Fröccs

Kizárólag magyar árpából készül majd a Soproni sör

December 10. 06:26
A magyar fejlesztésű Soproni sör gyártásához 2016 januárjától kizárólag Magyarországról származó árpát használnak fel - tudtuk meg az MTI közleményéből.
 
Joris Huijsmans, a Heineken Hungária Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy eddig is elsősorban magyar árpából készült malátát szerzett be sörei előállításához a dunaújvárosi és ógyallai (Szlovákia) malátagyárakból, 2015-ben a sörgyártáshoz szükséges árpa és kukorica 86 százalékát magyar termelőktől. A kötelezettségvállalásban foglaltak szerint viszont a következő 20 évben kizárólag magyar árpát használnak majd, amely meglátása szerint részben az alacsony vegyszerhasználat eredményeként kiemelkedő minőségű.
 
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter elmondta: a Heineken az árszínvonaltól függetlenül vállalta, hogy a kimagasló minőségű magyar sörárpát vásárolja, ezáltal mintegy 100 árpatermesztő számára jelent megbízható értékesítési lehetőséget. A söripari konszern leányvállalata a magyarországi sörárpa termőterületekről betakarított mennyiség 21 százalékát vásárolja fel - tette hozzá.
 
A miniszter kifejtette, hogy az országban mintegy 100 ezer hektár területen, évente átlagosan 120 ezer tonna sörárpát termelnek, amely a teljes árpatermelés 10-12 százaléka, a magyar sörárpa-termelés mintegy 40 százaléka pedig exportra irányul.
 
A Heineken Hungária Zrt. két sörgyárában, a 120 éves soproni sörgyárban és Martfűn állítja elő termékeit, amelyet csaknem 200 országban árusítanak. A közlemény szerint a magyarországi vállalat hazánkban a második, a világon pedig a harmadik legnagyobb sörgyártó vállalat.
(Forrás: MTI)

A csípős paprika és a zsír valóban segít megelőzni a rákot?

December 09. 18:45
David Popovich, az új-zélandi Massey Egyetem tanára évek óta kutatja a csípős paprikát, amelynek következménye az lett, hogy minden ételére tesz már belőle egy keveset.
 
Ugyanis a paprikában található kapszaicin nevű összetevő antioxidáns, gyulladásgátló és rákprevenciós hatásai vannak az emberi szervezetre. Popovich a laboratóriumi vizsgálatai során bebizonyította, hogy e anyag hatására csökken a rákos sejtek burjánzása -írja az Origo.hu. Minél inkább csíp a paprika, annál több benne a kapszaicin, azonban ez mégsem jelenti azt, hogy a legcsípősebb egyben a legegészségesebb is.
A kutatások szerint alapvető fontosságú, hogy a kapszaicin mellett milyen más összetevőket találunk. A pozitív egészségügyi hatások ugyanis kizárólag bizonyos vegyületek interakciójaként jöhetnek létre.
 
Az aprítás és a főzés során növekszik az emberi test számára feldolgozható összetevők mennyisége. Fontos azonban, hogy mindig zsiradékkal fogyasszuk, a kapszaicin ugyanis zsírban oldódó molekula – a szervezet számára csakis így hasznosítható.

Örülünk Vincent!?

December 09. 15:01
Azt már tudjuk, hogy a Vincent márkanév helyett Garamvári néven kerülnek forgalomba a jövőben a Garamvári pezsgők. Az új címkés palackokat meg is nézheted (ami bennük van, azt pedig megkóstolhatod) jövő héten a Winelovers Afterwork rendezvényen!
 

A balatoni kékfrankos lehetne a helyi Chianti

December 09. 13:43
Hétvégén tartották az első Vörös Balaton nevű rendezvényt, a Jásdi Borteraszon, ahol 12 északi parti és káli-medencei borász mutatta be a vörösborait.
 
„A hazai borivók zöme még mindig úgy véli, hogy a Balaton partja valójában csakis fehérborok termelésére alkalmas. Úgy gondoltuk, eljött az ideje, hogy bebizonyítsuk nekik és a kereskedőknek is, hogy a legszebb, legösszetettebb vörösök is mifelénk teremnek” - mondta Jásdi István az Ilovebalaton.hu-nak.
 
Török Csaba, a Szent György-hegyi 2HA Szőlőbirtok tulajdonosa szerint nem az a fontos, hogy egyetlen fajta legyen a Balaton-felvidék zászlóshajója, inkább az lenne a lényeg, hogy a területnek egy állandó minőségű vörösbora, mint. pl az olaszországi Chianti esetében, ahol mindig változik a cuvée összetétele. Így készülhetne pl. "balatoni kékfrankos" a jövőben.

