Fröccs

Miért alkalmas öko művelésre a bianca?

Szeptember 14. 14:00
Egyesek szerint ez a jelen és a jövő egyik legjobb reduktív biobor alapanyaga a bianca itthon, mások erősen kételkednek” - számol be a Vinoport.hu a 23. Kiskőrösi Szüreti Fesztivál fő fajtájáról. 

Egyre népszerűbb az Alföldön ez az egri nemesítésű szőlőfajta. 2000-ben még gyakorlatilag nullához közelített az aránya, ma a borvidék 25-30 százalékán ezt a biancat találjuk. Ennek oka valószínűleg az, hogy a bianca biztonságos terméshozamot és stabil minőséget jelent. Ezen kívül a bora jól beleillik az utóbbi évek borfogyasztási trendjeibe, vagyis jól iható, friss reduktív bor készíthető belőle jó ár/érték-arányban” - írja a Vinoport.hu.
 
Az öko művelés szempontjából összességében rendkívül előnyös, mivel nem fogékony sem a peronoszpórára, sem a lisztharmatra, sem a rothadásra. Az előadók többsége ugyanakkor a fajélesztők használatának fontosságát hangsúlyozta” - tolmácsolja a Vinoport az előadásokon elhangzottakat.
 
A teljes beszámolót a Vinoport.hu oldalon olvshatod el.

Kiemelkedő minőségű idén a hazai dió

Szeptember 14. 11:45
Jó évet zárnak idén a magyar diótermesztők - írja az Élelmiszer.hu. Már szüretelik a korai érésű magyar fajtákat, és a külföldi konkurenciát megelőzve szeptemberben a nemzetközi piacon is megjelenhetnek. Az idei termés minősége kiemelkedő, felülmúlja a korábbi éveket. A prémium terméknek számító magyar dióból, héjasan és tisztítva, évente 1500-2000 tonnát exportálunk.
 
Hazánkban több mint hatezer hektáron termesztik a diót, és várhatóan kilenc és fél ezer tonna terem belőle. Magyarországon három vidéken találhatók nagy dióültetvények: a Balaton és a Tisza vidékén, valamint Debrecen környékén. A magyarországi diófa-állomány nem nagy tömbökből, hanem szórvány diófákból áll. Ezek adják a diótermés túlnyomó részét, és a házi diófogyasztást is ezek szolgálják. Az exportra szánt dió ezért mennyiségben nem is jelentős, de a minősége miatt népszerű. Az Európai Unión belül Franciaország és Románia a vezető termelők és exportőrök. Minőségét tekintve azonban a magyar dió legendás. Ennek oka, hogy beltartalmi értékei kiemelkedőek, mérete pedig 32-34 milliméteres átmérőjével a prémium kategóriába tartozik.

Egyszerűsödik a szőlő szállításának szabálya

Szeptember 14. 09:45
A szőlő ezentúl nem számít kockázatos élelmiszernek, vagyis az eddiginél sokkal egyszerűbb szabályok betartása mellett is szállítható.
 
Újra módosultak az ekáer szabályai – írja a Magyar Nemzet az Agroinform.com forrásai szerint. A változtatásnak nem csaptak hírverést, mindössze a közlönyben jelent meg egyéb NGM-rendeletek módosításai között.
 
A kockázatos termékeknél kockázati biztosítékot kell fizetni, illetve előre jelezni az ekáer igénylésénél az értékadatokat, amit egy szüretnél lehetetlen előre kiszámolni – emlékeztet a lap. Ebben most segítséget ad a kormány a szőlőtermelőknek – más kérdés, hogy ők értesülnek-e erről.

Milyen gyógyhatása van a mentának?

Szeptember 14. 06:28
A mentának, vagy más néven borsmentának levelei, hajtásvégei felhasználhatók gyümölcslevesekben, finom desszertekben, gyümölcssalátában, fagylaltban, italokban és koktélokban frissen és szárítva.
 
Érdekesség, külső megjelenés
20-40 cm magas; szára négyélű, zöld, felül szétágazik. Levele hosszúkás, recés szélű, enyhén szőrös. Virága piros-fehér. Illóolajokat tartalmaz, elsősorban mentolt.
 
Gyógyhatás
A menta leveléből főzött tea jó megfázás, influenza, emésztési zavarok, valamint fejfájás, izom- és izületi fájdalmak ellen.
Hűsítő kenőcsök, krémek alkotója, a bőrön ugyanis hidegérzetet vált ki.
(Forrás: Nosalty.hu)
 

Íme egy bio fehérbor Siklósról!

