Fröccs

Kártevő veszélyeztetheti a hazai szőlőültetvényeket

Július 07. 07:09
A szőlőkabóca Észak-Amerikából származó rovar, amely vírust hordoz és kórokózót terjeszthet. Az utóbbi években egyre gyakrabban találkoznak vele a hazai ültetvényeken. „Megjelentek a szőlőkabócák Tokalj-hegyalján” - írja az Élelmiszer.hu. A szaklap beszámolt a kártevő elleni védekezésről és veszélyeiről.
 
Sajnos a már fertőzött, kifejlett egyedekre nincs permetezőszer. A lárvákat kellene elpusztítani, de mivel pici, szabad szemmel nem látható rovarról van szó, ez nagyon nehéz. Nemzetközi példák tanúsítják, hogy a szőlőkabóca néhány év alatt megtizedelheti a szőlőterület nagyságát – hangzott el a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.

A kártevőt azért nevezik kabócának, mert képes a szőlő egyik tövéről a másikra átugrani. Hazánkban 2006-ban észlelték először, de akkor még fertőzött fajtájával nem találkoztak. 2013-ban Zala és Veszprém megyében már felfedezhető volt a rendkívül veszélyes növényi kór, amit a szőlőkabóca okoz. Most a tokaji borvidéken is megjelentek – mondta Terjék Lajos mádi borász.
 
Tavaly ezer befogott egyed közül egyetlenegy sem hordozott vírust, úgyhogy egyelőre nem okoztak gondot. A tudomány mai állása szerint védekezni nem tudnak ellene a gazdák. Egyet tehetnek - kivágják az érintett ültetvényt.
 
A rovart szabad szemmel nem lehet látni, nagyítóval kell megvizsgálni a levelek fonákját. Vagy pedig csapdázni kell, ami azt jelenti, hogy sárga, ragacsos lapokat tesznek ki, miután a rovar ráugrik, nem tud elmászni. A befogott rovarokról pedig megállapítják, hogy hordoz, vagy nem hordoz vírust – magyarázta.
 
Tavaly az Egri borvidéken is felbukkant a szőlőkabóca. Muki Dániel kertészeti területi képviselő akkor arra intett, hogy már a lárva ellen is célzottan kell védekezni.
 
 

 

Jégeső pusztított Észak-Olaszroszág szőlőiben

Július 06. 20:12
Július elején jégeső pusztított az olasz-szlovén határnál található szőlőültetvényekben. A tíz percen át tomloló vihar óriási károkat okozott Collio tartományban, Pradis és Dolegna környékén van a legnagyobb veszteség.

Szereted a bort, kék a szemed, arcod csupe derű? Vigyázz!!!

Július 06. 18:48
Szereted a bort, kék a szemed, arcod csupe derű? Vigyázz!!!
 
Fantasztikus, hogy mikre képes a nyári uborkaszezon, hogyha a színes hírekről van szó: az American Journal of Medical Genetics Neuropsychiatric Genetics által a napokban közölt tanulmányban arról ír, hogy a kék szemű emberek könnyebben lesznek alkoholfüggők!
 
Arvis Sulovari és Da-wet Li a Vermonti Egyetem kutatói azt állapították meg, hogy a világosabb szemszínű emberek könnyebben válnak az alkohol rabjává, méghozzá valószínűleg a szemszínért felelős gének miatt, amelyeknek kapcsolata van az alkoholfüggőségért felelős génekkel - írja a Hír.ma.
 
Szóval csak óvatosan! :)

Nem akárhogyan készül a Mokos Pince a Villányi Rozémaratonra!

Július 06. 15:24
Pénteken kezdődik a Rozémaraton, és a Mokos Pince már nagyon-nagyon-nagyon rá van pörögve a dolgora! :)
 

Így készül a Mokos Pince a RozéMaratonra!

Posted by Rozé Fröccs Fesztivál on 2015. július 3.

A grillezésnek annyi...

Július 06. 13:08
Magyarország erdeiben a rendkívül gyors felmelegedés, a kánikulai meleg és a csapadékmentes időjárás miatt fokozott tűzveszély alakult ki, ezért a földművelésügyi miniszter az erdőkre és fásításokra, valamint az erdők és fásítások határától számított kétszáz méteren belüli területre 2015. július 3-án átmeneti időre általános tűzgyújtási tilalmat rendelt el.
 
A fenti időponttól kezdődően a felsorolt területeken tilos a tűzgyújtás a kijelölt tűzrakó helyeken is, valamint a közút- és vasút menti fásításokban, beleértve az irányított-, a parlag- és gazégetést is.
 
