Fröccs

Mi magyarok, soha sem fogjuk meghódítani a borvilágot, de...

December 21. 14:44
„A magyar borokat a magyaroknak kell meginniuk, (...) és ami marad, azt Magyarországon kell megitatnunk a hozzánk hál’ istennek mind nagyobb számban érkező és gasztronómiánk iránt is egyre lelkesebben érdeklődő külföldiekkel. Aki eljön ide, és beül egy borbárba vagy étterembe, az nem német fehéret vagy olasz vöröset rendel. Én sem bordeaux-it iszom Ausztriában – hanem wachaui rizlinget, és nem chiantit Horvátországban –, hanem isztriai malvaziját. Aztán így mendegéljünk csak előre apránként” - írta Gazda Albert a szombati Magyar Nemzetben.
 
Gazda szerint olyan száraz fehér- és vörösborokat, amilyeneket mi teszünk az asztalra, odatesznek mások is, ám van valamink, ami senki másnak nincs: a tokaji aszú.
 
„Nem több és nem kevesebb, mint a világ legfinomabb-legnemesebb természetes édes bora. Nem sok minden van, ami magyar, és annyira kivételesen gyönyörű, mint az aszú. Nem is jut eszembe más, amely felveszi vele a versenyt világszínvonal-szempontból.”
 
Ugyanakkor Gazda Albert szerint mi, magyarok sem tanultuk még meg a magyar bort. Főleg nem az aszút. De mikor máskor lehetne belevágni az első leckébe, mint karácsonykor?

Eger az élre tör

December 21. 13:20
Az év első tíz hónapjában 491 ezer 356 vendégéjszakát töltöttek a turisták Egerben, ami 17,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakához képest - közölte az idegenforgalmiadó-bevallások adataira hivatkozva a hevesi megyeszékhely adóhatósága.
 
Tájékoztatásuk szerint az egri vendégéjszakák száma az utóbbi években folyamatosan növekszik, Eger pedig idén elnyerte Az év turisztikai városa címet is.
 
A közlemény kitér rá: december 15-éig közel 190 millió forint idegenforgalmi adó folyt be a város kasszájába, ami jóval meghaladja az előző évek hasonló időszakainak bevételét. Kedvező fordulat, hogy bár a nyár számít a fő idegenforgalmi szezonnak Egerben is, 2013 óta a szeptember és az október szintén kiemelkedő idegenforgalmiadó-bevételt hoz a városnak.
 
Az adóhatóság közlése szerint a turizmus fejlesztése kiemelt prioritás Egerben, ennek eredményei az idegenforgalmi és iparűzésiadó-bevételekben is megjelennek. 
 
2010 óta az idegenforgalmiadó-bevétel emelkedő trendet mutat: 2014 első tíz hónapjához viszonyítva 23 millió forinttal több pénzt fizettek be az egri szálláshely-üzemeltetők.

Pazar birtokbort készített a mádi pincészet

December 21. 11:10
A Holdvölgy 2013-as Vision birtokbora aranyérmet kapott a 2015-ös Decanter Asia Wine Awards versenyen, amely bornak gerincét a furmint képezi, és ezt egészíti ki a hárslevelű és a kabar fajták. A 4,5 g/ liter maradékcukrot tartalmazó tételt a mádi pincészet birtokbornak szánja, amelyet most a Borrajongo.blog.hu értékelt:
 
Kissé zárt, némi fehér szirmú virágot, neutrális fehér húsú gyümölcsöket, leheletnyi fűszert sikerült belőle kipörgetni. A feszes savgerincnek köszönhetően a korty egyenes, fókuszált és hosszú. (...) Őszibarack, zöldalma, zöldfűszerek, középtájékon egy kis krétás-krémes érzet, majd a finis felé haladva vanília és édes fűszerek íze jelenik meg, végül fanyar lecsengés zárja a kortyot. Kristálytiszta, lendületes, precíz bor.

Nagyon jó évet zár a magyar borászat

December 21. 09:42
Mintegy 15 százalékkal több szőlő termett az idén, mint tavaly, amiből összesen mintegy 3 millió hektoliter új bort készítenek a borászok - mondta a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) alelnöke, összegezve az ágazat idei teljesítményét.
 
Frittmann János szerint idén az előzetes becslés szerint mintegy 58 ezer hektárról takarították be a szőlősgazdák a termést, amely meghaladja a 413 ezer tonnát. Ebből mintegy 2,90 millió hektoliter új bor készülhet.
 
Az alelnök kiemelte, hogy ebben az évben jelentősen csökkent a Magyarországra importált borok mennyisége a múlt évhez viszonyítva. A HNT adatai szerint novemberig 213 648 hektoliter bor behozatalát rögzítették országosan - ennek egy része később exportra került -, míg a múlt évben 357 ezer hektoliter import bor érkezett Magyarországra. Az alelnök úgy vélekedett: a HNT által bevezetett ellenőrzési díj sikeresen töltötte be szerepét, és ezért a földrajzi árujelző nélküli (fn) borok importja radikálisan csökkent, a kínálat a minőségi borok irányába mozdult el.
 
