A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete jubileumi, tizenötödik alkalommal hirdette meg a „Magyarország Tortája” versenyt augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére. Az idei versenyre 33 torta nevezése érkezett. Érdekesség, hogy idén az eper, a szeder, a mák és a kávé több versenyzőnél is favorit volt, több torta alapízeit ezek képviselték. A magyar gasztronómia jellegzetes alapanyaga, a tejföl több versenytortában szerepet kapott idén. Megjelentek olyan izgalmas zöldségek is, mint a rebarbara, a cékla vagy a paprika.
Újdonság volt, hogy idén nem csak kerek tortákkal lehetett nevezni, hanem szögletes tortákkal is. Sokan éltek ezzel a lehetőséggel, több modern formájú és újhullámos díszítésű torta versengett a továbbjutásért.
Az idei döntős torták a következők:
- ARANY RIBISZKE – Sztaracsek Ádám (Jánoska Cukrászda, Komárom)
- NAPRAFORGÓ – Fodor Sándor (Habcsók Cukrászda, Budapest)
- LÚDAS MATYI – Karácsonyi Péter (Pierre Cukrászda, Nagybajcs)
- SZABACSI RUBATÓ – Lakatos Pál (Levendula és Kert Cukrászda, Szigetszentmiklós)
- ŐSZI PITYMALLAT – a Nándori Cukrászda csapata (Nándori Cukrászda, Budapest)
A „fő számmal” párhuzamosan immár 10. alkalommal megválasztják Magyarország Cukormentes Tortáját is, melynek válogatóját az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete a Zila Kávéházban rendezett meg, Budapesten a Magyarország Tortája verseny előtt. A pályaművek megalkotásához a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által ellenőrzött alapanyaglistáról választhattak a versenyzők.
Különleges alapanyagokból itt sem volt hiány: a cukrászok olyan alkotóelemekkel kísérleteztek, mint a kuszkusz, a kardamom, a tápiókagyöngy és az édesburgonya. Végül a zsűri málna, szeder, zserbó és barack ízű, hozzáadott cukrot nem tartalmazó tortákat juttatott tovább, melyek közül a júniusi döntőben választják ki a győztest.
A zsűri összetett szempontrendszer alapján, anonim módon bírálta a tortákat. A fő hangsúly az íz, a küllem és az újszerűség mellett a verseny jellegéből adódóan a szénhidrát- és kalóriaértékeken volt. Fontos, hogy a kiegyensúlyozott étrendbe illeszthetőek legyenek a kiválasztott torták, melyeket bátran fogyaszthatnak a cukorbetegek és az egészséges életmód hívei is.
A Magyarország Cukormentes Tortája verseny döntőjébe a következő torták jutottak be:
- Beszterce rózsája - Hisztéria Cukrászda, Tápiószecső
- Erdei Nimfa - Vanília & Gelarto Cukrászda, Nagykőrös
- Havasi Málna- REÖK Kézműves Cukrászda, Szeged
- Szedresem - AMI Süti, Monor
- Zserbó Cukormentesen - REÖK Kézműves Cukrászda, Szeged
A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete az Egy a Természettel Nonprofit Kft. támogatásával 2021. évre meghirdette a „Magyarország Tortája” verseny alkategóriájaként az „Egy a Természettel” versenyt, melynek győztese lesz a Vadászati és Természeti Világkiállítás Magyarország 2021. hivatalos tortája.
Olyan új, kreatív sütemények nevezését várta az Ipartestület, melyek jellegzetes, meghatározó ízei Magyarország erdeiben és mezein megtalálható összetevőkből erednek.
A versenymunkákban fel kellett használni az alábbi öt alapanyagból legalább egyet:
- áfonya
- gesztenye
- csipkebogyó
- mogyoró
- bodza
A felhasználásra javasolt további alapanyagok az alábbiak voltak:
- homoktövis, málna, szeder, szamóca, berkenye,
- pálinkák, likőrök, minőségi magyar borok,
- szarvasgomba, vargánya, kakukkfű, kapor, menta, fenyőmag,
- méz, kamilla, levendula, turbolya, mandula, citromfű
Izgalmas kreációkkal neveztek a versenyzők az ország minden területéről, a nevezett tortákban szinte az összes felsorolt hozzávaló előfordult, harmonikus ízkombinációkban.
A döntőbe jutott torták a következők:
- NIMRÓD – Füredi Krisztián (Hisztéria Cukrászda, Tápiószecső)
- KIKELET – Póti Éva és Rubint Regina (G&D Kézműves Cukrászda, Somoskőújfalu)
- HUNYADI HUSZÁR HISTÓRIA – Sztaracsek Ádám (Jánoska Cukrászda, Komárom)
- CSODASZARVAS – Alena Garannikova (Cake and More by Garannikova, Budapest)
- ERDEI KISVASÚT – Sulyok Ágoston (Mészáros Cukrászda, Szombathely)
A döntőben a tortákat az Ipartestület bemutató műhelyében, élőben kell elkészíteni a versenyzőknek, ahol a zsűri meghatározott jellemzők szerinti pontozással választja meg a győztest.
A verseny győztesét Magyarország Tortájával egyidejűleg, augusztus elején ismerheti meg a nagyközönség, és augusztus 20-tól kóstolhatja meg először az ország számos cukrászdájában.