Fröccs

Melyik a világ legjobb országa?

Szeptember 08. 20:04
Elkészítették a Good Country Index-et, amelyben az ENSZ és egyéb nemzetközi szervezetek adatbázisai segítettek. A készítők kihangsúlyozták, hogy nem íz ítélethozatal a céljuk, csupán egy párbeszéd elindítás, hogyan szolgálhatnák az országok egyszerre állampolgáraik és a nagyvilág érdekeit - írja a Világutazó.net.
 
A Good Country Index az alapján sorolja be a világ országait, hogy mennyire járulnak hozzá a közjó megvalósulásához vagyis a Föld és az emberiség boldogulásához. A sorrend felállításához olyan kategóriák alapján dolgoztak, mint a Tudomány és technológia, Kultúra, Nemzetközi béke és biztonság, Világrend, Bolygó és klíma, Jólét és egyenlőség, Egészség és elégedettség. 
 
Melyik a világ legjobb országa?
Forrás: Vilagutazo.net
 
A Good Country Index 125-ös listáján Írország került az első helyre. Magyarország az összesített listán a 61. helyet szerezte meg, de a legjobb részeredményt (9. hely) a Tudomány és technológia kategórián belül értük el. Ezt elsősorban Nobel-díjasainknak továbbá a szabadalmaknak és a nemzetközi publikációknak köszönhetünk.
 
Az első tíz helyzett:
  1. Írország 
  2. Finnország
  3. Svájc
  4. Hollandia
  5. Új-Zéland
  6. Svédország
  7. Egyesült Királyság
  8. Norvégia
  9. Dánia
  10. Belgium 

Magyar résztvevője is van az Ifjúsági Szakács Világbajnokságnak

Szeptember 08. 16:44
Mede Ádám képviseli hazánkat a szeptember 11-én kezdődő Ifjúsági Szakács világbajnokságon, amelynek a METRO Gasztro Akadémia ad otthont. 5 kontinens 22 országából érkeznek 27 év alatti fiatal szakácsok, akik közül többen díjazott és elismert - nem egy esetben Michelin csillagos - éttermekben szereztek már tapasztalatot. Mede Ádám, a budapesti Onyx étterem ifjú szakácsa, aki másfél éve dolgozik az elismert hazai étteremben. 
 

A szőlő ára várhatóan 10 százalékkal lesz magasabb a tavalyinál

Szeptember 08. 13:02
A szőlő ára a várakozások szerint mintegy 10 százalékkal lesz magasabb a tavalyinál. A szőlő átlagára országosan, az előrejelzések szerint kilónként nettó (kompenzációs felár nélkül) 100 forint körül alakul. Már látszik, hogy a különböző szőlőfajták között nagy a szórás, amelyet még a termőhely szerinti eltérések is fokoznak.
 
Az MTI információi szerint a cserszegi fűszeres kilogrammjáért 80-95 forintot adnak a felvásárlók, míg az Irsai Olivér kilóját 120-160 forintért vették. Egyes korai érésű fajták ára - alacsony szintről ugyan -, de már elindult felfelé.
 
A szüret augusztus elején kezdődött az országban, a csabagyöngye szedésével, és várhatóan október közepén, végén fejeződik majd be Tokajban. A szőlősgazdák mintegy 420 ezer tonna szőlőt takarítanak be a tőkékről, 59 ezer hektáron. Az idei szüret nyomán „igen szép", gazdag belső értékű, magas cukor tartalmú és a savak összhangját mutató újborokat készíthetnek a borászok. Így a szakemberek szerint az idén az utóbbi évek legígéretesebb szürete folyik a szőlőültetvényeken az országban. - mondta Tornai Tamás a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) elnöke.
 
(Forrás:MTI)

Végre napsütésben kóstolhatunk a Budavári Borfesztiválon

Szeptember 08. 10:26
Úgy tűnik két év után ismét napsütéses, enyhe idő lesz a Budavári Borfesztiválon. A szeptember 9-én, szerdán kezdődő eseményre jó idő ígérkezik:

A világért sem szeretnénk elkiabálni két ínséges év után... #VÉGREJÓIDŐLESZ!!! 󾌲

Posted by Budavári Borfesztivál on 2015. szeptember 7.

Cseppőrért indított játékot a Budavári Borfesztiválon a Winelovers

Szeptember 08. 07:22
A többek között az Olaszrizling Októbert, és a Bordó Blendet is szervező Winelovers csoport játékot indított a Facebookon, amelyben cseppőrt nyerhetnek a Budavári Borfesztiválon a Winelovers standhoz látogató vendégek. A DropStophoz azonban tudni kell a napi jelszót, amelyet a játék Facebook eseményén osztanak meg a szevezők.
 
Csatlakozz te is, hiszen ilyen cseppőr lehet a tiéd!
 
