Új szereplőt üdvözölhetünk a Veritas kínálatában!
Július 06. 07:30
A Disznókő Pincészet az egyik meghatározó, nemzetközileg is leginkább ismert Tokaji márka. Szakmai fajsúlyát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a neves Wine Spectator magazin beválasztotta a top 100 bor listájába a 2006-os aszújukat.
A Mezőzombor melletti varázslatos birtokon Mészáros László birtokigazgató fogadott bennünket. Hosszú sétára indultunk, mialatt László jól érzékelhető lelkesedéssel, és alázattal beszélt munkájáról. Minden mondatából kiérződött, mennyire komolyan veszi a borkészítést.
Elmesélte, hogy a birtok egy látványos kőszikláról, a Disznókőről kapta a nevét, melyet hatszáz éve, 1413-ban említették először feljegyzések. A birtok a Tokaji borvidék dél-nyugati kapujában található és az egybefüggő 100 hektáros terület dél, dél-nyugati fekvésével gyakorlatilag az Alföldre néz. Az Alföld felől a hegyoldalra érkező reggeli pára elősegíti a botritisz gomba kialakulásának folyamatát, és miután birtok szőlői nyílt területre néznek, a délelőtti meleg szelek kiseprik a nedves levegőt, és a már botritiszes szőlőszemeket gyorsan és tökéletesen kiszárítják, betöppesztik. Ez és a termőföld ideális összetétele ideális a tökéletes aszúszemek kialakulásához.
A Disznókőnél maguk a szőlőszemek választják meg a szüret pillanatát. Ezek állapotát, ízét gondosan figyelik, ellenőrzik. Mivel a borászat az ültetvény területén áll, könnyen szemmel tarthatják a szőlőt, és megtehetik, hogy éppen a megfelelő pillanatban szüretelik – természetesen kézzel. Ráadásul boraik készítéséhez csakis a saját szőlőiket használják fel, vagyis minden egyes palack boruk a szó szoros értelmében kezünk munkájának gyümölcse. Sétánk végén egy rögtönzött kóstolót tartott nekünk László.
Különösen érdekes volt, hogy az aszú borok különböző évjáratai teljesen más ízeket mutattak meg. Az egyikben aszalt gyümölcsöt véltünk felfedezni, a másikban mézet míg a harmadikban a frissen szüretelt szőlő érződött. A kóstolás koronája egyértelműen az Esszencia kóstolása volt. Annyira sűrű az állaga, hogy egy átlagos borospohár falán a fele megmarad az értékes nedűnek, ezért egy iparművésszel terveztettek egy különleges edényt, melyet „Angyalkának” neveztek el. Az eszencia kóstolása igazán különleges élmény volt, mely tökéletesen koronázta meg ezt az emlékezetes látogatást.