tehát a Csendes Dűlő története.
 
Hárslevelű 2012
Áradó, meleg hangulatot sugárzó illat: édes őszi- és sárgabarack, nyári alma, érett trópusi gyümölcsök és körtekompót, pici mézzel. Selymes, jól kitöltött, harapható korty, érett barackos, körtés, trópusi gyümölcsös, édes fűszeres jegyekkel, a végén az édes gyümölcsösséget kicsit tompító fanyarsággal. 6p+
 
A teljes bejegyzést a Borrajongó.blog.hu oldalon olvashatod el!

Mi mindenre jó a törkölypálinka?

Szeptember 29. 20:09
A törkölypálinkára fokozottan igaz, hogy rengeteg népi monda, hiedelem kapcsolódik köré. Sokan mondogatják, hogy a gyomor doktora, hogy a keringésre és a szívre is jó hatással van - írja a Turizmus Online.
 
A törkölypálinka pozitív hatását az olajosságának köszönheti. Még a borászoknál, a szőlőfürtök kipréselésével megmarad az értékes, de már kevésbé lédús szőlőszem, ez a szőlőmagot is tartalmazó törköly érkezik be a pálinkafőzőhöz. Van, ahol a mag egy részét kiszedik – ebből készül sok esetben az újrafelhasználás eredményeképpen a köztudottan egészséges és egyre inkább népszerű szőlőmag olaj és szőlőmag liszt. A törkölyben maradó többi mag pedig a törkölypálinkának kölcsönöz kellemesen olajos, lágy zamatot.

Te is megkóstolhatod Magyarország legdrágább pálinkáját

Szeptember 29. 15:25
Október 2-4. között a nagyközönség is megkóstolhatja Magyarország legdrágább pálinkáját a Budavári Pálinka- és Kolbászfesztiválon. Az izgalmas, szuperprémium pálinkát a Márton és Lányai készítette, ez pedig nem más, mint a kristályüveges Crystallum, amelyet debreceni muskotályos szilva és magyar kajszi ízben kóstolhatnak. 

Több évjáratot és lepárlási eljárást egyesít a neves főzde csúcsterméke: „Már korábban elkezdtünk kisszériás, 100-200 üveges mennyiséggel is foglalkozni, ezzel indult be egy folyamat." A Reserve fejlesztési irány, az évjáratoknak és ízeknek egy-egy főzőüstnyi szelekciója. „A fejlődés eredményét a fesztiválon mutatjuk be” - mondta el Márton János az Origo.hu-nak.

„Palackba zárt nyár az esős őszi napokra is”

Szeptember 29. 12:03
A budakalászi Schieszléket inkább vendéglátásukról ismerhetik, de a Borravaló szerint, aki a sváb családi vendéglőbe kijut egyszer, az biztosan emlékezni fog boraikra is. De érdemes megkóstolni az új designnal felruházott 2014-es sauvignon blanc-t.
 
Kibontva friss fehérhúsú gyümölcsök, alma, őszibarack, és némi virág érezhető. Kortyra is alapvetően ezek jönnek. Annyiban érezni, hogy köze van a 2013-ashoz, hogy nem az egres-frissen vágott fű vonal a jellemző ízben sem, hanem inkább az érett alma-körte, citrusok és trópusi gyümölcsök uralkodnak a virgonc savakon és közepesbe hajló testen.

A somlói borok eltarthatósága kivételes

Szeptember 29. 10:04
Az idei évben már harmadik alkalommal rendezi meg a Winelovers csapata az Olaszrizling Októbert, amelynek fő eseménye a Nagy Olaszrizling Kóstoló. Október 10-én miden a szőlőfajta körül fog forogni a Sofitel Hotelben, ahol két mesterkurzussal is készülnek a szervezők. Az egyik előadáson a Kreinbacher Birtok mutatja be mit tud a sajátos mikroklímával rendelkező Somló kihozni az olaszrizlingből. A kurzuson régebbi évjáratokkal is megismerkedhetnek az érdeklődök.
 
A Vinoport.hu kedvcsináló interjújában Bodorkós Norbert szakmai vezetőt, illetve a mesterkurzus két előadóját, Várszegi György borászt és Baráth Sándor turisztikai vezetőt kérdezte.
 
Hogyan viselkedik, mit tud az olaszrizling Somlón?
 