Két új taggal bővült a Junibor

December 09. 11:46
A Junibor Egyesület december 8-án tartott közgyűlésén két borászt választottak meg tagjaik közé - írja a fiatal borászok csoportja Facebook oldalán. Gratulálunk Bussay Dorottyának (Bussay Pince, Csörnyeföld) és Kovács Tamásnak (Szent Donát, Csopak).

Szeretettel köszöntjük a Junibor Egyesület új tagjait! A tegnapi közgyűlésen két borászt választottunk meg tagjaink közé...

Szerző: Junibor2015. december 9.

Sorsdöntő nap lesz december 13-a a szakácsoknak

December 09. 09:40

2015. december 13-án rendezik meg a Bocuse d'Or magyarországi elődöntőjét, amely egyben a verseny legnagyobb rostáját is jelenti, hiszen a 11 induló közül 4 – maximum 6 versenyző juthat tovább a hazai döntőbe, és képviselheti adott esetben Magyarországot a 2016. május 10–11-én Budapesten megrendezésre kerülő Bocuse d’Or Europe 2016 szakácsversenyen. 

 

Az idei elődöntő témája egy hal és egy vad étel elkészítése lesz, amit a versenyzők október 30-án tudhattak meg, így szűk hat hét állt rendelkezésükre, hogy e tematika, valamint a szervezők által biztosított fő alapanyagok alapján kidolgozzák a szabályzat szerint 5+1 adagban tálalt versenyfogásokat, aminek elkészítésére a helyszínen 3 óra 45 perc áll majd rendelkezésükre.

 

A verseny során külön konyhai zsűri pontozza a racionális anyagfelhasználást, a tisztaságot és higiéniát, míg az ételek prezentálásáról és ízéről az 5-5 főből álló hal- és húsételeket kóstoló zsűri dönt.

 

A selejtező verseny névsora:
 

  • Domján Richárd
  • Mizsei János
  • Szabó László
  • Kovács Attila
  • Katona András
  • Sipos András
  • Sándor Rodrigo
  • Győrffy Árpád
  • Molnár Péter
  • Pohner Ádám
  • Volenter István

 
További információ és a versenyszabályzat elérhető a Magyar Bocuse d’Or Akadémia weboldalán.

Óriásit megy a Facebookon a juniboros magyar kártya

December 09. 09:23
Sorra változtatják meg borítóképüket a Junibor tagjai, akiket Miklós Csabi ajándékozott meg a magyar kártya ihlette képekkel. Az ötlet és a kivitelezés is pazar, nézzétek!
 
A képre kattintva galéria nyílik!
 

6 dolog, amit érdemes tudni a szakéról

December 09. 06:22
  1. A szaké erjesztett rizsből készül.
  2. Receptje az írásos emlékek szerint a III. század körül Kínából érkezett.
  3. A szaké készítése során először a rizst lehántják, forrásvízben megfőzik és koji gombával erjesztik.
  4. Az ital minősége függ a víz minőségétől, az alkalmazott technikától és természetesen a rizs fajtájától.
  5. A szakénál is vannak regionális különbségek, éppen úgy, mint a boroknál. A legismertebb a Kobe, a Tohoku, a Hyogo, a Niigata és Nagano környéki szaké.
  6. A szaké alkoholtartalma 14-15 fokos általában, különböző hőmérsékleten szervírozható.

Így látta a meghatározó csopaki pincészet a 2015-ös évjáratot

December 08. 19:45
A Balaton észak-keleti területein a nyári hősokk okozott elsősorban problémát az idei évben, de szerencsére az augusztus végén érkező esőfelhők felfrisítette a levegőt. A csopaki Szent Donát pincészettől Kovács Tamás tulajdonos és borász számolt be a 2015-ös évjáratról a Borrajongó.blog.hu-nak:
 
A már-már tökéletes évjárat képzete nyár közepén kezdett meginogni. A 2012-es emlékeket felszínre hozó, több hetes extrém kánikula augusztus közepére kezdte megviselni a szőlőt. Sok helyen a hősokk miatt lelassult cukrosodás miközben folyamatosan csökkentek a savak. Extrém korai és egymásra torlódó szüretek réme fenyegetett. Szerencsére egy augusztus végi frissülés és eső határozottan javított a helyzeten. Ennek ellenére szeptember elsején 19,5-ös mustfokú olaszrizlinggel kezdtük a 2015-ös szüretet. Innentől azonban minden szüreti nap jól tervezhetővé vált. Idén először mikrotételes dűlőszelekcióknál is sikerrel alkalmaztunk többlépcsős szüretet. A termés mindenhol kicsattant az egészségtől. Növényvédelmi szempontból kivételes évről beszélhetünk.(...)
 
(...) ez az évjárat a fehérborok esetében most úgy érzem, valamivel kevesebb potenciált rejt, mint a kiemelkedő 2013-as. A vörösborok esetében már inkább beszélhetünk kiemelkedő évről. Igaz, még előttünk a tél. Tavaszig pedig a borok még sokat tisztulnak és változnak.