A miniszter felhívja az erdőben kirándulók, a mezőgazdasági területeken dolgozók, valamint a közúton és vasúton utazók figyelmét, hogy az erdőtüzek megelőzése érdekében járjanak el körültekintően, égő cigarettát ne dobjanak el, azt minden esetben oltsák el. Aki a tűzvédelmi rendelkezéseket megszegi, erdővédelmi bírsággal sújtható. Az elrendelt tűzgyújtási tilalom visszavonásig érvényes.
 
Az aktuális tűzgyújtási tilalmakról valamint az erdőtűz megelőzéssel kapcsolatos hasznos tudnivalókról a www.erdotuz.hu oldalon lehet tájékozódni.

Új szereplőt üdvözölhetünk a Veritas kínálatában!

Július 06. 07:30
A Disznókő Pincészet az egyik meghatározó, nemzetközileg is leginkább ismert Tokaji márka. Szakmai fajsúlyát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a neves Wine Spectator magazin beválasztotta a top 100 bor listájába a 2006-os aszújukat.
 
A Mezőzombor melletti varázslatos birtokon Mészáros László birtokigazgató fogadott bennünket. Hosszú sétára indultunk, mialatt László jól érzékelhető lelkesedéssel, és alázattal beszélt munkájáról. Minden mondatából kiérződött, mennyire komolyan veszi a borkészítést.
 
Új szereplőt üdvözölhetünk a Veritas kínálatában!
 
Elmesélte, hogy a birtok egy látványos kőszikláról, a Disznókőről kapta a nevét, melyet hatszáz éve, 1413-ban említették először feljegyzések. A birtok a Tokaji borvidék dél-nyugati kapujában található és az egybefüggő 100 hektáros terület dél, dél-nyugati fekvésével gyakorlatilag az Alföldre néz. Az Alföld felől a hegyoldalra érkező reggeli pára elősegíti a botritisz gomba kialakulásának folyamatát, és miután birtok szőlői nyílt területre néznek, a délelőtti meleg szelek kiseprik a nedves levegőt, és a már botritiszes szőlőszemeket gyorsan és tökéletesen kiszárítják, betöppesztik. Ez és a termőföld ideális összetétele ideális a tökéletes aszúszemek kialakulásához.
 
A Disznókőnél maguk a szőlőszemek választják meg a szüret pillanatát. Ezek állapotát, ízét gondosan figyelik, ellenőrzik. Mivel a borászat az ültetvény területén áll, könnyen szemmel tarthatják a szőlőt, és megtehetik, hogy éppen a megfelelő pillanatban szüretelik – természetesen kézzel. Ráadásul boraik készítéséhez csakis a saját szőlőiket használják fel, vagyis minden egyes palack boruk a szó szoros értelmében kezünk munkájának gyümölcse. Sétánk végén egy rögtönzött kóstolót tartott nekünk László. 
 
Különösen érdekes volt, hogy az aszú borok különböző évjáratai teljesen más ízeket mutattak meg. Az egyikben aszalt gyümölcsöt véltünk felfedezni, a másikban mézet míg a harmadikban a frissen szüretelt szőlő érződött. A kóstolás koronája egyértelműen az Esszencia kóstolása volt. Annyira sűrű az állaga, hogy egy átlagos borospohár falán a fele megmarad az értékes nedűnek, ezért egy iparművésszel terveztettek egy különleges edényt, melyet „Angyalkának” neveztek el. Az eszencia kóstolása igazán különleges élmény volt, mely tökéletesen koronázta meg ezt az emlékezetes látogatást.

Érett vörösbor, egy fehérboros vidékről

Július 05. 18:54
Vörösbort kóstoltunk egy alapjaiban inkább fehérborairól ismert borvidékről. Ez a merlot megmutatja a fajta erényeit, s elfogadható áron kínál egy elfogadható bort - írja a Metropol.hu. 
 
A borhoz az alapanyag Neszmély egyik leginkább napsütötte dűlőjében, a Gőteoldalban termett. Gyümölcshangsúlyos, de díszítésként ott vannak az édesfűszerek, zöldfűszerek, piros paprika és a vanília is. A gyümölcsök már inkább lekváros formában mutatják magukat, málna, szilva.

Ilyen az igazi tartármártás

Július 05. 15:49
A tartármártás klasszikus hideg mártás. A legnépszerűbb hideg mártásnak, a majonéznek az egyik leszármazottja. Látszólag jól ismerjük, miközben hazánkban vélhetőleg igen kevesen vannak, akik az eredeti recept szerint készítik. 
 
Csíki Sándor több receptet is közöl a Food & Wine-on.