Fröccs

Nagy vörösborod van otthon? Jöhet hozzá egy ütős chili?

Október 24. 12:38
Az egyik legnépszerűbb mexikói egytálétel kétségkívül a chili con carne. Alapja a darált marhahús, sok hagyma, különféle chilik és kétféle bab: tarka valamint vörös.
 
Nagy vörösborod van otthon? Jöhet hozzá egy ütős chili?
 
Persze nem lenne jó ötlet kihagyni belőle a jóféle barna sört, és a kakaóport sem. A Nosalty most előkotorta a korábban Magyarországon is működő Wendy's étteremlánc chili con carnéját. Próbáljátok ki!

Ilyen bor készül egy olasz szőlőfajtából a Szent György-hegyen

Október 24. 10:56
A 2HA Szőlőbirtok a Szent György-hegyre egy olasz szőlőfajtát is telepített, a sangiovese grossot. Ez a toszkán származású fajta adja az alapját a pincészet Tabunello nevű tételének. Török Csaba különleges bora 13 hónapot töltött 225 literes új sé használt hordóban. A Drunkenkitchen nemrég ott járt a Szent György-hegyen, és megksótolta a sangiovese „bombát”:
 
Málna, szeder, pirosbogyósok, kis füstösség jön illatban. Egyedi, más jellegű szerkezet és ízvilág. Sok gyógynövény, málna, érett alma, kis mézesség is jön ízben. Érett savak és érett citrusok. Alapvetően gyümölcsös bor, amiben a hordó fűszeressége nagyon jó egyensúlyt ad. Könnyen iható, de szerkezetre tartalmas és struktúrált bor. Felbontás után minden nap tud újat mutatni.

A dió igazi csodaszer

Október 24. 07:20
A hazai diót nemcsak mi magyarok, de a külföldiek is előszeretettel vásárolják. Közel 6000 hektáron vannak diófák itthon, a termelők pedig elsősorban a hagyományos magyar fajtákat kedvelik. Fontos, hogy a megvásárolt diót óvjuk az avasodástól és a penészesedéstől: hűvös, jól szellőztethető, száraz levegőjű helyiségben tároljuk. Ne tegyük kannába, ne fedjük le, véletlenül se tegyük fóliazsákba, mert megpenészedik. A megtört bél mélyhűtőben korlátlan ideig eláll - tanácsolja az Origo.hu
 
A diónak rengeteg pozitív hatása van, így igazi csodaszernek számít. Érdemes naponta fogyasztani néhány szemet. Az Origo.hu összegyűjtött 9 csodát, amelyre a dió képes:
  • Rendszeres fogyasztása testsúlyvesztéshez vezet, hiszen számos fehérjeforrást tökéletesen ki lehet váltani vele.
  • Segít az alvásban.
  • Szép lesz tőle a hajunk, megelőzhetjük annak hullását is.
  • Segít elkerülni a szívinfarktust.
  • A nőknél csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
  • A rendszeres diófogyasztás pozitívan hat a fiatal férfiak termékenységére.
  • Magas B-vitamin-tartalma hatékonyan lassítja a bőr korral járó változásait, a ráncok kialakulását.
  • Segít megőrizni a szellemi frissességet.
  • Hatékonyan dolgozik a hasnyálmirigyrák ellen.
 

Ez a különbség a hazai birskörte és birsalma között

Október 23. 19:08
A birs, vagy más néven birsalma, birskörte, birskörtvély, büdösalma a késő ősz gyümölcse. Mi a különbség a birsalma és a birskörte között? Az alakja elsősorban. A hazánkabn termesztett két fajta nehezen megkülönböztethető: (Forrás: Házipatika.com)
 
A bereczki birs gyümölcse nagy, megnyúlt tojásdad, körte alakú. Felülete gyakran bordás, barázdás, színe élénksárga, narancsos, erősen molyhos felületű. Húsa halványsárga, kemény (kősejtes), tárolása alatt taplósodásra, vagyis a gyümölcshús megbarnulására hajlamos. Íze édeskés, igen erősen illatos.
 
A konstantinápolyi birs gyümölcs szabálytalan körte vagy alma alakú, héja vastag, zsíros, erősen molyhos, húsa fehéres sárga, félkemény, íze savas, kevésbé édes, erősen illatos.

Süllőfesztivál van Szigligeten!

Október 23. 16:51
A Szigligeti Süllőfesztivált 2006 őszén rendezték meg először, és úgy tűnik bejött a dolog, hiszen azóta minden évben megtartják. Az őszi Balaton, a Sziglegeten található vár pedig csodálatos hangulatot ad egy ilyen programnak, és akkor már nem beszéltünk a környék páratlan borairól, amelyek bizony kiválóan illenek a süllőhöz.
 
