Jásdi István: Ez van még egy üveg magyar borban
Január 21. 15:25
Jásdi István csopaki borász azon kívül, hogy jó borokat készít, sokszor tollat ragad és zseniális jegyzeteket alkot. Ezeknek témája lehet a szüret, az évjárat, a szőlészet, különböző események és minden, ami érinti és befolyásolja a magyar bor helyzetét. Még 2009-ben jelent meg a Mi van még egy üveg magyar borban? című írása, amelynek folytatásár a minap tette közzé az MNO.hu:
„Persze benne van a telepítés, mélyszántástól a tárcsázásig, kapálástól a kapálásig meg a támrendszer felépítése négy-öt évig, természetesen termés nélkül. Aztán évente metszés, hajtásválogatás, kötözés, három zöldmunka, földmunkák, 7-8 alkalommal növényvédelem, szüret. Bogyózás, préselés, ülepítés, erjesztés (áztatás), fejtés, derítés, palackozás. A borok bemutatása és értékesítése is benne van.
Azért, hogy közben mégse unatkozzunk, jelentéseket küldünk a szőlőterületekről és a föld használatáról. A földhivatalnak, helyrajzi számonként csatolt földhasználati szerződéssel. Kérelmezzük, hogy a szőlőművelési ágba a területet bejegyezzék és kivegyék. Kunyerálunk, hogy a harminc éve kivágott szőlő helyébe a kóstolóhely terasza 200 négyzetméterrel benyúlhasson, miközben a közvetlen szomszédságában a 30 éve kivett területen 25 000 négyzetméteren telepítünk új szőlőt. Nagylelkűek. Nem bontatnak. Csak büntetnek millióval. Azért az újratelepítést bejegyzik.
A szőlőterületet jelentjük – ezúttal blokkazonosítónként – az MVH-nak, hogy hozzájussunk a területalapú támogatáshoz, ami csak azért fontos, hogy ne legyünk versenyhátrányban az Európai Unió többi termelőjével szemben, akik ezt mind megkapják. Jelentjük a szőlőterületeket a hegybíróknak, akik mostanra köztisztviselők, és ugyanahhoz a minisztériumhoz tartoznak, mint az előző két hivatal.(...)
Nem ez a legsúlyosabb. Jól képzett, jót akaró, zömmel készséges és jobb sorsra érdemes munkatársak, akik egy-két évtizednyi olyan munka után, amelynek fölöslegességét maguk látják át legelőször, alkalmatlanná válnak minden alkotó tevékenységre. Nem az államigazgatási feladatok tesznek impotenssé, hanem a környezet, a megtört hivatalnokokkal, és a célrendszer, amelyben elvész a tulajdonképpeni lényeg. Mi. A sokféle nyilvántartásban lubickolnak a csalók, elvesznek a jót akarók.
Ez is benne van. Ez mind.”
Jásdi István teljes jegyzetét az MNO.hu oldalán olvashatod el!