Középérésű fajta, apró szemű és vastagabb a héja, ezért kevésbé hajlamos rothadásra, mint például a juhfark. A szürete általában a furminté és hárslevelűé közé esik, tehát éppen aktuális. Tapasztalataink szerint kiváló terroirbort ad, szépen hozza a minerális ízeket – erre itt, a Balaton-felvidéket is beleértve, igazán szép példákat találni.
 
A sokszor megkérdőjelezhető minőségű olaszrizlingeket új szintre kell emelni – ehhez fontos, hogy megértsük. A feladat kihívásokkal is jár. A zöldmunkára, a szüreti időpontra nagyon oda kell figyelni. A cél, hogy megfelelőek legyenek a savai, érett aromaanyagokkal.
 
Mire számíthatunk a Nagy Olaszrizling Kóstoló Kreinbacher mesterkurzusán?
 
Fajtatisztán és házasításban is bemutatjuk az olaszrizlinget. A legizgalmasabb az lesz, hogy együtt fedezhetjük fel, milyen meglepetéseket tartogatnak a régi évjáratok. Azt feltételeznéd, hogy a közel 10 éves borok már nem élnek, de ez nem igaz, sőt, kifejezetten jó formában vannak. Ez újabb példa arra, hogy a somlói borok eltarthatósága kivételes. A tézis egy olyan fajtánál is megállja a helyét, amelynek nem épp a hosszú élettartam a fő ismertetőjegye.
 
A teljes interjút a Vinoport.hu oldalon olvashatod el.

4 csábító, boros város Toszkánában

Szeptember 28. 20:04
A Travelo.hu egy képzeletbeli toszkán gasztrokalandra hívja olvasóit, amelyben négy várost bemutat a régióból. Tippekkel és tanácsokkal látja el az olasz városokba látogató borrajongókat.
 
A cikk szerzője ezeket ajánlja:
 
Chianti
A Chianti régiót az Arezzo, Grosetto, illetve a reneszánsz arculatú Firenze, és a késő-középkori hangulatú, zseniális Siena között elterülő vadregényes tájon találjuk.

Borok lelőhelyeként nekünk a Siena belvárosában található delikátüzlet, a Consorizo Agrario di Siena jött be, pár lépésnyire a világ legrégebbi, ma is működő bankjának épületétől. Itt a környék gazdálkodóinak jobbnál-jobb termékeiből – így több tucatféle chiantiból – válogathatunk.
 
Brunello di Montalcino
A dombtetőre épült Montalcino legfőbb látnivalója a girbe-gurba, hangulatos főutcája és a 14. századi Fortezza (erőd).
 
A brunello di montalcino sangiovese szőlőből készül. Ami fontos különbség, hogy míg a chiantiban bőven van más is, addig a brunello csak ebből a fajtából van. Valamint, hogy a szakértők szerint a sangiovese sehol másutt nem képes hasonló minőségre.
 
Vino nobile di Montepulciano
Montepulciano Toszkána egyik legmagasabban fekvő városa, mely egy keskeny mészkőgerincen épült – érdemes kényelmes cipőt húzni a hol emelkedő, hol meredeken lejtő, kacskaringós utcák felfedezéséhez.
 
A szakértők szerint ezt a bort leginkább Toszkána jellegzetes, vörös húsos fogásai mellé érdemes kipróbálni. Ilyenek a vaddisznó-ragu, vagy a Bistecca alla fiorentina, vagyis a firenzei steak. Előbbit mi egy nagyon turistás étteremben ettük széles metélttel tálalva Monteriggioni főterén, de még egy ilyen helyen is remek volt.
 
Vernacca di San Gimignano
A testes vörösök után végre egy könnyebb fehér: a San Gimignano környéki lejtőkön termő vernaccia szőlőfajtából készülő vernaccia di san gimignanót Olaszország legkiválóbb fehérborai közt tartják számon. Mi azért szeretjük, mert bár odavagyunk a vörösökért, a toszkán nyárban nagyon üdítően hat egy-egy pohár vernaccia.
 
+1: Sajt a bor mellé: Pecorino Pienzából
A legautentikusabb a pecorino, mely juhsajtból készül, a nevét is innen kapta – a pecora szó juhot jelent olaszul. A borokhoz hasonlóan a sajt is szigorú eredetvédelem alá esik. 
 
A legfinomabb verziójaként szőlővel és dióval tálalva, mézbe mártogatva ettünk belőle.