Már, ha van süllőnk... Ha pedig nincs, így lehet szerezni:
 

Utcai hűtőszekrények a szolidaritás jegyében

Október 23. 14:54
Bárki hozzáférhet a szolidaritási hűtőkhöz több európai és már egy dél-amerikai országban is. A szegények és az utcán élők megsegítésére irányulnak az éléskamrák.
 
Az éhezés megelőzésére és a felesleges élelmiszerek felhasználására indított mozgalom spanyol változata a Bilbaóval határos baszkföldi kisvárosból indult pár hónappal ezelőtt - írja a Hvg.hu. Németország, Belgium után Brazília is csatlakoztak a kezdeményezéshez. Előírták, hogy halat, nyers húsokat, tojást, gyorsan romló ételeket nem lehet az éléstárban elhelyezni, illetve a házi készítésű ételeknél fel kell tüntetni, hogy mikor készült és meddig fogyasztható.

Borhamisítási botrány: lapulnak az olaszok

Október 23. 10:21
Semmilyen válasz nem érkezett arra a magyar kérésre, hogy az olasz hatóságok tegyék lehetővé az ottani borhamisítási botrányba keveredett olasz cégek Magyarországra érkezett borainak nyomon követhetőségét. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a nyáron kilenc hazai cégnél 50 ezer hektoliternyi, cukrozottnak vélt olasz bort zárolt, de korábban hiába vizsgálta kiemelten az olasz borokat, hamisított bortételt nem talált. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa szerint az lenne a legjobb, ha a zárolt borokat visszavinnék Olaszországba, de sorsuk addig nem dőlhet el, ameddig az olasz hatóságok hivatalos válasza meg nem érkezik - írja az Agrárszektor.hu.

Egerben boroznak a magyarok ezen a hosszú hétvégén

Október 23. 07:08
Rengetegen lesznek Egerben a hosszú hétvégén, ha lehet hinni a Szállás.hu felmérésének. Egy átlagos őszi hétvégéhez képest több mint 2,5-szeresére nő majd a belföldi vendégforgalom. A 10 legnépszerűbb település közül 9 fürdőváros, a lista élén Eger, Hajdúszoboszló és Hévíz áll. Mi persze tudjuk, hogy nem csak a pancsolásért mennek egerbe az emberek...
 
Egerben boroznak a magyarok ezen a hosszú hétvégén
(Via)

A világ legnehezebb szőlőfajtája

Október 22. 19:55
Ha a pinot noir nehéz műfaj, akkor a nebbiolo közel lehetetlen - írja Borrajongó Piemontról szóló cikkében. Nemcsak szőlészetileg, hanem borászatilag is kihívást jelent. Alig néhány helyen foglalkoznak a művelésével. A szőlő jó hírét Piemontnak köszönheti, innen kerül ki a legjobb minőségben, ami nem csoda, hiszen ez a hazája.
 
Csak igazán kevés helyet találtak, ahol a nebbiolo tudott valamit villantani. Az USA-ban Washington Államot és Oregont, Ausztráliában pedig King’s Valley-t (Victoria) szokás ilyenkor emlegetni. A fajta Olaszországon kívüli területei a kevésbé szerencsés helyekkel (Argentína, Mexikó, Kalifornia) együtt sem haladják meg a néhány száz hektárt. Kevesen tudják, de Egerben Lőrincz György (St. Andrea) 2005-2006 környékén nebbiolót telepített és készít is belőle évenként egy hordó bort (Mysterium).
 
A későn érő fajta már hidegben került be a pincékbe, így nem indult el a spontán erjedés, akár 8-15 nap is eltelt, amíg az élesztők dolgozni kezdtek. Amikor aztán sínen voltak a dolgok, hűtés híján a cefre hőmérséklete akár 35-38C-ra is felmehetett, ami „elégette” az aromákat. De még tipikusabb volt a hideg miatt meg-megakadó erjedés, aminek egyenes következménye a héj és az erjedő bor hosszú érintkezése. Ez akár 2-3 hónapig is eltarthatott, így a préselés után már egy igazi szörnyeteg megszelídítése várt a nagyméretű, általában öreg hordókra. A brutális tannin lesimításához sokszor ötéves érlelés után palackoztak és a bor még mindig nem volt kész a fogyasztásra. Sok nebbiolo-ra ma is jellemző a magas illó, de képzelhetjük milyen lehetett ez egy elnyújtottan erjedő, ötéves hordós érleléssel megfejelt bornál. Ehhez jöttek még a régi erjesztőkádak, hordók és kezeletlen betontartályok okozta higiéniás problémák. A kor Baroloinál sokszor 24 órás szellőztetést javasoltak, így volt esély, hogy a bakteriális fertőzések okozta kellemetlen íz és illatjegyek távozzanak.
 
A teljes bejegyzést a Borrajongó.blog.hu oldalon tudod elolvasni!