Szeptember 13. 18:07
A Wassmann Pince biológiai gazdálkodást folytat, Demeter certifikált rendszerben dolgozik a szőlőültetvényeiket. Ami még meglepheti a fogyasztókat, hogy Siklósón a Városhegy-dűlőn harmincéves olaszrizling tőkékről szüretelnek. A borvidék inkább vörösborairól híres, ám érdemes megismerkedni ezzel a borral. A Művelt Alkoholista így ír bejegyzésében a 2013-as Wassmann Olaszrizlingről:
 
„Illatos, élénk, rétegzett - csúcsra járatja az olaszrizling képességeit. Az illat virágos, zöldfűszeres, mézes. Kóstolva kedves és elegáns, florális, gyümölcsös jegyekkel. A korty lédúsan gyümölcsös, sűrű szövésű. Remek, vibráló savak élénkítik és húzzák ki a lecsengést. Kerek egész. Best buy és az egyik legjobb olaszrizling, amit valaha kóstoltam.”

Miért jó ősszel is a Balatonhoz menni?

Szeptember 13. 14:21
A Dívány.hu összeszedett négy okot, hogy miért menjünk ősszel is a Balatonhoz a családdal. Íme:
 
1. Az állatok ősszel is ugyanolyan cukik, mint nyáron: A Balaton nem szenved hiányt állatsimogatókban, vadrezervátumokban, látványgazdaságokban és lovasudvarokban.
 
2. A kalandparkokban ugyanolyan jó csúszni-mászni: A kalandparkozáshoz jobb is az idő ősszel, mint nyáron, és ilyen létesítményekből is remekül áll a Balaton környéke. Sőt, van olyan hely is, ahol az állatozást, és a csúszás-mászás-száguldást kombinálhatjuk.
 
3. Kirándulni sokkal jobb ilyenkor, mint nyár közepén: A kalandparkok akadályainak leküzdése mellett a kirándulás is egy olyan tevékenység, aminek inkább a lágy őszi napsütésben van szezonja, nem a negyven fokban, a tűző napon.
 
4. Igaz, hogy nem a tóban, de azért lehet strandolni is: Zalakaros, Kehidakustány, Galerius élmnyfürdő

Csúcsra ért a neszmélyi pincészet

Szeptember 13. 11:05
A Hilltop borászat neve nem hangzik imseretlenül a borfogyasztók körében. A neszmélyi pincészet nagy változáson ment keresztül az utóbbi évekbe:

„A Hilltop mindig jó volt a friss borok súlycsoportjában, ám immár nem egyszerűen jó, hanem nagy borok is készülnek a pincészetben. A Kamocsay-borcsalád, amely egyenlő a prémium borok részhalmazával, egyesíti a frissességet a mélységgel, némelyik tétele (a szédületes olaszrizling például) világszínvonalú, egyedi karakterű, nagy bor (amit a sűrű idei honi és nemzetközi éremeső is bizonyít).
 
Másfél évtizede csócsálgatok Hilltop borokat a klasszik cserszegitől a biankán át a muzeális traminiig vagy az irsaiig, mindig tiszta és profi és jóárasított innivalók voltak, melyeket a közértekben is le lehet emelni az egyre jobb borpolcokról. A borok az idők folyamán egyre teltebbek lettek, mintegy párhuzamosan azzal, ahogy az alapanyag felvásárlásáról áttértek a saját ültetvényekre. Az alaplapot ma a hétköznapi borok, a Hilltop kategória képezi, a fedlap vagy a piramis csúcsa a Kamocsay-borcsalád, az etikett mindkét kategóriában ízléses és egységes. Valahogy az egész Hilltop általában ilyen egységes, s bár az elmúlt válságos években volt némi hullámvölgy, mára borológiailag a csúcsra ért a pincészet.” - írja Aborceger.hu.

Itt egy zweigelt a szomszédból

Szeptember 13. 07:44
A zweigelt szőlőfajta hazánkban kevsébé népszerű, mint a szomszédos Ausztria egyes részein. Wagram régión belül a Leth pincészet egyik kiugró tétele az előbb említett szőlőfajta. A Borravaló.hu most tesztelte a 2013-as évjáratú Leth Blauer Zweigelt Klassik borát.
 
Közepesnél halványabb bíbor szín. Precíz, tiszta illat tele konyhai fűszerekkel, főleg borssal. A kortyban ugyanez, valamint a buja, lédús vörös gyümölcsök mellett bujkál egy grapefruitos vonal, ami a vastagságot és enyhén édes textúrát remekül ellenpontozza. Az egyensúly stabil és remek, a lecsengés kissé dzsúszos, hosszan megmarad.