Cseppőrért indított játékot a Budavári Borfesztiválon a Winelovers

Íme pár tipp a sörhas ellen

Szeptember 07. 19:08
A Szorfi.blog.hu összegyűjtött hét hasznos tanácsot, hogy mit tegyél a sörhas ellen:
 
1. Mindig próbálj meg egészségesen étkezni és kiváló minőségű tápanyagot bevinni, de a legfontosabb: próbáld meghúzni a határt és törekedj a mértékletességre.
2. Egyél többször keveset.
3. Délután három után már nem igazán fogyasztok szénhidrátot.
4. Jelölj ki hetente egy bűnöző napot.
5. Fogyasztd lelkiismeretfurdalás nélkül a kiválasztott áldozatot.
6. Tiszteld meg az ételt annyival, hogy élvezettel fogyasztod el
7. Iktass be több kardiót az életedbe.

Vigyázz a csokoládé pralinéval!

Szeptember 07. 15:44
Földimogyorót tartalmazó csokoládé pralinét kellett kivonni a kereskedelmi forgalomból több európai tagállamban, köztük Magyarországon is - írja az Origo.hu.
 
A belga hatóság által kezdeményezett riasztás szerint a termék nem jelölt allergén összetevőt, földimogyorót tartalmaz. A Nébih felhívja a földimogyoróra érzékeny fogyasztók figyelmét, hogy a kifogásolt terméket ne fogyasszák el.
 
Ezek a termékek a „Choceur” belga praliné (tételazonosító: L 1523021), valamint a „Palace” válogatott belga praliné (minőség-megőrzési idő: 16.08.2016). 

Móron is elkezdődött a termés betakarítása

Szeptember 07. 12:40
A Móri borvidéken is elkezdődött a 2015-ös szüret. Ezt jól bizonyítja Miklós Csabi Pincészetének Facebook posztja:

Láttam, hogy Csaba Sebestyén és Gál Tibor Gal barátaim, már elkezdték. Így mi is elkezdtük. Annyi, hogy mi, móriak kettesével ládázunk, és igen a ládák pont annyira vannak tele, amennyire kell 󾌵

Posted by Miklós Csabi on 2015. szeptember 7.

Bujdosó család: ahol kéz a kézben jár a vitorlázás és a borászat

Szeptember 07. 10:28
Bujdosó család: ahol kéz a kézben jár a vitorlázás és a borászat
 
A Bujdosó család ma már 85 hektáron gazdálkodik. A borkedvelők jól ismerik a címkéiket, hiszen – balatoni borászatként – a vitorlázás központi eleme a termékeik arculatának. Bujdosó Ferenccel így nem csak arról beszélgettünk, hogyan fejlődött a birtok, hanem természetesen a hajózás is szóba került.
 
Honnan indult a Bujdosó-történelem, mikor lépett be a szőlő a család életébe?
 
Édesapám a Balatonboglári Állami Gazdaság szőlő ágazat vezetője volt és 1500 hektár szőlő tartozott hozzá, édesanyám pedig miután a középiskolai tanulmányai után nem mehetett egyből egyetemre, Balatonboglárra került egy év gyakorlatra. Itt ismerték meg egymást a szüleim. A mostani Chatou de Visz kastélyban volt Apu szolgálati lakása, sokáig ott éltünk. Persze akkor még nem volt olyan fényűző, mint most. A szőlő a kezdetektől meghatározó a család életében, de az állami gazdaság mellett Apu kereste a lehetőséget az önálló birtok kialakítására.
 
Gondolom nem várt sokat édesapád, hogy megvalósítsa terveit.
 
Nem bizony… Először öten álltak össze, barátokkal és 5 hold szőlőt telepítettek. Aztán két év múlva jöttek a bajok, a helyi párttitkár nem engedett fejenként fél hold szőlőnél több tulajdont. Bonyolultabb lett a helyzet, de bennünket ez sem riasztott vissza, Apu más nevére vásárolt földeket, és így tudta tovább fejleszteni a gazdaságot. A Szent György-hegyen volt az első pincénk, fél hektár szőlővel, ma már 85 hektáron gazdálkodunk, bort pedig kizárólag saját szőlőből készítünk.
 
Köztudott, hogy fontos szerepet játszik a család életében a vitorlázás. Ki volt a „vírushordozó”?
 
Feripapa a '70-es években szerezte meg a vitorlás hajóvezetői engedélyét. Számtalanszor körbetúrázta a Balatont az akkori „belkeres” flotta valamelyik vitorlásával. A család aztán egy klasszikus balatoni 25-ös Jollét újított fel és használta a '90-es évek elejéig. Öcsémmel jelenleg a Pannónia 70-es cirkálóval versenyzünk. Négy gyermekem van, ők is megtanultak már vitorlázni, sőt egyik unokaöcsém igazolt verseny vitorlázó.
 
Van-e kedvenced a boraitok között, amit kiemelnél a többi közül?
 
Természetesen mind szeretem, de mindig akadnak aktuális kedvencek. Mostanában nagyon kedvelem a gyöngyözőket, különösen a fehér Frisecco-t, a Rajnai rizlinget pedig a legkiválóbb fajtának tartom.
 
A Bujdosó Pincészet borai megtalálhatóak az Veritas borkereskedés kínálatában.