A magyar borok külföldi kivitele a becslések szerint meghaladja majd a tavalyit.
(MTI)

Ilyen az egészséges halászlé

December 21. 06:26
A Házipatika.com most néhány tippet és egy receptet is ad, hogy a karácsonyi halászlé egészséges legyen. A cikk írója szerint a legnagyobb progléma a leves tetején lévő, vastag zsírréteg. Ha ezt kiiktatjuk, akkor máris jobb a helyzet.
  • Érdemes soványabb halat választani, és a halfejről és -farokról se feledkezzünk meg.
  • Aki az alakjára figyel jobban, az a tésztát is hagyja ki a levesből.
 
Hozzávalók:
  • 1/2 kg apró ponty
  • 1/2 kg pontyszelet
  • 1/2 kg halfej és farok
  • 10 db harcsaszelet
  • 3 nagyobb fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 2 zöldpaprika
  • 2 paradicsom
  • só, bors, pirospaprika
  • kevés kókuszzsír
 
Az elkészítését megtalálod a Házipatika.com oldalon.

Te mit szoktál kérni a gíroszodba?

December 20. 19:56
A minap jött az a hír, hogy 22 tonna terméket foglalt le a NÉBIH egy Pest megyei húsnagykerben, ahol egy engedély nékül működő gírosz ellátó üzemet is találtak. Az üzemben rossz higiéniai körülmények között, betonkeverőben készült nagy mennyiségben a husi. Erről jutott eszünkbe, hogy mennyire égető kérdés a gíroszosnál, hogy hagyma, és a felvizezett Erős Pista, amit egyszerűen csak „csípősnek” hívnak, mehet-e bele.
 
Vajon hogyan kérik a gíroszt a naponta ezt a furcsa büfékaját fogyasztó magyarok tízezrei? Eredjünk együtt a válasz nyomába!
 

Itt a forralt bor pálinkás változata

December 20. 17:56
A Romanigastro.blog.hu nemrég egy különleges, pálinkás forralt bor elkészítésére buzdítja az olvasókat. A cikk szerzője szerint általában nem elég fűszeres és túl cukros ez a forró ital. Így most egy-egy izgalmas alternatíváját mutatja meg: 
 
Pálinkás forralt bor:
- 1 barackos mangós teafilter 2 dl vízben kiáztatva,
- barackpálinka (esetleg vodka),
- 1 üveg fehér bor, pl. cserszegi fűszeres,
- 6-7 szem szegfűszeg,
- fél kávéskanál szerecsendió,
- 1 rúd fahéj,
- 1 narancs,
- ízlés szerint barna cukor/méz.
 
Ha kívnáncsi vagy a gránátalmás forraltborra, akkor kattint ide!

Tea vagy kávé? Melyik fogyasztása egészségesebb?

December 20. 15:12
Okosan, kitartóan, de mértékkel fogyasztva mind a kávé, mind a tea is egészségesek - szögezi le már az elején az Origo.hu. De nézzük melyik italnak mi az előnye: 
 
A tea előnyei:
- napi három csésze tea gyulladáscsökkentő hatású lehet
- megeleőzhető a vérerek merevsége
- csökkenti a stroke és a szívbetegségek kialakulását
-  jótékonyan hat a memóriára 
 
Napi három csésze kávénak számos jó hatása lehet:
- megelőzheti a 2-es típusú diabéteszt, a Parkinson-kórt, a rákot és a korai halált.

Méz-kisokos: melyik mire jó?

December 20. 12:51
Immunerősítő, baktériumölő, gyulladásgátló és még sok más pozitív hatása lehet a mézeknek. De, hogy pontosan melyik méz milyen panasz ellen jó, az most kiderül:
 
  • Megfázás: bármelyik méz jó, de az akácmézet tartják a leghatékonyabb segítségnek
  • Torokfájás: a napraforgóméz, az akácméz és a repceméz
  • Immunerősítés: az akácméz, a repceméz és a vegyes virágméz
  • Érzékeny gyomor: a repceméz a legjobb. A napraforgómézet kifejezetten tilos érzékeny gyomorral fogyasztani.
  • Csontproblémák: az akácméz
  • Vérszegénység: az akácméz és a repceméz
  • Férfiproblémák (prosztata, vizelési nehézségek): a napraforgóméz
  • Horzsolás, sebek: a vegyes virágméz
  • Méregtelenítés: az akácméz
  • Antioxidáns-kúra: a napraforgóméz
  • Általános egészségmegőrzés: a vegyes virágméz
 
További útmutatót a Házipatika.com oldalon találsz.