Tények és tévhitek a vízről és az üdítőitalokról
Június 13. 07:20
A folyadékfogyasztásra minidg gondosan oda kell figyelni, de főleg ezekben a meleg napokban nem szabad megfeletkezni róla. A Webbeteg.hu összeszedett néhány tényt és tévhitet, amelyek a folyadékfogyasztással kapcsolatban keringenek a köztudatban:
1. Naponta 4-5 liter vizet kell mindenkinek meginni – tévhit. A folyadékigényt több tényező is befolyásolja, például az életkor, a nem, a testtömeg, a testmozgás, a munkavégzés nehézsége, valamint a környezeti tényezők (például a hőmérséklet) is hatással vannak ránk.
2. Az ásványvíz túl sok ásványi anyagot tartalmaz, ezért inkább váltogatva iszok több fajtát – tévhit. Az ásványvizek magas ásványi sótartalma nincs akkora hatással szervezetünkre, hogy bármiféle túladagolás jelentkezne tőle.
3. Csapvíz vagy ásványvíz? – Mindkettő. A legjobb megoldás, ha a csapvizet fogyasztjuk, hiszen nagyon szigorú, ellenőrzött minőségi követelményeknek kell megfelelnie, semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár a fogyasztása.
4. Jobb a szénsavmentes, „csendes” víz, mint a szénsavas – tévhit. Ha valaki jobban szereti a széndioxiddal dúsított termékeket (szénsavas ásványvíz, szódavíz), nyugodtan fogyaszthatja őket, különösebb problémát nem okoznak.
5. Az üdítőitalokkal, gyümölcslevekkel, teákkal, limonádékkal változatosabbá tehető a folyadékfogyasztás – tény.
6. Megiszok naponta 3-4 csésze kávét, 1-2 pohár „rövidet”, ezzel máris sokat tettem hidratáltságom érdekében – tévhit. A kávé és az alkohol vízhajtó hatása révén nem alkalmas arra, hogy segítségükkel fedezzük a napi folyadékszükségletünket.